Holandský závodní jezdec Hermen Kobus byl jedním z prvních zákazníků, ke kterým doputovala ŠKODA FABIA R5. Jeho první jízda s novým vozem v srpnu 2015 mu přinesla vítězství na belgické Rally van Staden. Měl to být začátek dlouhé a velmi úspěšné souhry mezi jezdcem a vozem.

Předtím, než přestoupil ke značce ŠKODA, se Kobusova kariéra nesla v duchu stabilních ale nikterak oslnivých zlepšení. Od své první rallye za volantem Mitsubishi Colt CZT v roce 2008 předváděl setrvalý progres výsledků na soutěžích jak v jeho domácím Holandsku, tak i v sousední Belgii.

V roce 2012 dojel s Fordem Fiesta S2000 na druhém místě v holandském poháru rallye, aniž by ale vyhrál jedinou soutěž. Roku 2014 mu totéž auto pomohlo ke třetímu místu v belgickém poháru rallye, ale ani tentokrát se mu nepodařilo stanout na nejvyšším ze stupňů vítězů.

Debutové vítězství na Rally van Staden tak bylo i jeho vůbec prvním celkovým vítězstvím na jakékoliv rallye. Později téhož roku přidal další, na konkurencí nabité East Belgian Rally. Náhle to začalo vypadat, že by Kobus mohl být jezdcem s nadějí na mistrovský titul.

V roce 2016 udělal ambiciózní krok a pustil se do seriálu ERC (European Rally Championship). Byl to velký skok a velký risk, který se nakonec nevyplatil, poté co jeho sezónu předčasně ukončily dvě nehody v prvních třech soutěžích.

Minulý rok ale zažil triumfální návrat, když ho FABIA R5 v barvách vlastního týmu Kobus Tuning dovezla k titulu v Open Dutch Rally Championship (ONRK). Byl to první titul jeho kariéry a bylo jasné, že je hladový po dalších.

V letošní sezóně opět startoval za svůj vlastní tým, se svým obvyklým navigátorem Erikem de Wildem po boku. Tentokrát ho čekal ambiciózní program, ve kterém se pustil do kompletního Nizozemského poháru rallye a zkusil také své štěstí v Benelux Rally Trophy. Tento šampionát sestává z pěti rallye v zemích Beneluxu (a v Německu), přičemž v něm automaticky soupeří všichni jezdci, kteří se některé z těchto soutěží zúčastní.

Kobusova sezóna začala vítězstvím na Sijperda Zuiderzee Rally. Nedokázal se sice dostat až na úplný vrchol celkového pořadí, ale jeho druhé místo stačilo k tomu, aby byl první v obou holandských pohárech, před dalšími dvěma jezdci na vozech FABIA R5 – Erikem van Loonem z týmu Wevers Sport a Jimem van den Heuvelem z Heuvel Motorsport, kteří skončili na druhém a třetím místě.

Další podnik sezóny zavedl týmy za hranice do Německa, na Rallye – Rund um die Sulinger Bärenklaue. Tato konkurencí nabitá rallye byla také součástí německého poháru a nebylo tak žádným překvapením, že jí dominovaly německé posádky na vozech FABIA R5, Dominik Dinkel z Brose Motorsport, který vyhrál před Christianem Riedemannem z ADAC Weser-Ems.

Kobus dojel na velmi solidním čtvrtém místě v celkovém pořadí a jako nejrychlejší holandský jezdec. V holandském poháru skončil 2 minuty a 59 sekund před svým nejbližším konkurentem.

Po dvou vítězstvích (v pořadí holandského poháru) ze dvou startů byl Kobus hladový po dalším celkovém vítězství a s tímto cílem také dorazil na následující zastávku poháru, ELE Rally. Kobus tam dominoval celému pořadí, když vyhrál všechny rychlostní zkoušky s výjimkou jedné a nakonec dorazil do cíle s komfortním náskokem více než dvou minut

Když si takto zajistil slušné místo v holandském poháru, otočil Kobus svoji pozornost k Benelux Rally Trophy a k jedné z nejvýznamnějších rallye západní Evropy, Ypres Rally v Belgii.

Celkové vítězství zde sice získal Thierry Neuville, tovární jezdec týmu Hyundai Motorsport WRC, ale vozy ŠKODA přesto dosáhly spektakulárních výsledků. FABIA R5 obsadila následujících šest míst za vítězem a Hermen Kobus mohl být opět hrdý na svoje umístění, tentokrát na sedmém místě.

Bylo na čase vrátit se zpátky do Holandska na GTC Rally, kde se opět ukázalo, jak velký má Kobus a jeho FABIA R5 náskok na zbytek startovního pole. Tentokrát zajel první místa ve všech erzetách kromě dvou a dojel 2 minuty a 49 sekund před zbytkem pole. V první čtyřce se za ním umístily ještě další dva jezdci na vozech FABIA R5. Znamenalo to také první vítězství roku v pořadí Benelux Rally Trophy.

Tento výsledek znamenal, že Kobus měl na kontě čtyři po sobě jdoucí vítězství v holandském šampionátu a byl tak na hraně titulu. Jeho vítězství měla zajistit následující zastávka seriálu, Eurol Hellendoorn Rally. A i tady se předvedl ve velkém stylu, když skončil 1 minutu a 50 sekund před zbytkem startovního pole.

Před finálovým podnikem sezóny měl Kobus stále šanci přidat ke svému holandskému titulu i vítězství v Benelux Rally Trophy. Byl navíc motivovaný šancí skórovat čistých šest vítězství ze šesti startů v holandské poháru.

Předtím ho ale čekal ještě jeden zkušební podnik, East Belgian Rally. Vrchol výsledkové listiny tu opět ovládala FABIA R5, kterých se do prvních osmi pozic vměstnalo hned šest. Kobus předvedl další solidní výkon a zajel tak šesté místo celkového pořadí. To i tentokrát stačilo na nejlepší výsledek v pořadí holandského poháru – dokonce s ještě větším náskokem než obvykle, když dojel 3 minuty a 45 sekund před nejbližším konkurentem.

Tím Kobus také zakončil perfektní sezónu, ve které vyhrál šest rallye ze šesti v holandském národním poháru. Takový výsledek je vždycky výjimečný, ale tentokrát byl oslazen ještě bonusem v podobě titulu z Benelux Rally Trophy.

Za svoje výsledky v posledních dvou letech si Hermen Kobus zaslouží obrovský kredit. Po dlouhé době, kdy se jeho kariéra rozvíjela spíše volným tempem, dokázal z příležitosti startovat za volantem opravdu schopného vozu vytěžit skutečně maximum.

Dnes tak sklízí plody své těžké práce a rozhodně si zaslouží veškeré pocty, kterých se mu doma dostává. A jen málokdo by se asi odvážil zpochybňovat jeho šance zazářit i v belgickém poháru – a nebo i významnějších soutěžích.