FABIA R5, která je nejúspěšnějším soutěžním vozem v historii ŠKODA AUTO, reprezentuje značku nejen v rámci továrního programu, ale slouží také mnoha soukromým týmům z celého světa. Dne 16. května předala ŠKODA Motorsport do rukou zákazníka již 200. exemplář.

Marcis Kenavs, ředitel týmu Sports Racing Technologies z Lotyšska, převzal v novém sídle ŠKODA Motorsport v Mladé Boleslavi klíčky od již šestého vozu FABIA R5 svého týmu, který je jedním z mnoha úspěšných uživatelů nejnovějšího soutěžního speciálu značky a součástí jeho celosvětového úspěchu.

Do dnešního dne bylo 89 zákazníkům ve 30 zemích dodáno 200 vozů FABIA R5. Tyto vozy již vyhrály 414 soutěží v 57 zemích a staly se skutečně celosvětovými ambasadory značky.

Zatím nejúspěšnější sezónou byl rok 2017, kdy Pontus Tidemand se spolujezdcem Jonasem Anderssonem vyhrál pohár WRC 2 a ŠKODA Motorsport oslavila i vítězství v poháru konstruktérů. Na domácí půdě skórovali Jan Kopecký s Pavlem Dreslerem, kteří se umístili na prvním místě v Mistrovství České Republiky v rally.

To ale nebylo zdaleka všechno. Posádky na vozech FABIA R5 také zvítězily ve Asia-Pacific Rally Championship (APRC), FIA Middle East Rally Championship (MERC), FIA South American Rally Championship (CODASUR) a FIA African Rally Championship (ARC), stejně jako ve 14 národních mistrovstvích po celém světě.

Zdá se, že i sezóna 2018 bude podobně úspěšná. V současnosti vedou posádky vozů FABIA R5 ve 14 národních mistrovstvích v Evropě, stejně jako v APRC a národních mistrovstvích Paraguaye, Libanonu a Mauricia.

Pokračující úspěchy vozu ŠKODA FABIA R5 jsou výsledkem neustávajícího vývoje. Šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek sdělil: „V minulosti jsme se při vývoji vozu ŠKODA FABIA R5 zaměřovali na spolehlivost. Díky tomu žádný z továrních vozů v sezóně 2017 neodstoupil z důvodu technické závady. Zásluhou přítomnosti našeho továrního týmu v mistrovství světa máme mnoho podnětů pro další vývoj, který z vozu ŠKODA FABIA R5 vytvořil nejlepší vůz své kategorie. V roce 2018 bude konkurence ještě silnější. I když stojíme proti novým vozům kategorie R5 našich soupeřů, jsme velmi dobře připraveni. Našim zákaznickým týmům nyní nabízíme možnost zdokonalení přeplňovaného motoru vozu ŠKODA FABIA R5 o objemu 1,6l, které přinese lepší průběh točivého momentu, výkonu i dodávky výkonu.“

Přejeme mnoho úspěchů jak našim továrním posádkám, tak i zákaznickým týmům a doufáme v co nejlepší výsledky v letošní sezóně!