Díky vítězství na Tahko Ralli navýšil Teemu Asunmaa svůj náskok na čele finského šampionátu

Teemu Asunmaa (na titulní fotografii) i nadále vede průběžné pořadí finského šampionátu. Na Tahko Ralli vybojoval své druhé letošní vítězství a potřetí v řadě získal maximální počet bodů.

Tahko Ralli byla třetím podnikem finského mistrovství a zároveň poslední letošní soutěží v rámci tohoto šampionátu, při které na posádky čekaly zasněžené a zledovatělé tratě. Rally se tradičně jezdí ve středním Finsku a letos při ní panovaly takřka ideální zimní podmínky. Při předchozí Vaakuna Ralli prohrál Asunmaa souboj o vítězství s mladým Kallem Rovanperou o pouhých 10,7 sekundy, tentokrát na nejvyšší stupínek dosáhl, ačkoliv jeho náskok byl ještě menší, když činil jen 6,2 sekundy.

Teemu Asunmaa / Jonne Halttunen, ŠKODA FABIA R5, Hannu's Rally Team. Tahko SM Ralli 2017

Teemu Asunmaa se spolujezdcem Jonnem Halttunenem, pro které vůz ŠKODA FABIA R5 připravuje  Hannu's Rally Team, mají díky vítězství na Tahko Ralli na čele průběžného hodnocení finského mistrovství už 23bodový náskok.

Marko Mänty / Joni Mäkelä, ŠKODA FABIA R5, Printsport Oy. Tahko SM Ralli 2017

Na Tahko Ralli se dařilo i dalším posádkám s vozy FABIA R5. Marko Mänty / Joni Mäkelä s vozem týmu Printsport Oy obsadili čtvrtou příčku celkově a zaznamenali tak svůj dosud nejlepší výsledek s vozem ŠKODA FABIA R5. Pro zkušeného finského jezdce byl výsledek o to cennější, že se před startem soutěže necítil úplně dobře.

Mikko Lehessaari / Reeta Hämäläinen, ŠKODA FABIA R5, Hannu's Rally Team. Tahko SM Ralli 2017

Šesté místo celkově, což je v letošní sezóně její dosud nejlepší výsledek, obsadila další posádka Hannu’s Rally Teamu ve složení Mikko Lehessaari / Reeta Hämäläinen.

Díky výsledkům, kterých Asunmaa a Lehessaari dosáhli v průběhu zimní části sezóny, vede Hannu’s Rally Team s 35bodovým náskokem také průběžné pořadí šampionátu týmů. Jeho šéf Hannu Lehessaari tak může být s dosavadním průběhem sezóny spokojen.

Kees Burger / Mikko Lukka, ŠKODA FABIA R5, Jan Dohmen Rally Team. Tahko SM Ralli 2017

Dvanácté místo obsadil Kees Burger z Nizozemska s finským spolujezdcem Mikkem Lukkou a vozem ŠKODA FABIA R5 v barvách Jan Dohmen Rally Teamu. Na třináctém místě dokončila Tahko Ralli posádka Alex Forsström / Eetu-Pekka Hellsten se speciálem FABIA R5 týmu TGS Worldwide.

Dalším podnikem finského mistrovství bude Riihimäki-Ralli, která se pojede 19. a 20. května.

Miguel Barbosa obsadil čtvrté místo na portugalské Rali de Castelo Branco

Rali de Castelo Branco byla druhým podnikem letošní sezóny portugalského mistrovství. Soutěž o devíti rychlostních zkouškách a 118 měřených kilometrech se odehrála na asfaltových tratích ve středním Portugalsku.

Miguel Barbosa / Miguel Ramalho, ŠKODA FABIA R5, BP Ultimate Vodafone ŠKODA Team. Rali de Castelo Branco 2017

Miguel Barbosa se spolujezdcem Miguelem Ramalhem vstoupili do soutěže se zdravým sebevědomím a podali vyrovnaný výkon. Vrcholem soutěže pro ně bezesporu byl výsledek ze „superspeciálky“, kterou dokončili na druhém místě. Na dalších šesti rychlostních zkouškách z celkových devíti však obsadili čtvrtá místa, a tak jim tato příčka připadla i v celkovém pořadí. Oproti loňskému šestému místu z této soutěže to znamená zlepšení o dvě příčky a ve srovnání s výsledkem z úvodního podniku letošní sezóny, Rali Serras de Fafe, si posádka Barbosa / Ramalho polepšila dokonce o tři pozice. Díky tomu panuje v týmu spokojenost.

Pedro Meireles / Mário Castro, ŠKODA FABIA R5. Rali de Castelo Branco 2017

Pedro Meireles se spolujezdcem Máriem Castrem vstupovali do Rali de Castelo Branco motivováni skvělým výsledkem z Rali Serras de Fafe, kterou vyhráli. O to větší bylo jejich zklamání, když museli odstoupit už po první rychlostní zkoušce.

