V evropském poháru rallye (ERC) byl víkend ve znamení osmiček. V jeho osmém a posledním podniku dojelo na prvních místech osm vozů FABIA R5. Rally Liepāja také rozhodla finální pořadí šampionátu. Tady vozy FABIA R5 dominovaly jak celkovým výsledkům, kde jim patřilo 9 z prvních 10 pozic, tak i populární kategorii Junior U28 s úžasným finišem 1-2-3-4 a šesti z prvních sedmi míst.

Nejostřejší souboj měl ve finálové rallye ERC roku 2018 proběhnout mezi třemi vedoucími jezdci kategorie Junior U28 – Nikolajem Gryazinem, který do Lotyšska přijel jako obhajitel celkového prvního místa, poté co letos ve třídě U28 vyhrál tři rallye, Chrisem Ingramem o 7 bodů za ním a Fabianem Kreimem, který ztrácel o bod víc. Tito tři byli jediní, kdo měli šanci vyhrát sezónu a o jejím výsledku mělo rozhodnout zdejších 205 kilometrů rozdělených do 12 rychlostních zkoušek.

Hned od začátku to byli právě junioři na vozech FABIA R5, kdo celé rallye dominoval. Prvních pět míst patřilo po první erzetě Gryazinovi, Ingramovi, Åhlinovi a Kreimovi. Gryazin vyhrával všechny erzety až do RZ6, kde ho poprvé překonal Chris Ingram. Ostatní jezdci na vozech FABIA R5 si drželi tempo a i když se střídali mezi sebou, stále si na konci prvního dne drželi prvních pět míst.

V dopolední části nedělní etapy zopakoval Alexey Gryazin svůj úspěch z předchozího dne a vyhrál všechny tři erzety. Následovala ho skupina dalších vozů FABIA R5 a hegemonii značky ŠKODA narušoval jen Eyvind Bryinldsen a jeho Fiesta R5 na pátém místě – za Gryazinem, Ingramem, Åhlinem a Kreimem. Poslední dva přitom celé dopoledne sváděli boj o třetí pozici.

Potom Brynildsen havaroval a nechal tak své páté místo volné. Výsledkem bylo, že se v čele pořadí ocitlo sedm a později dokonce osm vozů FABIA R5. Na úplné špici si vedení udržel Gryazin svou konzistentní a přitom rychlou jízdou, následován Chrisem Ingramem. O třetí pozici sváděli tuhý boj Fabian Kreim a Frederik Åhlin. Byl to Švéd, kdo nakonec svého soupeře porazil a odsunul tak Kreima na čtvrté místo. Poté, co musel odstoupit další Ford, řízený Niki Mayr-Melnhofem, zvýšil se počet vozů FABIA R5 ve vedení na osm.

Po posledním podniku sezóny ERC jsou v jejím čele na 9 z 10 míst právě vozy FABIA R5, jejichž nadvládu narušuje jen Alexej Lukjaňuk s Fiestou R5. Ještě zajímavější jsou výsledky třídy Junior U28, kde FABIA R5 obsazuje 6 z prvních 7 míst a jedinou výjimkou je Fiesta Laurenta Pelliera na sedmém místě.