Skvělé vítězství v Německu, stupně vítězů v Portugalsku a slibný start v Británii. ŠKODA Fabia R5 vstoupila do sezony evropské rally ve velkém stylu!

Kreim a ŠKODA ovládli Saarland-Pfalz Rallye

Fabian Kreim (na titulní fotografii) se spolujezdcem Frankem Christianem se úspěšně vypořádali s břečkou, bahnem i kluzkým povrchem tratí a v barvách týmu ŠKODA Auto Deutschland vybojovali vítězství v úvodním podniku německého mistrovství, jímž byla víkendová Saarland-Pfalz Rallye.

Kvůli nesjízdnosti některých tratí, kterou způsobila vydatná sněhová nadílka, byly zrušeny dvě rychlostní zkoušky rally a ze zbývajících dvanácti erzet jich osm vyhrál právě Kreim. S téměř 1,5minutovým náskokem před nejbližším soupeřem pak zaslouženě zvítězil.

„Do sezony 2016 jsme nemohli vstoupit lépe,“ pochvaloval si Fabian Kreim v cíli rally. „Při soutěži panovaly extrémní zimní podmínky, ale my jsme udrželi chladnou hlavu a podařilo se nám najít rovnováhu mezi kontrolovaným rizikem a jízdou naplno. Naše ŠKODA Fabia R5 byla po celou dobu naprosto spolehlivá.“

Třetí místo obsadili po pozoruhodném výkonu Dominik Dinkel se spolujezdkyní Christinou Kohl a Fabií S2000 v barvách týmu Brose Motorsport. Mladý Belgičan Yannick Neuville se spolujezdcem Jürgenem Heiglem s Fabií S2000 vyhráli závěrečnou Power Stage a celkově skončili patnáctí.

Pedro Meireles/Mário Castro, ŠKODA Fabia R5. Rali Serras de Fafe 2016

Tři Fabie R5 v top 5 při úvodním podniku portugalského šampionátu v rally

Při úvodním podniku portugalského mistrovství, jímž byla víkendová Rali Serras de Fafe, se velmi dobře prezentovali všichni piloti Fabií R5. Pedro Meireles se spolujezdcem Máriem Castrem absolvovali celou soutěž ve vysokém tempu, ale zároveň bezchybně a vybojovali druhé místo celkově se ztrátou necelých 10 sekund na vítěze.

Na stupně vítězů vystoupili také Miguel Campos se spolujezdcem Carlosem Magalhãesem, kteří s minutovou ztrátou obsadili třetí příčku.

Miguel Barbosa získal při svém debutu v automobilových soutěžích s týmem BP Ultimate ŠKODA a vozem Fabia R5 cenné páté místo. K úspěchu mu pomohl i zkušený spolujezdec Miguel Ramalho.

„S výsledkem mého prvního startu v rally jsem velmi spokojený. Od prosince jsem udělal velký pokrok, ale samozřejmě se pořád nacházím ve fázi učení. Rád bych vyzdvihl, jak důležitý byl výběr vozu ŠKODA Fabia R5. V podmínkách soutěže se naše auto celou dobu chovalo velice dobře a díky tomu jsem se mohl postupně zlepšovat,“ uvedl Miguel Barbosa v cíli rally.

Manuel Castro a Luís Costa s Fabií S2000 obsadili v cíli rally velmi pěkné osmé místo a stvrdili tak úspěšnost jezdců s vozy ŠKODA v úvodním podniku portugalského mistrovství.

David Bogie/Kevin Rae, ŠKODA Fabia R5, CA1 Sport. Mid Wales Stages 2016

Bogie obsadil na Mid Wales Stages čtvrtou příčku

Mid Wales Stages, úvodní podnik britského mistrovství v rally, absolvovali David Bogie se spolujezdcem Kevinem Raem ve vyrovnaném tempu a ve snaze zvládnout neobvykle zrádné podmínky, které na soutěži panovaly. Svou Fabii R5 nakonec dovezli do cíle na cenném čtvrtém místě.

Účastníci Mid Wales Stages se museli vyrovnat se sněhem a ledem na náročných nočních rychlostních zkouškách vedoucích waleskými lesy. Pověstné waleské počasí se měnilo prakticky s každou rychlostní zkouškou a právě v těchto podmínkách posádka Bogie/Rae se po několika incidentech dokázala znovu plně koncentrovat a do cíle dorazila jako čtvrtá.

