Simos Galatariotis je stálicí kyperské rallyové scény již téměř dvacet let. Za tu dobu startoval s mnoha různými vozy, ale k poháru se nejblíže dostal poté, co v roce 2009 přesedlal na Mitsubishi Lancer Evo X, se kterým zajel dvě druhá a dvě třetí místa.

Tedy až do minulého roku. V roce 2017 jezdil pro Petrolina-Eni Racing Team a rozhodl se znovu změnit techniku a zkusit svoje štěstí za volantem vozu ŠKODA FABIA R5. Výsledek byl patrný okamžitě: dvě vítězství a jedno druhé místo mu přineslo první titul kyperského šampiona v kariéře.

Letos se vrátil, aby se svůj titul pokusil obhájit, poprvé celou sezónu za volantem vozu FABIA R5, po boku spolujezdce Antonise Ioannou.

Kyperský šampionát letos zahrnoval jen čtyři podniky, všechny v první polovině roku. Galatariotis byl jediným jezdcem, který zde startoval s vozem FABIA R5.

První na řadě byla East Safari Rally v Paralimni. Tato soutěž byla již dlouho Galatariotisovou oblíbenou. Měl tu za sebou již dvě vítězství, i když v roce 2017 se mu podařilo dojet až na druhém místě.

Letos to bylo poprvé, co se tu objevil s vozem ŠKODA. A FABIA R5 si s náročnými podmínkami šotolinové rallye poradila skvěle – Galatariotis si dojel pro vítězství s pohodlným náskokem 29,3 sekundy.

Druhé kolo poháru zavedlo posádky na Pafos, kde se jede překrásně pojmenovaná Venus Rally (Venušina rallye). Povzbuzen úvodním vítězstvím, předvedl Galatariotis perfektní jízdu. Dominoval celé rallye od začátku do konce a vyhrál s náskokem 3 minut a 25 sekund. Začalo být patrné, že kombinace Galatariotis a FABIA R5 je o třídu nad vším ostatním ve startovním poli.

O měsíc později se to potvrdilo na Tiger Rally v Limassolu. Cestou k dalšímu přesvědčivému vítězství nabrala Galatariotisova FABIA R5 náskok 3 minuty a 10 sekund před zbytkem startovního pole.

Tři vítězství ze tří rallye znamenaly, že vítězství v Kyperském poháru rallye už měl jisté, ale přesto na Galatariotise tři největší rallye sezóny ještě čekaly. Jeho pozornost se obrátila k European Rally Championship (ERC).

Jeho příští zastávkou byla Acropolis Rally v sousedním Řecku, která je třetím podnikem ERC.

Znamenalo to velký skok v úrovni jezdců i techniky, kterým musel čelit, ale Galatariotis si více než udržel svoji úroveň. Se dvěma výjimkami dojel všechny rychlostní zkoušky v první desítce a rallye zakončil na celkovém pátém místě. Jeho FABIA R5 tak byla jednou z osmi, které skončily v první devítce.

Další rallye, do které Galatariotis odstartoval, spojovala ERC a kyperský pohár. Domácí rallye sezóna totiž mířila ke svému velkému finále, Cyprus Rally.

Tento podnik byl dlouhá léta součástí World Rally Championship. I dnes je úroveň jezdců ve startovním poli skoro stejně vysoká, protože tato rallye je součástí jak ERC, tak i Middle Eastern Rally Championship (MERC). Už desítky let tu nevyhrál žádný Kypřan, ale Simos Galatariotis se chystal přepsat historii.

Kromě náročné konkurence si tu jezdci museli poradit také se smíšeným povrchem. Pro šotolinového specialistu Galatariotise to vždycky bývala náročná výzva.

Možná proto začal soutěž poměrně opatrně. V prvních dvou rychlostních zkouškách dojel pátý, než konečně zvýšil tempo. Využil problémů Násira Al-Attíji s defekty a zakončil tak první etapu na druhém místě, za vozem FABIA R5 mladého norského jezdce Juuso Nordgrena.

Ve druhé etapě Galatariotis i nadále bojoval s náročnými podmínkami a nedostatkem přilnavosti. I tak se mu podařilo prokousat se do konce deváté erzety na špici průběžného pořadí a v desáté se už držel v čele s náskokem 12 sekund.

Po zrušení jedenácté erzety už si Galatariotis potřeboval udržet vedení jen po dvě erzety, aby si zajistil své první vítězství v Cyprus Rally. Potom ale v předposlední erzetě ztratil 20 sekund a do vedení se vrátil Al-Attíja.

Do poslední rychlostní zkoušky tak nastupoval se ztrátou 2,3 sekundy na svého katarského rivala, ale potom udeřila katastrofa, když utrpěl další defekt. Neměl už co ztratit a tak pokračoval a nakonec dojel erzetu na osmém místě.

Měl ale štěstí. Al-Attíja také prorazil pneumatiku a musel zastavit, což ho stálo více než dvě minuty. Všechny zraky se teď upíraly na dalšího jezdce s vozem FABIA R5, Bruno Magalhãese. Může být dost rychlý na to, aby v cíli Galatariotise porazil? Magalhães byl nakonec o 8 sekund rychlejší, ale to stejně nestačilo. V nejtěsnějším finiši v historii Cyprus Rallye si Galatariotis připsal historické vítězství s náskokem jen 0,6 sekundy.

Tento výsledek mu zajistil místo mezi legendami kyperské rallye scény. A znamenal také, že zakončil Kyperský pohár rallye se čtyřmi vítězstvími ze čtyř startů a připsal si tak svůj druhý titul.

Podpořen těmito vynikajícími výsledky se Galatariotis rozhodl zkusit štěstí v dalším podniku ERC. Vydal se do Itálie, aby si poprvé vyzkoušel čistě asfaltovou rallye, Rally di Roma Capital v okolí hlavního města Říma.

Byla to výjimečná situace, kdy se objevil na rallye v jiné než řecky mluvící zemi, a navíc na nezvyklém povrchu, takže asi není žádným překvapením, že měl pár menších nepříjemností a nehod. Přesto ale dojel na solidním 18. místě v celkovém pořadí.

Tento výsledek rozhodně neubere na lesku tomu, co je zatím zdaleka nejúspěšnější sezónou v kariéře Simose Galatariotise. Teď, když okusil rallye v zahraničí, se možná odhodlá posunout v příští sezóně hranice svoje i svého vozu FABIA R5 ještě o kousek dál.