Byl úspěšným závodníkem a také vzorem pro svého syna, jezdce ŠKODA Motorsport Jana Kopeckého. Založil také vlastní rallyový tým. Na ADAC Rallye Deutschland zastává funkci technika zodpovědného za vůz FABIA R5 Jana Kopeckého.

Když se stal Mistrem Evropy v závodech do vrchu, jeho synovi bylo dvanáct let – a není pochyb o tom, že úspěchy jeho otce inspirovaly Jana Kopeckého k začátku hvězdné kariéry v motorsportu, která ho nakonec dovedla do pozice, kdy letošní německé rallye může bojovat o první místo v průběžném pořadí kategorie WRC 2.

Mimo závodů do vrchu byl Josef Kopecký úspěšný také v okruhovém závodění. Stal se v něm mistrem České Republiky, dvakrát se umístil na prvním místě ve Ford Fiesta Cup a třikrát vyhrál ŠKODA OCTAVIA Cup. Umístil se také čtvrtý v European Ferrari F355 Challenge.

Josef Kopecký (left) with his son Jan and his co-driver Pavel Dresler

Po konci své úspěšné závodní kariéry založil Josef Kopecký svůj vlastní rallyový tým, Motorsport Kopecký, který sídlí ve východočeském Kostelci nad Orlicí. Dnes se také stará o vůz FABIA R5 Jana Kopeckého, jak na Rallye Deutschland, tak i na soutěžích MČR v rallye, které Jan dokázal vyhrát čtyřikrát v řadě (2015 – 2018).

Panu Kopeckému jsme položili několik otázek o technických aspektech Rallye Deutschland a o způsobech, jakými se tým s nároky této soutěže vyrovnává.

Jak těžké je najít pro správné nastavení německou rallye?

Josef Kopecký: S tímto typem rychlostních zkoušek máme spoustu zkušeností. S vozem ŠKODA FABIA R5 zde startujeme od roku 2015 a různá nastavení jsme mohli připravovat také při úspěšných testech před soutěží.

Liší se nastavení výrazně v průběhu rallye? Ať už mezi rychlostními zkouškami ve vojenském prostoru Baumholder a úseky mezi vinicemi, nebo v závislosti na počasí?

Josef Kopecký: Pro Baumholder s jeho hrubým betonem a náročnými cestami pro tanky musí být podvozek o něco vyšší a měkčí.

Jak auta zvládají vojenský prostor Baumholder?

Josef Kopecký: Naše ŠKODA FABIA R5 je velmi odolné auto, takže se z technického hlediska nemusíme ničeho bát. Silnice jsou ale velmi kluzké, zvláště když prší. Na některých místech, kde se střídá beton s úseky čerstvého asfaltu, to může být jako jízda po ledě.

Chcete o nadcházející rallye vědět ještě víc? Přečtěte si, co si o ní myslí další členové týmu ŠKODA Motorsport – Josefův syn Jan Kopecký, jeho týmový kolega Kalle Rovanperä nebo šéf týmu Michal Hrabánek.