Při druhé účasti v seriálu Mistrovství světa v rally se vůz Škoda Fabia RS Rally2 dočkal svého prvního vítězství. Nejrychlejší posádkou v kategorii WRC2 byla v cíli Švédské rally dvojice Oliver Solberg/Elliott Edmondson. V první desítce této kategorie se nakonec umístilo 6 vozů Škoda, jejichž posádky vyhrály celkem 15 z 18 rychlostních zkoušek.

Letošní Švédská rally nabídla velmi zajímavou podívanou, a to zejména díky náročným a rychlým tratím v okolí města Umeå. Počasí nebylo tak chladné jako bývá v tomto období obvyklé a časté výkyvy teplot měly za následek poměrně tvrdé sněhové bariéry kolem rychlostních zkoušek, na které doplatila řada nárazníků. Na některých úsecích se v ledovém podkladu rychle tvořily koleje, jinde zase byl místy přemrzlý sypký sníh. Rychlé erzety s dlouhými desítkami sekund v omezovači kladly vysoké nároky nejen na soutěžní vozy, ale také na hrotové pneumatiky Pirelli, jejichž grip odcházel překvapivě rychle.

Na letošní švédské nástrahy doplatil hlavně Emil Lindholm. Po lehké chybě v RZ2, kdy se opřel o sněhovou bariéru, se sníh dostal do sání vozu a posádka Lindholm/Hämäläinen musela zastavit a filtr vyčistit. Ztrátu téměř dvou minut se už nepodařilo Finům dohnat. Finská posádka se poté s velkým nasazením probojovávala zpět pořadím, a nakonec obsadila v kategorii WRC2 sedmé místo. Loňská vítězná sezóna začala pro Lindholma také chybou ve Švédsku, ale i přesto nakonec sympatickou finskou posádku spolupracující s týmem Toksport WRT dovedla až k mistrovskému titulu.

Solberg s Edmondsonem zajeli na 8 z 18 rychlostních zkoušek celé soutěže nejrychlejší časy kategorie WRC2 a přesvědčivě si tak po celou dobu hlídali vedení. „Je to fantastické, skvělý pocit! Byl to pro nás oba úžasný víkend, jeli jsme bez chyb a opravdu konzistentně,“ zářil Solberg v cíli. Skvělým úspěchem v této kategorii bylo také celkové třetí místo mladé finské posádky Sami Pajari/Enni Mälkönen. Během 10. rychlostní zkoušky sice Pajari ztratil ve vysoké rychlosti kontrolu nad vozem ve vyjetých kolejích a ve zbytku soutěže byl nucen dotahovat časovou ztrátu 40 sekund, ale čtyřmi nejrychlejšími časy v kategorii si nakonec pojistil konečné třetí místo. „Již v minulosti jsme měli několik šancí na pódiové umístění. Nakonec se nám to podařilo, a ten pocit je opravdu příjemný,“ řekl šťastný Pajari v cíli.

Kategorii WRC Masters Cup vyhrazenou pro jezdce starší 50 let vyhrála rovněž posádka vozu Škoda Fabia RS Rally2: Michał Sołowow a jeho spolujezdec Maciej Baran z Polska z týmu Orsák Rally Sport.

Více informací o Rally Sweden najdete v tiskové zprávě.