Tiago Weiler vyhrál Rally de Alto Paraná v Paraguayi

Paraguayský šampionát pokračoval o uplynulém víkendu (28. až 30. července) pátým podnikem, jímž byla Rally de Alto Paraná. Také na této soutěži vybojovali jezdci s vozy ŠKODA FABIA R5 skvělé výsledky. Nejrychlejší byl Tiago Weiler se svým argentinským spolujezdcem Diegem Cagnottim. Weiler dosáhl svého prvního vítězství s vozem FABIA R5 a rovněž poprvé letos vystoupil na stupně vítězů.

Tiago Weiler / Diego Cagnotti, ŠKODA FABIA R5. Rally de Alto Paraná 2017

Weiler zvítězil s těsným náskokem před úřadujícím paraguayským mistrem a loňským vítězem šampionátu CODASUR Gustavem Sabou. Po úvodní etapě Weiler vedl průběžné pořadí s náskokem 33,8 sekundy a ve druhé etapě se houževnatě snažil udržet před svým soupeřem. To se mu nakonec s náskokem pouhých šesti sekund podařilo a Weiler se mohl radovat z vítězství.

Tiago Weiler

Sabu s jeho argentinským spolujezdcem Fernandem Mussanem zbrzdily v úvodní etapě problémy s tlumičem. Ty je stály pětapadesát sekund a vedoucí pozici. Ve druhé etapě se velezkušená posádka ze všech sil snažila ztrátu stáhnout, dokonce vyhrála všech šest nedělních „erzet“, ani to však nestačilo. I tak ovšem Saba získal důležité body za druhé místo a upevnil si vedení šampionátu.

Gustavo Saba / Fernando Mussano, ŠKODA FABIA R5. Rally de Alto Paraná 2017

Weilera a Sabu na stupních vítězů doplnila další posádka s vozem FABIA R5 a zajistila tak, že ŠKODA obsadila kompletní stupně vítězů. Miguel "Miki" Zaldivar se svým (rovněž argentinským!) spolujezdcem Edgarem Galindem ztratili jednu minutu a devět sekund a už potřetí v letošní sezoně vystoupili na pódium. Díky tomuto výsledku postoupili v průběžném pořadí šampionátu na druhé místo před Augusta Bestarda.

Miguel "Miki" Zaldivar / Edgardo Galindo, ŠKODA FABIA R5. Rally de Alto Paraná 2017

Také na sedmém místě figurovala na Rally de Alto Paraná posádka vozu ŠKODA FABIA R5, konkrétně šlo o dvojici Pedro Fadul / Hans Thiede. Na jedenácté pozici soutěž dokončili Didier Arias a Hector Nunes s dalším speciálem FABIA R5.

Dalším podnikem paraguayského mistrovství bude Rally Cordillera, která startuje 13. srpna.

STRUČNÝ PŘEHLED

Posádky s vozy FABIA R5 obsadily první dvě místa v klasifikaci šampionátu WRC2 na Finské rally (27. až 30. července). Vítězství vybojoval mladý finský jezdec Jari Huttunen se spolujezdcem Anttim Linnaketem s vozem týmu Printsport Oy. Za volant vozu s pohonem všech čtyř kol přitom usedl teprve podruhé v kariéře a na soutěži mistrovství světa se „čtyřkolkou“ startoval úplně poprvé. Druhé místo v klasifikaci WRC2 obsadil Francouz Quentin Gilbert s belgickým spolujezdcem Renaudem Jamoulem. Více se dočtete v našem souhrnu soutěže.

První dvě místa obsadily posádky s vozy FABIA R5 také v Severním Irsku na Tyrone Stages Rally (29. července). V soutěži, kterou řada posádek využívá k přípravě na Ulster Rally, jež bude dalším podnikem britského mistrovství, si vítězství připsali Desi Henry se spolujezdcem Liamem Moynihanem. Se ztrátou 12,6 sekundy se na druhé příčce umístili Martin McCormack se spolujezdcem Barneym Mitchellem.

Celkem šest posádek s vozy ŠKODA se umístilo v první desítce konečného pořadí Rally Pačejov (29. července), která byla dalším podnikem české rallysprintové série. Druhé místo celkově obsadili Jaromír Tarabus se spolujezdcem Danielem Trunkátem a s vozem FABIA R5, když nedokázali porazit pouze jeden speciál kategorie WRC. Na stupních vítězů je na třetím místě doplnila posádka Martin Koči / Filip Schovánek (Styllex Motorsport). Na šestém místě soutěž dokončili Jan Sýkora se spolujezdcem Štěpánem Palivcem, za nimiž následovala posádka Matthias Kahle/Christian Doerr (všichni FABIA R5). Na osmé příčce se umístili Karel Trněný se spolujezdcem Václavem Pritzelem, jedoucí s vozem FABIA WRC, a první desítku uzavřeli Patrik Rujbr se spolujezdkyní Veronikou Římalovou s vozem FABIA R5 týmu TNT Počernice.

Thierry Chkondali absolvoval svou první soutěž s vozem ŠKODA FABIA R5. Na Rallye National de la Plaine (28. až 29. července), která byla součástí francouzského poháru, obsadil se spolujezdcem Sébastienem Raviotem druhé místo se ztrátou čtyřiceti sekund na celkového vítěze.