100. vůz ŠKODA FABIA R5 byl dodán zákazníkovi z Nizozemska. Tým Erika Weverse převzal jubilejní auto v Mladé Boleslavi. Toto předání je dalším milníkem pro úspěšný model ŠKODA FABIA R5. V roce 2016 vybojovali jezdci s tímto špičkovým soutěžním speciálem titul ve FIA Mistrovství světa v rally (v kategorii WRC2), vyhráli tři kontinentální šampionáty a získali celkem deset národních titulů.

Michal Hrabánek, Erik Wevers, ŠKODA FABIA R5 #100

Sto prodaných speciálů ŠKODA FABIA R5 vnímá Hrabánek jako doklad úspěchů továrního týmu,které jsou – včetně zisku prvního titulu mistra světa – nejlepší reklamou pro prodej tohoto vozu s turbomotorem.

Vůz ŠKODA FABIA R5 úspěšně prošel homologací Světové automobilové federace FIA v dubnu 2015. Vůz, jenž patří k absolutní špičce ve své třídě, je podle předpisů FIA vybaven turbomotorem o objemu 1,6 litru. To je podstatná změna oproti dvoulitrovému atmosférickému benzinovému motoru, který poháněl předchozí model ŠKODA FABIA SUPER 2000. Přesnému nastavení a optimalizaci souhry nejmodernějších součástí věnoval tým ŠKODA Motorsport 15 měsíců intenzivního vývoje.

Oddělení zákaznického programu ŠKODA Motorsport nabízí kromě prodeje také kompletní péči. Každý nový zákazník může po koupi vozu ŠKODA FABIA R5, který v základní verzi stojí 180 000 eur, počítat také s technickou podporou značky ŠKODA a dodávkami originálních dílů.

Úspěchy vozu ŠKODA FABIA R5 hovoří samy za sebe. Ve WRC2 získala posádka Esapekka Lappi / Janne Ferm s vozem továrního týmu ŠKODA poprvé titul mistrů světa. Na druhém místě v celkové klasifikaci skončili Teemu Suninen / Mikko Markkula s vozem ŠKODA FABIA R5 soukromého týmu.

Teemu Suninen / Mikko Markkula, ŠKODA FABIA R5, Team Oreca. RallyRACC Catalunya – Costa Daurada 2016

Zákaznické vozy ŠKODA opanovaly v roce 2016 také tři prestižní kontinentální a regionální mistrovství. Gustavo Saba si s vozem ŠKODA FABIA R5 zajistili pohár pro vítěze ve FIA Codasur mistrovství Jižní Ameriky v rally. Gaurav Gill vyhrál všech šest podniků FIA Asijsko-pacifického mistrovství v rally (APRC) a pro značku ŠKODA tak vybojoval pátý titul v tomto šampionátu v řadě. Také šampion Středního východu Násir Al-Attíja věřil vozu ŠKODA FABIA R5.

Druhé místo v celkové klasifikaci APRC obsadil Fabian Kreim, který zároveň poprvé vyhrál německý šampionát a postaral se tak o jeden z deseti národních titulů, jež získali jezdci s vozy ŠKODA FABIA R5. V českém mistrovství v rally (MČR) si podruhé za sebou zajistila titul posádka továrního týmu ŠKODA Jan Kopecký / Pavel Dresler. Kopecký s Dreslerem v domácím šampionátu vyhráli všech deset soutěží, kterých se s vozem ŠKODA FABIA R5 od jeho premiéry zúčastnili. Belgické mistrovství ovládl počtvrté v řadě legendární „Fast“ Freddy Loix, jenž následně oznámil konec soutěžácké kariéry. Významným úspěchem byl také titul Kalle Rovanperäho, který se v 16 letech stal historicky nejmladším vítězem lotyšského šampionátu v rally.

Se zákaznickými vozy ŠKODA FABIA R5 vybojovala tituly v národních šampionátech také následující šestice jezdců: Norbert Herczig (Maďarsko), Pavel Valoušek (Slovensko), Esben Hegelund (Dánsko), Desi Henry (Irsko/National Forest Championship), Sylvain Michel (Francie/asfalt) a Gustavo Saba (Paraguay). V roce 2017 by měla tato úspěšná série pokračovat: do bojů o titul v mistrovství světa, kontinentálních šampionátech a národních mistrovstvích se zapojí více než 100 vozů ŠKODA FABIA R5.