Norbert Herczig maďarským mistrem, bezchybnou sezonu ozdobil pátým vítězstvím v řadě. Gustavo Saba si připsal další triumf v Paraguayi.

Norbert Herczig vyhrál Székesfehérvár Rallye i maďarský šampionát

Norbert Herczig se spolujezdcem Igorem Bacigálem vyhráli všech pět dosavadních podniků letošní sezony maďarského mistrovství a po Székesfehérvár Rallye slavili titul maďarských mistrů. Do konce sezony přitom zbývají ještě tři podniky.

Herczig za volantem vozu ŠKODA FABIA R5, připraveného týmem BRR a startujícího pod hlavičkou ŠKODA Rally Teamu Hungaria, v úvodu podniku čelil velkému tlaku ze strany Jánose Tótha a značnou část soutěže strávil na druhém místě průběžného pořadí. Dvojice sváděla těsný souboj až do osmé rychlostní zkoušky a Tóthova defektu, po kterém byl tento Herczigův největší soupeř nucen odstoupit. Herczig pak převzal vedení s pohodlným náskokem před zbytkem startovního pole.

Herczig nakonec zvítězil s náskokem 50,1 sekundy a prodloužil tak svou vítěznou sérii v maďarském šampionátu. Za dosud bezchybná vystoupení s vozem ŠKODA FABIA R5 byl odměněn ziskem svého třetího titulu maďarského mistra.

Norbert Herczig / Igor Bacigál, ŠKODA FABIA R5, BRR Baumschlager Rallye & Racing Team, Herczig Autósport. Székesfehérvár Rallye 2016

Herczigovo tažení maďarským šampionátem však titulem nekončí. 9. až 11. září bude tento jezdec usilovat o triumf v šestém podniku sezony, tentokrát za hranicemi Maďarska. Maďarské mistrovství totiž zamíří na sousední Slovensko, kde se odehraje Rally Košice.

Gustavo Saba / Fernando Mussano, ŠKODA FABIA R5. Rally del Alto Paraná 2016 (Photo: Daniel Halac)
Gustavo Saba / Fernando Mussano, ŠKODA FABIA R5. Rally del Alto Paraná 2016 (Foto: Daniel Halac)

Gustavo Saba vybojoval v paraguayském šampionátu druhé vítězství v řadě

Gustavo Saba se spolujezdcem Fernandem Mussanem jednoznačně dominovali paraguayské Rally del Alto Paraná. Soutěž vyhráli stylem start-cíl, když si připsali nejrychlejší časy na dvanácti ze čtrnácti rychlostních zkoušek. Bez problému si tak zajistili druhé vítězství v řadě v paraguayském mistrovství.

Přitom na shakedownu před startem podniku se posádka Saba / Mussano musela vyrovnat s menšími technickými problémy vozu ŠKODA FABIA R5. Ovšem během soutěže – i díky nepřetržité komunikaci s centrálou ŠKODA – fungovalo vše bez sebemenších potíží, což ostatně ilustruje i fakt, že Saba vyhrál Rally del Alto Paraná s průměrnou rychlostí dosahující bezmála 127 km/h.

Průběžné pořadí paraguayského šampionátu přitom vede posádka dalšího ze zákaznických týmů ŠKODA, Didier Arias / Hector Nunes. Tato dvojice se už počtvrté v řadě umístila na stupních vítězů, když Rally del Alto Paraná dokončila na třetím místě. Arias přitom cílil o příčku výš, ale od druhého místa, které nakonec obsadil Thiago Weiler, ho nakonec dělily jen necelé tři sekundy. Čtvrté místo obsadila posádka Miguel Zaldivar/Victor Aguilera s dalším vozem ŠKODA FABIA R5.

Pátým podnikem paraguayského mistrovství bude ve dnech 12. až 14. srpna Rally Acosta Ńu.

