Český podnik Evropského mistrovství v rallye je v plném proudu! Posádky se vydají na náročné asfaltové silnice v okolí Zlína a na jednu z nejpopulárnějších rallye v České republice už dorazily desítky tisíc fanoušků.

Den 1 (pátek, 24. srpna 2018)

Shakedown

V pátek odpoledne na posádky čekal nejstarší úsek zlínské rallye, z Komárova do Pohořelic. Podle očekávání situaci ovládly vozy FABIA R5, z nichž šest se umístilo v první devítce. Jan Kopecký, tovární jezdec ŠKODA Motorsport a úřadující mistr České Republiky v rallye, který si již v minulé rallye českého poháru zajistil další titul, skončil druhý s časem 2:50,073. Porazil ho jen Nikolaj Gryjazin, taktéž na voze FABIA R5, který startoval za tým Sports Racing Technologies a zajel čas 2:50,026. Na třetím místě skončil Fabian Kreim ze ŠKODA AUTO Deutschland, který tak završil výsledek 1-2-3 pro vozy FABIA R5.

Rychlostní zkouška 1

V pátek odpoledne začala rallye naplno. První na řadě byla oblíbená atrakce fanoušků, městská rychlostní zkouška v centru Zlína. Deštivé počasí znamenalo náročné podmínky a mnoho posádek utrpělo defekty a další potíže. Tentokrát Jan Kopecký a jeho spolujezdec Pavel Dresler potvrdili svoji nadvládu ve světě české rallye a erzetu vyhráli s časem 7:07,2. Za nimi se v první desítce umístilo dalších šest vozů FABIA R5.

Den 2 (sobota 25. srpna 2018)

Rychlostní zkoušky 2 – 5 (dopoledne)

Pokračující déšť v průběhu noci způsobil, že první sobotní erzety byly mokré a zákeřné. Jan Kopecký ale začal druhý den rallye skvěle a zajel v RZ1 nejrychlejší čas. O jednu rychlostní zkoušku později ho však postihla smůla a utrpěl defekt pneumatiky, který ho stál zhruba půl minuty času a pád z vedení na čtvrtou pozici celkového pořadí. Před týdnem podobná situace Kopeckého a jeho spolujezdce Pavla Dreslera nezastavila a nezabránila jim zvítězit v Rallye Deutschland. A i tentokrát se Jan Kopecký začal působivým stylem probojovávat zpět na vrchol. V RZ5, poslední rychlostní zkoušce dopolední části, zajel ohromující nejrychlejší čas, který ho posunul na druhé místo. Před poledním servisem v Otrokovicích byl Kopecký jen 7,4 sekundy za vedoucím Alexejem Lukjaňukem na Fordu.

Rychlostní zkoušky 6 – 9 (odpoledne)

Odpolední okruh Barum Czech Rally Zlín sestával z opakování čtveřice rychlostních zkoušek z dopoledne. I tentokrát bylo počasí nepředvídatelné a podmínky se měnily od přeháněk po úseky osychající tratě v RZ9, nejdelší a poslední rychlostní zkoušky dne na cestě k večernímu servisu.

V šesté erzetě byl hon Jana Kopeckého za vedoucím Alexejem Lukjaňukem na Fordu Fiesta R5 opět zpomalen defekty. Tentokrát přišel o přední i zadní levou pneumatiku jeho vozu ŠKODA FABIA R5. Úřadující Mistr ČR v rallye tuto nepříjemnost okomentoval: „Byl tam velký kámen, který jsme nečekali. Možná ho vyhodilo nějaké auto před námi.“

Se ztrátou zhruba 15 sekund se Jan Kopecký a jeho navigátor Pavel Dresler propadli na třetí místo. Kopecký to okomentoval: „Zdá se, že tentokrát to na Barumce není náš rok. Nezbyly nám už žádné rezervy, takže nemůžu jet nadoraz.“

Přesto Kopecký zajel ve zbývajících dvou rychlostních zkouškách další dva nejrychlejší časy a posunul se zpět na druhé místo, 16,8 sekund za vedoucího Lukjaňuka.

Den 3 (Neděle 26. srpna 2018)

Rychlostní zkoušky 10 – 15

Neděle přinesla ve Zlíně a okolí setrvalé deště, které znamenaly náročnou jízdu po mokrých silnicích. „Upřímně řečeno, defekty byly naše chyba, ale pořád jsme ve hře. Mám tu opravdu úžasnou podporu od fanoušků, takže je opravdu skvělé tu být“, řekl Kopecký ráno před začátkem nedělní etapy. V průběhu šesti rychlostních zkoušek dne svá slova také dokázal. Jeho bezchybná jízda s uváženým rizikem a chytrá volbou pneumatik, za jásotu deseti tisíc fanoušků, ho přivedla zpátky na první místo před Alexeje Lujkaňuka a k zaslouženému vítězství.

Za Kopeckým se v první desítce umístilo dalších sedm vozů FABIA R5, včetně Fabiana Kreima ze ŠKODA AUTO Deutschland. Pětadvacetiletý německý závodník skončil na celkovém šestém místě, ale co je důležitější, dosáhl druhého místě v kategorii U28 poháru ERC, za vítězem Nikolajem Gryazinem (také na voze FABIA R5). Kreim tak stále vede průběžné pořadí své kategorie v ERC.

Konečné výsledky Barum Czech Rally Zlín (MČR)

1. Kopecký/Dresler (CZE/CZE), ŠKODA FABIA R5, 2:07:47,2 h