ŠKODA FABIA R5 si doslova podmanila letošní sezónu WRC – v kategorii WRC 2 Pro se mistry světa stala posádka továrního týmu ŠKODA Motorsport ve složení Kalle Roavanperä a Jonne Halttunen, v kategorii WRC 2 pak francouzská dvojice Pierre-Louis Loubet a Vincent Landais.

Ve svých 22 letech je Pierre-Louis Loubet jedna z největších nadějí rallyesportu. Závodit začal v sedmi letech na motokárách a ještě sezónu 2014 strávil na okruzích, když závodil ve Formuli Renault. Avšak hned jak dostal řidičský průkaz, přesunul se do automobilových soutěží. Na světové scéně debutoval v Portugalsku v kategorii JWRC a hned skončil druhý. V roce 2016 už následoval přestup do WRC 2, nejprve s Peugeotem S2000, který později nahradil Citroën DS 3 R5, s nímž také získal první stupně vítězů na Španělské rallye.

Hned po Švédské rallye v roce 2017 Loubet přestoupil k M-Sportu, kde se stal týmovým kolegou Erica Camilliho a Teemu Suninena. Pravidelně dojížděl na bodovaných pozicích, na stupně vítězů však za celý rok nedosáhl – nejlépe byl čtvrtý ve Španělsku. Loňskou sezónu Loubet strávil v týmu BRC s Hyundai i20 R5. Začal ji dvěma starty v mistrovství Evropy (Kanárské ostrovy a Azory) a pokračoval ve WRC 2, ale ani v minulém roce mu nebylo přáno dosáhnout na stupně vítězů.

Úspěšný tandem

Průlom přišel až letos, když přesedl do vozu ŠKODA. Podobně jako o rok dříve nejprve startoval ve dvou soutěžích ERC na Azorech a Kanárských ostrovech, a i když ho o stupně vítězů připravil problém s alternátorem a penalizace za předčasný start do rychlostní zkoušky, naznačil, že s vozem FABIA R5 umí být rychlý. Na Korsiku jel s nadějí na dobrý výsledek, ovšem drobné problémy jej zpomalily a nakonec ve WRC 2 skončil desátý.

Na šotolině v Portugalsku a na Sardinii už si však připsal první dvě vítězství v mistrovství světa, ve Finsku byl čtvrtý, ve Velké Británii se pral o vítězství s Petterem Solbergem, aby nakonec skončil druhý a ujal se vedení v průběžném hodnocení šampionátu. Na Španělské rallye skončil pátý, i to mu však stačilo k udržení vedení ve WRC 2. A když byla kvůli rozsáhlým požárům v Novém Jižním Walesu zrušena Australská rallye, mohl se Pierre-Louis Loubet se svým spolujezdcem Vincentem Landaisem radovat z titulu mistra světa v kategorii WRC 2.