Za čtyři roky od svého představení si ŠKODA FABIA R5 udělala jméno jako nejúspěšnější auto v seriálu WRC 2 i v řadě dalších pohárů, ve kterých startují vozy specifikace R5. Pro tovární tým ŠKODA Motorsport to znamenalo čtyři po sobě jdoucí vítězství v poháru týmů FIA WRC 2*. My vám přinášíme příběh této pozoruhodné série vítězství.

2015: Pozdní začátek, rychlá dominance

Esapekka Lappi / Janne Ferm, ŠKODA FABIA R5, ŠKODA Motorsport. Rally Finland 2015

Trvalo až do pátého podniku sezóny 2015, než byla FABIA R5 konečně připravena odstartovat ve WRC 2. Když se však vůz konečně představil na Rally de Portugal, jeho výkony nenechaly nikoho na pochybách, že to ŠKODA s touto kategorií myslí vážně. Hned napoprvé získali Esapekka Lappi a Pontus Tidemand druhé, respektive třetí místo.

Od té chvíle až do konce sezóny se továrnímu týmu podařilo dostat alespoň jednoho jezdce na stupně vítězů v každé soutěži, do které startoval. V Polsku a Finsku získali dvojitá vítězství Lappi a Tidemand, zatímco v Německu byla s vyhráváním řada na Kopeckém. V poslední rallye roku, RallyRACC Catalunya, se vozům FABIA R5 podařilo zajet umístění 1-2-3, když šampion WRC 2 roku 2015, Násir Al-Attíja, který na konci sezóny přesedl za volant vozu FABIA R5, dojel třetí za Pontusem Tidemandem a Janem Kopeckým.

Scéna byla připravena pro ještě větší úspěchy a pro dominanci značky ŠKODA, která ve WRC 2 trvá dodnes. I když se žádný jezdec na voze FABIA R5 neumístil v první trojce, bylo jasné, že je to jen otázka času.

2016: Pomalý start a první titul

Pontus Tidemand / Jonas Andersson, ŠKODA FABIA R5, ŠKODA Motorsport. Rally Sweden 2016

Tovární tým začal v sezóně 2016 pomalu. V Monte Carlu tovární auta nestartovala a tak bylo na Arminu Kremerovi z BRR Baumschlager Rally & Racing Team, aby značku reprezentoval, což také udělal, když zajel druhé místo. Ve švédsku obsadili tovární jezdci Tidemand a Lappi druhé a třetí místo, zatímco na Rally Guanajuato Mexico za značku skóroval Teemu Suninen z týmu TGS Worldwide.

Další v řadě bylo vítězství Nicoláse Fuchse z Argentiny, následované dablem Tidemanda a Fuchse v Portugalsku a dalším dvojitým vítězstvím Teemu Suninena (tentokrát na autě od Team Oreca) a Jana Kopeckého na Sardinii. Suninen si potom vítězství zopakoval ještě v Polsku. Tam se také poprvé dostal na stupně vítězů Esapekka Lappi, další tovární jezdec ze ŠKODA Motorsport, když zajel třetí nejlepší čas. Nikdo ještě netušil, co bude následovat.

Lappi vyhrál ve Finsku, kde dojel před Suninenem. V Německu opět stál na nejvyšším ze stupňů vítězů, bok po boku Kopeckého na druhém a Armina Kremera na třetím místě. Tentokrát navíc Ghislain de Mevius na čtvrtém místě završil finiš 1-2-3-4. Na Tour de Corse jel Kopecký sám a obsadil druhé místo. Poté vyhrál v Katalánsku, těsně následován Pontusem Tidemandem. Ve Walesu získal další vítězství Esapekka Lappi, před Tidemandem a Suninenem. V Austrálii pak Lappi zajel čtvrtý (ze čtyř startů!) vítězný čas sezóny, tentokrát před Nicolásem Fuchsem.

Esapekka Lappi / Janne Ferm, ŠKODA FABIA R5, ŠKODA Motorsport. Kennards Hire Rally Australia 2016

Celkově to pro model FABIA R5 znamenalo čtyři dably a dva výsledky 1-2-3. Esapekka Lappi se stal šampionem WRC 2 pro rok 2016, následován Suninenem na druhém místě, a tým opět skóroval ve FIA WRC 2 Championship for Teams.

2017: Dominance od samého začátku

Sezónu 2017 začal tým ŠKODA Motorsport hned prvním podnikem kalendáře. Oslavil čtyřicáté výročí slavného vítězství vozů 130 RS na Rallye Monte Carlo. Jan Kopecký dovezl vůz FABIA R5 ve speciálním pamětním zbarvení na druhém místě, zatímco Andreas Mikkelsen v kategorii WRC 2 vyhrál.

Jan Kopecký / Pavel Dresler, ŠKODA FABIA R5, ŠKODA Motorsport. Rallye Automobile de Monte-Carlo 2017

Od té chvíle začal zářit Pontus Tidemand. Vyhrál svoji domácí rallye ve Švédsku, kde se za ním umístil OC Veiby na třetím místě, a také Rally Guanajuato Mexico, kde Benito Guerra Jr. dojel třetí. Na Tour de Corse si další vítězství připsal Andreas Mikkelsen, ale Pontus se na špici dostal znovu v Argentině, tentokráte finišem 1-2-3 před Juan Carlosem Alonsem a Benito Guerrou.

Svoje vítězství pak zopakoval v Portugalsku, zatímco Rally Italia Sardegna skončila dablem pro Kopeckého a OC Veibyho. V Polsku získal OC Veiby svoje první vítězství, zatímco Pontus Tidemand poprvé za sezónu nevyhrál – dojel na druhém místě. V Německu dosáhl Pontus Tidemand svého nejhoršího výsledku v roce, třetího místa. Katalánsko znamenalo další druhou pozici pro Kopeckého a třetí pro Guerru z Motorsport Italia. Tidemand pak zajel další vítězství ve Walesu.

Pontus Tidemand / Jonas Andersson, ŠKODA FABIA R5, ŠKODA Motorsport. Wales Rally GB 2017

Když byla sezóna u konce, Tidemandových 140 bodů s bohatou rezervou stačilo na titul – Eric Camilli na druhém místě byl s 91 body téměř o 50 bodů pozadu. Jan Kopecký se 76 body těsně minul stupně vítězů, když skončil jen 6 bodů za Teemu Suninenem.

2018: Sezóna snů

Letošní sezóna byla pro ŠKODA Motorsport tou zatím nejlepší – a na rozdíl od předchozích let se do hry o titul zapojilo více jezdců týmu. Pontus Tidemand a Jan Kopecký dominovali startovnímu poli od samého začátku. Kopecký vyhrál v Monte Carlu, Tidemand zajel druhý nejlepší čas ve Švédsku a vyhrál v Mexiku. Jan kontroval vítězstvím na Tour de Corse, zatímco Pontus skóroval v Argentině a Portugalsku – ale Jan to vyrovnal další výhrou na Sardinii. Finsko bylo jedinou rallye, kde tým nezískal žádné místo na stupních vítězů, další čtyři v řadě tým vyhrál. Dvě zásluhou Jana Kopeckého a další dvě, které ovládl čerstvě osmnáctiletý Kalle Rovanperä. A protože do Austrálie tým nejede, je současné celkové skóre 399 bodů také finálním výsledkem sezóny.