Nezaviněný defekt pneumatiky ukončil pětileté kralování posádky Jan Kopecký – Pavel Dresler v českém mistrovství v rallye. Z 54. ročníku Rally Šumava Klatovy si tovární tým ŠKODA Motorsport po napínavé stíhací jízdě odváží druhé místo. Na vítěznou posádku Václav Pech – Petr Uhel chybělo dohnat ještě 12,7 sekundy. Kopecký s Dreslerem přepustili svým soupeřům první místo po neuvěřitelné sérii 23 výher v řadě. Zdramatizování soutěže přivítali především diváci sledující souboj posádek až do poslední rychlostní zkoušky. Bylo to krásné pokračování napínavé první etapy, kterou zase, podobně jako v Argentině, zdramatizovalo počasí.

Chvíli sucho, chvíli mokro

Páteční předpověď slibovala lokální dešťové přeháňky v různých částech šumavského podhůří, což z pohledu správné volby pneumatik rozhodně není ideální. Zatímco první dvě rychlostní zkoušky byly na suchu, dál už byl povrch převážně mokrý s několika suchými pasážemi. Zvlášť při druhých průjezdech tak byla volba správného obutí klíčová.

Posádka Jan Kopecký – Pavel Dresler vsadila na hodně prořezané suché pneumatiky s měkkou směsí, které mají tužší bočnice než pneumatiky do mokra. Na hrubém a děravém asfaltu Šumavy jsou proto odolnější. V suchých úsecích se sice podle slov Kopeckého trochu přehřívaly, ale na mokru fungovaly skvěle. Při druhém průjezdu rychlostní zkoušky Koráb s převážně mokrým povrchem na nich tovární posádka ŠKODA Motorsport získala náskok skoro 20 sekund. První etapu končící až v pozdních nočních hodinách dojeli Kopecký s Dreslerem v komfortním vedení 46,1 sekundy před dvojicí Pech – Uhel.

Sobotní defekt zamíchal kartami

Ještě v sobotu ráno nikdo nepochyboval, že náskok zeleno-bílého továrního speciálu ŠKODA FABIA R5 bude během druhé etapy dál narůstat. Vše změnila druhá rychlostní zkouška Strašínská. Hned v úvodu 19,29 km dlouhého testu postihl Kopeckého defekt.

„Krátce po startu do osmé rychlostní zkoušky jsme měli defekt pneumatiky. Nevím kde a jak, ale v běhounu pláště se objevila díra a kolo rychle ztrácelo požadovaný tlak. Do konce testu bylo ještě daleko a nechtěli jsme riskovat poškození auta, především brzdové soustavy. Takže jsme zastavili a kolo přímo na vložce vyměnili. Výměna trvala asi 90 sekund, ale nic jiného se nedalo dělat. Trochu času jsme pak ještě ztratili opatrnější jízdou na studené pneumatice, které pár kilometrů trvalo, než se ohřála. Takže jsme se propadli až na čtvrté místo,“ popsal smolný průběh Jan Kopecký. Jak připomněl Pavel Dresler, samotnou pneumatiku lze vyměnit i rychleji, ale hodně času zabere také její opětovné uložení a bezpečné ukotvení v autě.

Zpátky na vrchol

Z pohodlného vedení se na startu deváté rychlostní zkoušky stala ztráta 43,3 sekundy. Kopecký s Dreslerem vyrazili za nadšeného povzbuzování diváků na stíhací jízdu. Jasně vyhráli pět následujících rychlostních zkoušek, což je posunulo na druhé místo průběžného pořadí. Náskok vedoucí posádky Pech – Uhel se před posledním měřeným testem ztenčil na 16,5 sekundy. Václav Pech si však vedení na poslední rychlostní zkoušce své téměř domácí rallye zkušeně pohlídal a 54. ročník Rally Šumava Klatovy o 12,7 sekundy vyhrál.

Kopecký s Dreslerem ale byli s druhým místem v cíli spokojeni: „Václav dnes jel velmi rychle a vítězství si plně zasloužil. On měl smůlu v pátek při volbě pneumatik, my zase dnes s defektem. To je prostě rallye a my jsem moc rádi, že si fanoušci napínavý závěr užili tak jako my,“ prohlásil Kopecký na cílové rampě v Klatovech.

FABIA R5 potvrdila svou odolnost

Náročných 170 kilometrů uskákaných šumavských silniček, na kterých se v první páteční etapě závodilo i za hluboké tmy, úspěšně zvládly i další posádky s vozy ŠKODA. Ze třetího místo se radovala dvojice Mareš – Hloušek, čtvrté obsadila posádka Kopáček – Rendlová a první pětku uzavřela dvojce Černý – Podhorský, všichni s vozy ŠKODA FABIA R5. V první pětici se tak značka ŠKODA objevila hned čtyřikrát, v první desítce šestkrát.