Velkým příběhem Valašské rally byl další dominantní výkon Jana Kopeckého. Pětinásobný mistr České republiky v rally, kterého již tradičně navigoval Pavel Dresler, v sobotu vyhrál všech sedm rychlostních zkoušek a do druhé etapy nastupoval s náskokem 29,5 sekundy před Václavem Pechem. Ole Christian Veiby porazil svého týmového kolegu na RZ8, jejíž výsledky však byly kvůli potížím s časomírou později anulovány. Kopecký rychle převzal otěže závodu opět do svých rukou, byl nejrychlejší na zbývajících sedmi měřených úsecích a do cíle dorazil s více než minutovým náskokem.

Jan Kopecký, ŠKODA FABIA R5, ŠKODA Motorsport. Valašská Rally 2018

Kopecký na Valašské Rally nenašel přemožitele už počtvrté a díky tomu se v historické tabulce vítězů této soutěže nyní dělí o první příčku s bývalým továrním jezdcem značky ŠKODA Ladislavem Křečkem. Všech svých triumfů na Valašsku dosáhl Kopecký s vozy ŠKODA: v letech 2011 a 2012 s modelem FABIA S2000, loni a letos se speciálem FABIA R5. Zatímco v roce 2011 jej k výhře dovedl spolujezdec Petr Starý, tři další vítězství už slavil společně s Pavlem Dreslerem. A s ohledem na formu, v jaké se tato dvojice na Valašské Rally představila letos, snad nikdo nepochybuje, že by v budoucnu na jejím kontě měly přibýt i další úspěchy.

[fb-msg-optin msg="Nechte si zasílat nové články  přímo do messengeru"]

Norská dvojice Ole Christian Veiby / Stig Rune Skjærmoen přijela na Valašskou Rally především sbírat další zkušenosti se závoděním na zpevněném povrchu, které se jí budou hodit v dalším průběhu sezony při startech za tým ŠKODA Motorsport v šampionátu WRC2. Přestože se jednalo o Veibyho první soutěž v České republice, udělal mladý Nor velmi dobrý dojem. Po úvodní rychlostní zkoušce, na které byl jen o 3,9 sekundy pomalejší než jeho mnohem zkušenější týmový kolega Kopecký, se Ole Christian usadil na druhé pozici a po zbytek úvodní etapy o ni bojoval se sedminásobným českým šampionem Václavem Pechem. Přestože po prvním dnu klesl na třetí příčku, od druhého Pecha jej dělilo jen 5,1 sekundy.

Ole Christian Veiby / Stig Rune Skjærmoen, ŠKODA FABIA R5, ŠKODA Motorsport. Valašská Rally 2018

Do druhé etapy vstoupil Veiby opravdu výborně, když byl nejrychlejší na RZ8. Vyšší moc ale Nora o dílčí úspěch připravila, neboť problémy s časomírou vedly k pozdějšímu zrušení výsledků tohoto testu. Přesto jezdec továrního týmu ŠKODA nepolevoval a po předposlední „erzetě“ (RZ14) se posunul na druhou příčku s náskokem pěti desetin sekundy před nyní třetím Pechem. S odhodláním se pustil i do závěrečného měřeného úseku, na kterém však udělal hodiny, což jej v konečném hodnocení rally odsunulo na třetí příčku se ztrátou 17 sekund na Pecha a s náskokem pouhých sedmi desetin sekundy před celkově čtvrtým Janem Dohnalem. OC Veiby každopádně ukázal, že je schopen svádět rovnocenné souboje s místními specialisty i na podnicích, které dosud nezná, a že je dobře připraven na další soutěže WRC2.

Jan Kopecký / Pavel Dresler, ŠKODA FABIA R5, ŠKODA Motorsport. Valašská Rally 2018

Do první osmičky konečného pořadí se prosadily také další dva vozy FABIA R5 v barvách zákaznických týmů. Šesté místo obsadila posádka Jaromír Tarabus / Daniel Trunkát. Osmí skončili Filip Mareš s Janem Hlouškem. Mareš loni vybojoval třetí příčku v evropském šampionátu v kategorii juniorů do 27 let a Valašská rally byla jeho vůbec první soutěží s vozem s pohonem všech kol.

5. Kopáček / Rendlová (CZE/CZE) Ford Fiesta R5 +2:43.7 min

Jan Kopecký a Ole Christian Veiby se v barvách týmu ŠKODA Motorsport znovu představí už za necelé dva týdny při dalším podniku FIA Mistrovství světa v rally, jímž bude Tour de Corse (5. až 8. dubna) na Korsice. Druhým podnikem českého šampionátu bude Rallye Šumava Klatovy (20. až 21. dubna), na jejímž startu opět nebude chybět Jan Kopecký.