Zákaznické týmy ŠKODA za sebou mají další úspěšný víkend. Umberto Scandola vyhrál Rally Adriatico, Julien Maurin triumfoval při Rallye Terre du Diois a vozy ŠKODA Fabia R5 dominovaly také na Rallye Český Krumlov

Umberto Scandola vyhrál Rally Adriatico už počtvrté v řadě

Posádka týmu ŠKODA Italia Motorsport ve složení Umberto Scandola/Guido d‘Amore si dojela pro vítězství při Rally Adriatico, jež byla čtvrtým podnikem italského mistrovství. Na nejvyšší ze stupňů vítězů vystoupila na této soutěži už počtvrté v řadě – po třech triumfech s Fabií S2000 Scandola nyní poprvé zvítězil s vozem ŠKODA Fabia R5.

Scandola a D´Amore měli při Rally Adriatico jasnou převahu od začátku do konce. Vyhráli první čtyři rychlostní zkoušky (a sedm celkově) a hned v úvodu se tak ujali vedení, které rychlou, avšak zároveň rozumnou jízdou udrželi až do cíle. Vedoucí pozici uhájili při velmi zajímavé soutěži a v silné konkurenci s náskokem šestnácti sekund. I díky tomuto výsledku dvojice v polovině sezony figuruje na druhém místě průběžného pořadí italského mistrovství.

„Úžasná rally,“ pochvaloval si Umberto Scandola na stupních vítězů. „Od startu do cíle jsme jeli v šíleném tempu. Ale zároveň jsme byli velmi opatrní, abychom kvůli nějaké chybičce nepromrhali to, na čem jsme v průběhu celého víkendu tak tvrdě pracovali. Těší nás, že jsme porazili naše soupeře a gratulaci si zaslouží celý tým.“

Denis Colombini/Flavio Zanella, ŠKODA Fabia R5, ŠKODA Italia Motorsport. Rally Adriatico 2016. Foto: Acisport

O překvapení se třetím místem v cíli Rally Adriatico postarala další posádka vozu ŠKODA Fabia R5, kterou tvořil Denis Colombini ze San Marina se svým spolujezdcem Flaviem Zanellou z Itálie. Dvojice vyhrála poslední rychlostní zkoušku úvodní etapy a v podobném stylu vstoupila do druhého dne rally. V něm si připsala jeden nejrychlejší čas na další rychlostní zkoušce a třikrát byla druhá, čímž si s 20sekundovým náskokem před nejbližšími soupeři zajistila třetí místo celkově.

Alfredo „Dedo“ De Dominicis naopak uspěl v první etapě, jíž dokončil na šestém místě, avšak v desáté rychlostní zkoušce byl nucen odstoupit. Dalšímu jezdci s vozem ŠKODA Fabia R5 Lucovi Hoelblingovi a jeho spolujezdci Mauru Grassimu se úvodní rychlostní zkouška proměnila v noční můru, zbytek rally se tak v jejich podání proměnil ve stíhací jízdu, jíž zakončili na dvanáctém místě.
Dalším podnikem italského mistrovství bude Rally San Marino, která se pojede od 8. do 10. července.

Julien Maurin/Olivier Ural, ŠKODA Fabia R5, 2C/Yacco. Rallye Terre du Diois 2016. Foto: 2C Compétition/Bastien Roux

Julien Maurin vyhrál Rallye Terre de Diois. Matthieua Margaillana připravila o pódium vlastní chyba

Julien Maurin se spolujezdcem Olivierem Uralem zcela zaslouženě zvítězili ve druhém podniku francouzského šotolinového mistrovství, Rallye Terre du Diois. Podnik s centrem v  Dié tvořilo dvanáct rychlostních zkoušek o celkové délce přibližně 125 kilometrů.

Francouzská posádka projela cílem s náskokem téměř dvou minut. Vítězství ve druhém podniku šampionátu (a třetí místo z úvodní Rallye Terre des Causses) ji posunulo na vedoucí pozici průběžného pořadí mistrovství.

„Z vítězstvé v Dié mám velkou radost,“ říká Julien Maurin. „Výsledek je fantastický a navíc se nám podařilo najít skvělé nastavení auta. Z našeho pohledu se tedy jednalo o dvojnásobně uspokojivý víkend.“

Další posádka vozu ŠKODA Fabia R5 Matthieu Margaillan/Mathilde Margaillan bohužel nedosáhla na lepší než pátou příčku. Z počátku tato dvojice nekompromisně dotírala na Maurina, jenže pak v dešti na sedmé rychlostní zkoušce vylétla z trati. Incident stál Margaillana sedm a půl minuty, stejně jako možnost bojovat o nejvyšší příčky.

Následujícím podnikem francouzského šotolinového mistrovství bude Rallye Terre de Langres – Haute Marne, která se uskuteční od 24. do 26. června.

Vojtěch Štajf/František Rajnoha, ŠKODA Fabia R5, Klokočka ŠKODA Czech National Team. Rallye Český Krumlov 2016

Tři vozy ŠKODA Fabia R5 mezi prvními pěti na Rallye Český Krumlov

Týmu ŠKODA Motorsport se v podnicích českého mistrovství pravidelně daří a jinak tomu nebylo ani na Rallye Český Krumlov. Navzdory zrádnému počasí obsadily vozy továrního týmu ŠKODA první a druhé místo.

Pátou příčku v cíli Rallye Český Krumlov vybojovali Vojtěch Štajf a František Rajnoha jedoucí s vozem ŠKODA Fabia R5 Klokočka ŠKODA Czech National Teamu. S takovým umístěním byla posádka maximálně spokojená, jelikož za podmínek, které v Krumlově panovaly, v podstatě předčil její očekávání.