„Kdybych měl podnik Mid Wales Stages popsat jediným slovem, pak bych vybral slovo ‚náročný‘,“ uvedl v cíli David Bogie. „Sice jsme se umístili těsně pod stupni vítězů, a ne na nich, jak jsme doufali, přesto si z této soutěže odvážíme mnoho pozitiv. Fabii R5 jsme zase lépe poznali a v průběhu podniku jsme i ve zrádných podmínkách zrychlovali. Jsme si jistí, že příště dokážeme soupeře před námi dostat pod mnohem větší tlak.“

„David jel dobře a ve své první velké rally s novým autem a s novým týmem předvedl pěkný souboj. Měnící se podmínky a dvě rychlostní zkoušky za tmy mu určitě proces učení nijak neusnadnily, přesto zrychloval a z podniku si odváží cenné body,“ zhodnotil Bogieho vystoupení šéf týmu CA1 Sport Martin Wilkinson.

Britský jezdec Desi Henry s irským spolujezdcem Liamem Moynihanem dokončili svou první šotolinovou rally s Fabií R5 na desátém místě celkově.

ŠKODA Fabia R5, Eurosol Racing Team Hungary

Evropský šampionát konečně zahájí Rally Kanárské ostrovy

Rally Liepāja byla odložena z důvodu nedostatku sněhu, a tak mistrovství Evropy v rally (ERC) odstartuje až 10. března soutěží na Kanárských ostrovech.

Klasická asfaltová Rally Islas Canarias – El Corte Inglés se odehraje v termínu 10. – 12. března a připraveno je celkem dvanáct rychlostních zkoušek o celkové délce 213 kilometrů. Na start podniku se s vozy ŠKODA Fabia R5 postaví jezdci Antonín Tlusťák, Hermen Kobus a János Puskádi; příští týden budeme informovat o jejich výsledcích.

Ole Christian Veiby/Jonas Andersson, ŠKODA Fabia R5, Printsport Oy. Vaakuna Ralli 2016. Foto: Jenni Lehtola

Dalším podnikem finského šampionátu bude Tahko SM Ralli

Na severu Evropy ve Finsku stále leží sníh a vše je připraveno na start třetího podniku finského mistrovství v rally. Tahko SM Ralli se odehraje v okolí města Kuopio na rychlostních zkouškách převážně pokrytých sněhem a ledem, o celkové délce 260 kilometrů.

S vozem ŠKODA se v této sezoně podruhé ve finském šampionátu objeví Ole Christian Veiby, který zdejší soutěže využívá ke sbírání zkušeností za volantem Fabie R5.

Na sedadlo navigátora se po absenci v předchozí soutěži vrátí Veibyho pravidelný spolujezdec Stig Rune Skjærmoen a jezdec věří v dobrý výsledek. „Na další start s vozem ŠKODA Fabia R5 se moc těším stejně jako na to, že za jeho volantem najedu další kilometry. Při Vaakuna Ralli nás od vítězství dělily jen sekundy a tentokrát se nám možná podaří zvítězit doopravdy. Vůz třídy R5 se skvěle řídí, za volantem mě to moc baví a dalšího startu se nemohu dočkat,“ říká Ole Christian Veiby.

Podniku se zúčastní také Mikko Lehessaari, který bude řídit Fabii R5 Hannu’s Rally Teamu.

Desi Henry odstartuje do West Cork Rally

Irské asfaltové mistrovství pokračuje 12. – 13. března podnikem West Cork Rally. Soutěž pravidelně tvoží tratě čítající přibližně 200 měřených kilometrů. Mezi přihlášenými do letošního ročníku nechybí Desi Henry, který tu společně s irským spolujezdcem Liamem Moynihanem naváže na své vystoupení při Mid Wales Stages.

Jelikož poslední irský podnik nedokončil, bude Henry stavět hlavně na svém výkonu ve Walesu a pokusí se zaútočit na přední pozice. Do West Cork Rally odstartuje s Fabií R5, zatímco irští jezdci Owen Murphy, Joseph McGonigle a John Mulholland pojedou s Fabiemi S2000.

Gustavo Saba, ŠKODA Fabia R5. Sezona 2015

Cestu za obhajobou titulu zahájí Gustavo Saba při Rally de San Juan

11. až 13. března se v Jižní Americe odehraje úvodní podnik paraguayského mistrovství, Rally de San Juan.

Gustavo Saba se s Fabií R5, za jejíž volant přesedl už v průběhu minulé sezony, pokusí obhájit titul; svůj program zahájí právě na Rally de San Juan. Po nedávném vítězství v místním rallysprintu, který absolvoval v rámci přípravy na sezonu, Gustavo Saba uvedl: „Dnes jsme jeli velmi rychle a neměli jsme žádné problémy. Naším cílem pro letošní sezonu je obhajoba prvního místa v konečném hodnocení národního šampionátu. Výsledkem chceme potvrdit, že jsme se rozhodli správně.“