Meireles si bude chtít spravit chuť hned při třetím podniku portugalského mistrovství, který se pojede od 30. března do 1. dubna na Azorských ostrovech.

Přípravu na sezónu britského šampionátu završil David Bogie výhrou na Malcolm Wilson Rally

David Bogie má za sebou vydařené vystoupení na posledním z minisérie podniků, které chápe jako přípravu na účast v britském mistrovství (MSA BRC). Skotský jezdec s vozem ŠKODA FABIA R5 vyhrál Malcolm Wilson Rally.

David Bogie / Kevin Rae, ŠKODA FABIA R5. Malcolm Wilson Rally 2017

Bogie se spolujezdcem Kevinem Raem jsou britskými mistry z roku 2011. Na Malcolm Wilson Rally vyhráli čtyři ze sedmi rychlostních zkoušek a s náskokem dvaceti sekund zvítězili v této šotolinové soutěži,která se jela v lesnatých oblastech Comb, Wythop, Greystoke a Grizedale v severozápadní Anglii.

Thomas Preston / Andrew Roughead, ŠKODA FABIA R5. Malcolm Wilson Rally 2017

Tom Preston se spolujezdcem Andrewem Roughheadem figurovali po úvodní rychlostní zkoušce až na devětadvacátém místě. Následně však zabojovali a svůj vůz ŠKODA FABIA R5 dovezli do cíle na dvanácté pozici.

Úřadující mistři irské série Irish Forest Rally Championship Desi Henry / Liam Moynihan drželi ještě po čtvrté rychlostní zkoušce třetí příčku průběžného pořadí. V další sekci rychlostních zkoušek však na jejich voze FABIA R5 praskla brzdová hadička a dvojice odjela dvě „erzety“ prakticky bez brzd.

Britské mistrovství zahájí Border Counties Rally, která se odehraje ve dnech 17. a 18. března.

STRUČNÝ PŘEHLED

Benito Guerra jr. / Borja Rozada, ŠKODA FABIA R5, Motorsport Italia. Rally Guanajuato Mexico 2017
  • Benito Guerra ml. se spolujezdcem Borjou Rozadou se při svém debutu s vozem FABIA R5 blýskli skvělým výsledkem, když se v klasifikaci WRC2 na Mexické rally umístili na třetím místě. Vůz pro ně připravil tým Motorsport Italia.
  • Posádka Anthony Puppo / Jérémy Cenci s vozem ŠKODA FABIA R5 vyhrála podnik francouzského poháru, Rallye Régional de l'Or - Pays de Jumilhac. Po vítězství na Rallye Régional de Vaison-la-Romaine si posádka připsala již druhé vítězství v průběhu pouhých dvou týdnů.
  • Joseph McGonigle a Ciaran Geaney vyhráli úvodní podnik regionálního irského šampionátu Border Rally Championship. Na Mayo Stages Rally startovali s vozem ŠKODA FABIA R5 týmu McGeehan Motorsport a účast jim posloužila především jako příprava na blížící se West Cork International Rally, která je součástí irského asfaltového mistrovství.
  • Posádka Kjell Sandberg / Göran Lönnmark s vozem ŠKODA FABIA R5 obsadila třetí místo na podniku LBC-Ruschen ve Švédsku. Lars Stugemo / Karl-Olof Lexe se stejným vozem dokončili soutěž na osmém místě. Po působivém výkonu získala páté místo posádka Niklas Hägg / Christer Carlsson s vozem FABIA S2000 týmu L. Häggsbildemontering AB.
  • Slovenský jezdec Martin Koči s českým spolujezdcem Lukášem Kostkou potvrdili svou účast s vozem FABIA R5 ve slovenském šampionátu a na vybraných podnicích WRC2. Úřadující vicemistři juniorského mistrovství světa v rally (JWRC) pojedou pod hlavičkou týmu Styllex – L Racing a vůz pro ně připraví český tým Keane Motorsport.

SLEDUJTE TENTO VÍKEND

Date Rally Surface
16. - 19. března RALLY DEL CIOCCO E VALLE DEL SERCHIO italské mistrovství 1. podnik asfalt
17. - 18. března SPA RALLY belgické mistrovství 2. podnik asfalt
17. - 18. března BORDER COUNTIES RALLY britské mistrovství 1. podnik šotolina
17. - 18. března REBENLAND RALLY rakouské mistrovství 1. podnik asfalt
17. - 18. března RALLYE LE TOUQUET - PAS DE CALAIS francouzské asfaltové mistrovství 1. podnik asfalt