„Rallye Český Krumlov byla velice vyrovnaná a já doufám, že ukázala, že od nynějška se s námi musí počítat jako s jednou z nejlepších posádek v českém mistrovství,“ uvedl Vojtěch  Štajf v cíli podniku.

Karel Trojan/Petr Chlup s vozem týmu Krono Motorsport dokončili Rallye Český Krumlov na dvanáctém místě a – jak se dá očekávat od podniku domácího šampionátu týmu ŠKODA Motorsport – v první desítce i ve zbytku startovního pole figuroval nemalý počet dalších vozů ŠKODA Fabia S2000 i ŠKODA Fabia WRC.

Karel Trojan/Petr Chlup, ŠKODA Fabia R5, Korno Motorsport. Rallye Český Krumlov 2016

STRUČNÝ PŘEHLED

Rashid Al-Ketbi se stal prvním jezdcem nepocházejícím z Evropy, který vyhrál Bulharskou rally. Vítězství vybojoval po boku německé spolujezdkyně Kariny Hepperle s vozem ŠKODA Fabia R5 v barvách Fujairah Rally Teamu. Jediná zahraniční posádka ve startovním poli porazila na třinácti rychlostních zkouškách a 183 měřených kilometrech Bulharské rally všechny domácí účastníky. Podnik se odehrál v okolí černomořského rezortu Varna. *** Domácí posádka Filip Nivette/Kamil Heller zvítězila při druhém podniku polského mistrovství, jímž byl Rajd Gdańsk. Napínavou soutěž dvojice vyhrála s náskokem pouhé 1,1 sekundy, když se po poslední rychlostní zkoušce vůbec poprvé probojovala do čela rally. *** Melissa Debackere obsadila při svém debutu s vozem ŠKODA Fabia R5 druhé místo v belgické ORC Canal Rally. Za vítězem podniku přitom zaostala o pouhé čtyři sekundy. *** Prudké deště zapříčinily zrušení třetího podniku paraguayského mistrovství, Rally de la Madera. Ve zrušené soutěži měly s vozy ŠKODA Fabia R5 startovat tyto posádky: Gustavo Saba/Leonardo Suaya, Didier Arias/Hector Nunes a Miguel Zaldivar/Claudio Bustos. *** Belgický jezdec Didier Duquesne oznámil, že přesedne do vozu ŠKODA Fabia R5, který pro něj připraví tým BMA. „Spolehlivost Fabie R5 na mě dělá velký dojem a tým BMA už prokázal své kvality,“ uvedl Duquesne, jehož prvním startem s Fabií bude Ypres Rally, kde bude spoléhat na diktát spolujezdce Diederika Pattyna. *** Race Art Technologies a ŠKODA Swiss Motorsport zvou všechny fanoušky na akci „ŠKODA Day“, která se uskuteční 1. června v prostorách soudního dvora oblasti Maghetti v Luganu. Návštěvníci si budou moci prohlédnout soutěžní vůz ŠKODA Fabia R5, vyzkoušet jízdu na závodním simulátoru a setkat se s členy týmu.

Ralfs Sirmacis/Arturs Šimins, ŠKODA R5, Sports Racing Technologies. Acropolis Rally 2016

SLEDUJTE TENTO VÍKEND

Rally Azorských ostrovů

Základní informace: Ponta Delgada, ostrov São Miguel, Azorské ostrovy. 2. až 4. června. 4. podnik mistrovství Evropy v rally (ERC), 3. podnik portugalského mistrovství. Šotolinová soutěž, 16 rychlostních zkoušek, přibližně 215 měřených kilometrů.

Posádky s vozy ŠKODA Fabia R5: Ralfs Sirmacis/Arturs Šimins (Sports Racing Technologies), Raul Jeets/Andrus Toom (Sports Racing Technologies), Antonín Tlusťák/Ladislav Kučera (Tlusťák Racing), Pedro Meireles/Mário Castro; Miguel Barbosa/Miguel Ramalho (BP Ultimate ŠKODA Team), Diogo Salvi/Paulo Babo

Zajímavosti: V letech 2011 až 2013 vyhráli tuto soutěž třikrát v řadě jezdci s vozy ŠKODA Fabia S2000. Vítězi Rally Azorských ostrovů se staly posádky týmu ŠKODA Motorsport Juho Hänninen/Mikko Markkula v roce 2011 a Jan Kopecký/Pavel Dresler v sezoně 2013. V roce 2012 vítězství vybojovali Andreas Mikkelsen/Ola Fløene s týmem ŠKODA UK.

Design vozu ŠKODA Fabia R5 Bernharda ten Brinkeho pro sezonu 2016

Ele Rally

Základní informace: Veldhoven, nedaleko Eindhovenu v jižním Nizozemí. 3. až 4. června. 2. podnik holandského mistrovství v rally, 5. podnik Euro Rallye Trophée (ERT). Asfaltová soutěž, 17 rychlostních zkoušek, přibližně 180 měřených kilometrů.

Posádky s vozy ŠKODA Fabia R5: Bernhard Ten Brinke/Davy Thierie, Mark van Eldik/Hein Verschuuren, Albert von Thurn und Taxis/Björn Degandt

Zajímavosti: Posádka Bernhard Ten Brinke/Davy Thierie absolvuje při Ele Rally svůj první start letošní sezony a vůbec poprvé přitom usedne do vozu ŠKODA Fabia R5. S další Fabií R5 se představí jezdec s netradičním jménem: Albert von Thurn und Taxis. Jedná se o německého aristokrata, jehož celé jméno i s oficiálním titulem zní Albert Maria Lamoral Miguel Johannes Gabriel, dvanáctý kníže Thurn und Taxis.