Tomáš Kostka / Ladislav Kučera, ŠKODA FABIA R5, BRR Baumschlager Rallye & Racing Team. Rally Agropa 2016

STRUČNÝ PŘEHLED

• Finskou rally, osmý podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích, vyhrála v kategorii WRC2 domácí posádka Esapekka Lappi / Janne Ferm s vozem ŠKODA FABIA R5 továrního týmu ŠKODA Motorsport. Druhé místo obsadili jejich krajané Teemu Suninen / Mikko Markkula. Suninen s vozem ŠKODA FABIA R5 týmu Oreca svedl těsný duel s další posádkou továrního týmu ŠKODA Motorsport ve složení Pontus Tidemand / Jonas Andersson, která odstoupila na poslední rychlostní zkoušce. Jelikož Suninen opět porazil Elfyna Evanse, ztrácí nyní na vedoucího jezdce šampionátu pouhé dva body. Podrobnější informace naleznete v článku „WRC Finsko: Teemu Suninen se přiblížil vedoucímu muži šampionátu“.
  • Belgická posádka Xavier Bouche / Thibaud Mazuin zvítězila s náskokem více než jedné minuty na belgickém Rallye Sprintu Condruzien.
  • Tomáš Kostka se spolujezdcem Ladislavem Kučerou, jedoucí s vozem ŠKODA FABIA R5 týmu BRR Baumschlager Rallye & Racing, obsadila druhé místo na Rally Agropa. Účast v soutěži posádce posloužila především jako příprava před blížícím se podnikem mistrovství Evropy a Kostkovou domácí soutěží, Barum Czech Rally Zlín. Na pátém místě dokončili Rally Agropa Jan Sýkora se spolujezdcem Štěpánem Palivcem z týmu KL Racing. Šestou příčku obsadila německá posádka Matthias Kahle / Christian Doerr.

SLEDUJTE TENTO VÍKEND

Antonín Tlusťák / Ladislav Kučera, ŠKODA FABIA R5, Tlusťák Racing. Ypres Rally 2016

Rajd Rzeszowski

Základní informace:
Řešov, jižní Polsko, 4. – 6. srpna, 7. podnik mistrovství Evropy (ERC), 3. podnik polského mistrovství, 6. podnik šampionátu CEZ, asfaltová soutěž, 13 rychlostních zkoušek, cca 214 měřených kilometrů

Posádky s vozy ŠKODA FABIA R5:
Raul Jeets / Andrus Toom (Sports Racing Technologies), János Puskádi / Barnabás Gódor (Eurosol Racing Team Hungary), Antonín Tlusťák / Ladislav Kučera (Tlusťák Racing), Filip Nivette / Kamil Heller

Zajímavosti:
Filip Nivette vyhrál předchozí soutěž polského šampionátu v Gdaňsku a v průběžném pořadí mu nyní patří třetí příčka.

Pedro Meireles / Mário Castro, ŠKODA FABIA R5. Rali do Faial / ZOOM TRAP 2016 (Photo: Miguel Moniz)
Pedro Meireles / Mário Castro, ŠKODA FABIA R5. Rali do Faial / ZOOM TRAP 2016 (Foto: Miguel Moniz)

Rali Vinho de Madeira

Madeira, ostrov ležící jihozápadně od pevninského Portugalska, 4. – 6. srpna, 5. podnik portugalského šampionátu, asfaltová soutěž, 19 rychlostních zkoušek, cca 201 měřených kilometrů

Pedro Meireles / Mário Castro, Miguel Campos / Victor Calado, Miguel Barbosa / Miguel Ramalho (BP Ultimate ŠKODA Team)

Pedro Meireles se spolujezdcem Máriem Castrem tu v roce 2013 obsadili druhou příčku v klasifikaci portugalského mistrovství. V sezoně 2010 jezdci s vozy ŠKODA FABIA S2000 opanovali kompletní stupně vítězů: vyhrál Freddy Loix před Janem Kopeckým a Juhem Hänninenem.

Armin Kremer / Pirmin Winklhofer, ŠKODA FABIA R5, BRR Baumschlager Rallye & Racing Team. Rallye Automobile de Monte-Carlo 2016

Rallye Wartburg

Eisenach, střední Německo, 5. – 7. srpna, 7. podnik německého mistrovství, asfaltová soutěž, 18 rychlostních zkoušek, cca 120 měřených kilometrů

Armin Kremer / Pirmin Winklhofer (BRR Baumschlager Rallye & Racing Team), Abdulaziz Al-Kuwari / Killian Duffy

Fabian Kreim s vozem ŠKODA FABIA R5 vyhrál poslední tři podniky německého mistrovství, tuto soutěž však vynechá, protože se stejný víkend zúčastní Čínské rally, jež je další soutěží asijsko-pacifického mistrovství (APRC).