Po delší odmlce se všichni fanoušci dočkali letošního třetího podniku Mistrovství světa v rally (WRC), kterým byla Chorvatská rally. Náročné deštěm promáčené rychlostní zkoušky s často se střídající kvalitou asfaltu a extrémně kluzkými úseky zamíchaly celkovým pořadím. Soutěžní speciály ŠKODA FABIA Rally2 evo obsadily druhou až pátou příčku v kategorii WRC2, a opět tak potvrdily svoji dominantní pozici.

Asfaltové rychlostní zkoušky v okolí hlavního města Záhřeb se vyznačují často se střídající kvalitou asfaltu a jeho přilnavostí. Místy úplně nový hladký povrch přechází bez varování do starého opotřebovaného asfaltu, na kterém se nemilosrdně podepsal zub času a vlivy počasí. Najít správný asfaltový setup pro takto pestrý povrch je tak výzvou i pro zkušené týmy.

Na rozdíl od loňské sezony, kdy se odehrála celá Chorvatská rally na suchu, byla ta letošní deštivá. Posádky tak vyrážely především na mokrých pneumatikách. Pro týmy i posádky však byly v deštivém počasí klíčové hlavně informace o aktuálním stavu povrchu rychlostních zkoušek během závodu. Soutěžní vozy totiž při „cutování“ zatáček postupně vytahují na silnici písek a bláto z příkopů, které dramaticky snižují přilnavost asfaltových pneumatik. Proto je extrémně důležité vědět předem, ve kterých pasážích je potřeba zvolnit. Cutování také výrazně zvyšuje riziko defektu.

Do bojů o nejlepší možné umístění se v těchto zrádných podmínkách vydalo 19 posádek s vozy ŠKODA FABIA Rally2 a Rally2 evo. Oblíbenost tohoto vozu tak byla patrná na první pohled, jelikož téměř 30 % všech startujících vozů všech skupin tvořila právě soutěžní ŠKODA FABIA.

Počet RZ 19
Délka (km) 276
Start 21.4.

Nejrychlejší posádkou ŠKODA v prvních pátečních erzetách byla dvojice Chris Ingram/Craig Drew s vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo, kterou ovšem zdržel defekt. Nikolaj Gryazin/Konstantin Aleksandrov tak převzali vedení a dovezli svůj vůz ŠKODA FABIA Rally2 evo v pátek večer do cíle na druhém místě v kategorii WRC2. Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak pak skončili na čtvrtém místě před Emilem Lindholmem/Reetou Hämäläinen, jedoucími taktéž s vozem ŠKODA. Posádka Chris Ingram/Craig Drew se po nešťastném zdržení umístila na šestém místě.

Sobotu zahájila rychlostní zkouška Kostanjevac - Petruš Vrh, která pokračovala cestou k jaderskému moři, což byla pro letošní ročník jedna z dalších novinek. Ovšem ani sobotní etapy s délkou 117 km nepřinesly změnu ve vedení kategorie WRC2 a Yohan Rossel udržel první místo před Nikolajem Gryazinem, Kajetanem Kajetanowiczem, Emilem Lindholmem a Chrisem Igramem s vozy ŠKODA FABIA Rally2 evo.

V neděli pak rally pokračovala severně od Záhřebu na nejširších silnicích z celé soutěže. A právě zde se posádka Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak dostala v kategorii WRC2 na druhé místo, které si udržela až do cíle. Nejrychlejším jezdcem WRC2 nedělního dne byl však Emil Lindholm. Úřadující finský mistr za volantem vozu ŠKODA FABIA Rally2 evo vyhrál tři ze čtyř rychlostních zkoušek dne, a to včetně Power Stage, což mu přineslo tři body navíc. Náskok na Kajetanowicze snížil na méně než deset sekund, ale v závěru se musel spokojit se třetím místem v kategorii WRC2. Odměnou mu však bylo vítězství v hodnocení kategorie WRC2 Junior.

Do cíle dojelo celkem 18 soutěžních speciálů FABIA Rally2 a Rally2 evo. Průběžný lídr kategorie WRC2 Andreas Mikkelsen se Chorvatské rally sice nezúčastnil, i přesto však zůstává na průběžném prvním místě v hodnocení jezdců kategorie WRC2 a tým Toksport WRT, podporovaný ŠKODA Motorsport, se i nadále drží na prvním místě v hodnocení týmů.

Chorvatská rally
Chorvatská rally se v Mistrovství světa sice objevila teprve podruhé v historii, ale Chorvatsko rozhodně není v pořádání rallyových soutěží žádným nováčkem. Už v roce 1974 se poprvé konalo národní mistrovství bývalé Jugoslávie a v roce 1986 byly chorvatské rychlostní zkoušky začleněny do Evropského rally šampionátu (ERC).