Vylepšený vůz ŠKODA FABIA R5 evo poprvé startuje na mistrovství světa. Tým ŠKODA Motorsport budou na Portugalské rallye reprezentovat loňští mistři světa Jan Kopecký a Pavel Dresler, druhou posádku s modernizovaným speciálem tvoří Kalle Rovanperä a Jonne Halttunen. Pro finskou dvojici je to vůbec první start v Portugalsku, české duo se zde naposledy představilo v roce 2016.

Zde můžete celý víkend sledovat aktuální dění a čerstvé novinky, obsah budeme až do neděle průběžně aktualizovat. Více o pozadí Portugalské rallye a o tom, co týmy v následujících dnech čeká, si můžete přečíst v našem přehledu.

Shakedown

Ve čtvrtečním shakedownu vylepšená ŠKODA FABIA R5 poprvé naznačila svůj potenciál. Velký zájem při tom vzbudila nejen mezi fanoušky, ale i u ostatních jezdců – na jízdní dojmy se Kalleho Rovanpery přišel zeptat i Thierry Neuville.

Oba jezdci týmu ŠKODA Motorsport začali „zahřívací jízdy“ rozvážně, ve druhém průjezdu se však rázně postavili do čela třídy RC2, když oba zajeli na desetinu shodný čas 3:11,3. Kalle se pak suverénně ujal vedení třetím průjezdem s časem 3:10,1, zatímco Jan se v rámci shakedownu spokojil se dvěma jízdami.

Pátek

Kalle Rovanperä hned v prvních rychlostních zkouškách dokázal, že šotolina je jeho dvorní disciplína. Přestože v Portugalsku nikdy předtím nestartoval, s náskokem vyhrál všechny tři dopolední zkoušky Lousa, Góis a Arganil. Po prvních průjezdech vedl celkové pořadí kategorie WRC 2 Pro i celé třídy RC2 s náskokem 20,2 sekundy. Podal tak zároveň jasný důkaz o schopnostech vylepšeného vozu ŠKODA FABIA R5 evo.

O další místa se během dopoledne sváděl poměrně těsný souboj – dalších pět jezdců ve třídě dokončilo první tři „erzety“ v rozmezí 10 sekund. Jan Kopecký po pomalejším začátku obsadil třetí místo v kategorii WRC 2 Pro, druhého Madse Ostberga však má stále v dohledu s odstupem 7,7 sekundy.

Druhé průjezdy pátečních rychlostních zkoušek výrazně zamíchaly kartami – alespoň na nějaký čas. Kalleho vůz utrpěl defekt, a tak ve čtvrté „erzetě“ ztratil přes 40 sekund na čelo startovního pole. Ztráta mohla být určitě horší, ale i tak se propadl až na šesté místo ve třídě. Ještě větší smůlu však měl Ostberg, který kvůli problémům s autem „vyfasoval“ více než čtyřminutovou penalizaci za pozdní příjezd na start.

Z odpolední rošády nejvíce těžili Christian Veiby a Jan Kopecký. Český jezdec se díky stabilním výkonům postupně posunul na druhé místo ve třídě s pouze čtyřsekundovým odstupem za Veibym. Velmi dobře ale jel i Rovanperä, který s náskokem více než sedmi sekund vyhrál šestou rychlostní zkoušku a rychle se tak vrátil do hry. „Defekt přišel z ničeho nic. Tratě jsou mnohem drsnější než jsem čekal, takže se nedá jet pořád naplno. Snažíme se stáhnout náskok Honzy Kopeckého, ale protože už nemáme náhradní kolo, musíme být opatrní,“ řekl Rovanperä.

Před večerní „superspeciálkou“ byla dvojice Jan Kopecký – Pavel Dresler první v kategorii
WRC 2 Pro. Posádka Kalle Rovanperä – Jonne Halttunen však ztrátu na týmové kolegy dokázala stáhnout na 5,4 sekundy a obsadila druhé místo. Závěrečná divácká zkouška nabídla fantasticky bouřlivou atmosféru, časy už se však měnily jen o desetiny.

Sobota

Tým ŠKODA Motorsport v sobotu pokračoval přesně tak, jak o den dříve začal. Kalle Rovanperä vyhrál všechny tři dopolední zkoušky Vieira do Minho, Cabecairas de Basto a Amarante. Vrátil se tak do čela třídy RC2 i kategorie WRC 2 Pro a první část dne zakončil s poměrně pohodlným náskokem 37,2 sekundy před druhým Janem Kopeckým.

Ten zase těžil ze svého cílevědomého přístupu a stabilně dobrých časů. Hlavního soupeře Christiana Ole Veibyho navíc z boje o vítězství vyřadil požár jeho Volkswagenu. Po prvních třech sobotních „erzetách“ tak měl Kopecký před třetím jezdcem ve třídě, Katsutou Takamotou, náskok 1:19,1.

V teplotách vysoko přes 30 °C a v extrémním prachu se vozy ŠKODA FABIA R5 osvědčily jako velmi odolné a spolehlivé. V první pětce se kromě dvojice vozů FABIA R5 evo továrního týmu umístily také další dva vozy ŠKODA, o což se zasloužili jezdci Eerik Petarinen a Pierre-Louise Loubert.

Odpolední jízdy byly náročné nejen kvůli úmornému vedru, ale také notně vyježděnému povrchu tratí. Ten kladl velké nároky na techniku i posádky. Jan Kopecký s Pavlem Dreslerem se navíc pořádně zapotili, když část jedenácté rychlostní zkoušky absolvovali se zakrytým výhledem kvůli uvolněné kapotě. Přesto však nenabrali větší ztrátu a dokonce zajeli o šest sekund lepší čas než v dopoledním průjezdu.

„Zapomněl jsem zajistit kapotu a ta se během jízdy otevřela. Navíc jsme málem šli přes střechu, když jsem minul brzdný bod. Měli jsme velké štěstí!“ komentoval to Kopecký. I přes tyto nepříjemnosti si loňský mistr světa udržel svou pozici a sobotní část programu ukončil na druhém místě.

Kalle Rovanperä vyhrál dvě ze tří odpoledních zkoušek a zatím si na Portugalské rallye s přehledem udržuje vedení. Před začátkem poslední části soutěže je o více než minutu před týmovým kolegou Kopeckým. „Bylo to dobré. Byli jsme nicméně poměrně optimističtí pokud jde o volbu pneumatik, takže už mají opravdu dost. Musím říct, že druhé průjezdy byly poměrně drsné a nebylo úplně příjemné jet rychle,“ popsal na konci dne Rovanperä.

Neděle

Hlavním úkolem v závěrečné etapě bylo udržet první dvě místa pro vozy FABIA R5 evo a tým ŠKODA Motorsport. Součástí programu byly i dva průjezdy nádhernou rychlostní zkouškou Fafe se slavným skokem, který od rána obléhaly tisíce diváků. I samotné posádky podlehly jejímu neobyčejnému kouzlu.

„Tato zkouška je vážně úžasná. Víme, že musíme hlavně dojet do cíle, ale snažíme se si jízdu užívat,“ popsal Kopecký. Jeho týmový kolega to cítil stejně. „Jenom udržovat náskok není taková zábava, je to horší než jet naplno. Dnes si ale rychlostní zkoušky užíváme a bavíme se,“ potvrdil Rovanperä tři zkoušky před koncem.

Oba jezdci už si pak výsledek pohlídali, přestože soupeřům ani v opatrnějším tempu rozhodně nic nedarovali – v předposlední rychlostní zkoušce ještě Kalle zajel další nejrychlejší čas, mimochodem na desetinu sekundy stejný jako Mads Ostberg.

Premiéra vozu ŠKODA FABIA R5 evo tak dopadla skvěle. Posádka Kalle Rovanperä – Jonne Halttunen vyhrála kategorii WRC 2 Pro i celou třídu RC2. A protože se jí vyhýbaly vážnější potíže, obsadila dokonce šesté místo celkově. „Týmu patří velké poděkování. Všechno šlo dobře a opravdu tvrdě pracovali na tom, aby auto připravili,“ uvedl po soutěži nový portugalský šampion.

Druhé místo po velmi vyrovnaném výkonu obsadili Jan Kopecký s Pavlem Dreslerem. Dařilo se ale také soukromým týmům s vozy ŠKODA. Pierre-Louis Loubet byl třetí ve třídě a celkově se v první desítce umístilo sedm vozů FABIA R5 – mezi nejúspěšnějšími jezdci byli také Henning Solberg, Eerik Pietarinen, Nikolay Gryazin a Benito Guerra mladší.