Hlavní inženýr Škoda Motorsport Eric Mommey má vášeň pro rally v krvi. U týmu působí téměř 15 let, ale chuť posouvat se vpřed, učit se a být součástí týmu je stejná jako na začátku. Na rally ho fascinuje právě všestrannost a nutnost neusnout na vavřínech. 
 
Než se Eric Mommey stal součástí týmu Škoda Motorsport, prošel v odvětví motoristického sportu řadou kategorií, od monopostů a cestovních vozů přes prototypy pro Le Mans až ke speciálům pro Dakar. „Každá disciplína má své výzvy a tato zkušenost mě naučila rychle se přizpůsobovat a soustředit se na to, co v daném prostředí skutečně ovlivňuje výkon. Postupem času mi došlo, že mě nejvíce přitahují kategorie, kde hrají hlavní roli strategie a týmová práce – vytrvalostní závody, Dakar a rally –, spíše než čisté sprinty,“ komentuje svou kariéru. 

Jako hlavní inženýr jste zanechal významnou stopu ve 125leté historii týmu Škoda Motorsport. Jak vaše cesta k motorsportu začala? 
V motoristickém sportu jsem chtěl pracovat už od dětství. Ten sen formoval každý můj krok, moje stipendia, studium a nakonec i volbu technické školy. Chtěl jsem totiž získat co nejsilnější technický základ a dostat se do motoristického sportu co nejdříve. 

Jakou výzvou byla práce na speciálech pro vytrvalostní rally? 
Na začátku to byl velký skok, protože ve vytrvalostních rally nejde jen o rychlost. Vyžadují silnou týmovou práci, chytrou strategii, přísnou kontrolu stresu a schopnost se vzchopit po neúspěších – někdy i několikrát během jedné soutěže. Největší výzvou je zvládat to všechno konzistentně. 

A co vás přimělo přejít ke klasickým rally? 
Kromě toho, že miluji motoristický sport, zbožňuji také cestování. A když se naskytla příležitost, přišla mi rally jako perfektní způsob, jak tyto mé dvě vášně spojit. Rally je jedinečná, zavede vás na úžasná místa na různých kontinentech s obrovskou rozmanitostí krajiny, typu silnic a kultur. 

Pro Škoda Motorsport jste začal pracovat před téměř 15 lety, v době, kdy slavila mimořádné úspěchy Fabia S2000. Jak jste tehdy tým vnímal a proč jste se rozhodl spojit svou profesní budoucnost právě s ním? 
V té době se vše soustředilo na čistý výkon, s továrním programem, špičkovými jezdci v různých šampionátech a velmi vysokým technickým standardem. Vedení také mělo jasnou ambici na tomto úspěchu stavět a být ještě úspěšnější. Připojit se k týmu a být součástí této vzrušující výzvy tak pro mě byla přirozená volba. 

V té době měla Fabia S2000 před sebou ještě dva roky na vrcholu. Podílel jste se na finálním vývoji tohoto úspěšného vozu? 
Ano – ke konci éry vozu Fabia S2000 jsem se podílel na sportovní stránce a jedním z vrcholů byla spolupráce s Andreasem Mikkelsenem v roce 2010, kdy vyhrál svůj první závod FIA ve voze Škoda Fabia S2000 na RallyGB ve Walesu. V roce 2026 naše partnerství obnovujeme, což činí ohlédnutí za tímto obdobím výjimečnějším. 

Všechno ale směřovalo k úplně nové kapitole s názvem Škoda Fabia R5. Jak velká výzva to byla pro inženýry? 
Každý nový předpis FIA je sám o sobě velkou výzvou. V případě R5 pravidla zavedla cenový strop a velmi jasná technická omezení, což vás nutí být při každém konstrukčním rozhodnutí extrémně efektivní. Navíc s vozemFabia R5 chtělo naše vedení nastavit novou laťku pro zákaznické vozy. Cílem bylo postavit co nejvšestrannější vůz – konkurenceschopný a spolehlivý na všech površích a pro širokou škálu stylů jízdy –, a přitom striktně dodržet technické předpisy a limit nákladů. 

Co je podle vás klíčem k vývoji úspěšného rally vozu? 
Vývoj úspěšného rally vozu je vždy založen na týmové práci – od konstrukční kanceláře až po pódium. Zapojuje se do ní spousta lidí s různými dovednostmi. Klíčem k úspěchu Škoda Motorsport je podle mě schopnost vedení obsadit správné lidi do správných rolí a vytvořit silnou soudržnost v celé organizaci. Tak dokážeme vytěžit z každého člena týmu a každé oblasti odbornosti maximum. 

Od samého začátku jste se podílel na vývoji dvou rally speciálů Škoda. Jak probíhá počáteční vývoj vozu? 
Začíná to stanovením jasných cílů – výkon, spolehlivost, náklady a předpisy. Tak jsou od prvního dne všechna oddělení na stejné vlně. Poté definujeme časový plán, tím se řídí vše: návrh, výroba, kontrola kvality, testování, oprava problémů a opětovné testování – často v několika iteracích. Souběžně s tím probíhá základní inženýrská práce, při které definujeme hlavní zatěžovací stavy a cíle v oblasti odolnosti, abychom zajistili, že vůz vydrží podmínky skutečné rally na všech površích a při všech akcích. 

Pro vývoj jsou důležitá shromážděná data a zpětná vazba od jezdců během testování. Jak obtížné je pro inženýra převést tyto dvě věci na konkrétní vylepšení vozu? 
Díky schopnostem moderních systémů sběru dat můžeme dnes během testování měřit téměř cokoli. Výzvou je převést zpětnou vazbu posádky na něco kvantifikovatelného. Proto musíme věnovat čas tomu, abychom přesně doslova pochopili, co mají na mysli. Musíme se vyhnout nedorozumění, zejména když by v tom mohl hrát roli jazyk. Než připravíme konkrétní změny na voze, provádíme také testy s různými jezdci a za různých podmínek. Tak můžeme zpětnou vazbu porovnat a vytvořit spolehlivější hodnocení. 

Chtěl jste si někdy sám sednout do závodního vozu? 
Nikdy jsem neměl ambice soutěžit jako řidič. Když jsem byl mladší, trochu jsem jezdil na okruzích, ale jen pro radost. Abych lépe pochopil zpětnou vazbu posádky, občas jsem později seděl na sedadle spolujezdce během testů na Dakar nebo rally. To bylo ovšem zejména v době, kdy senzory a datové systémy nebyly tak vyspělé ani přesné jako dnes. Dnes už díky přesnosti moderních přístrojů není nutné, abych v testovacím voze seděl. 

Sám býváte přítomen na soutěžích, zejména seriálu mistrovství světa. Jak tam pomáháte posádkám vozů Škoda? 
Závody jsou pro posádky vždy stresující. Naší rolí jako týmu je podporovat je klidným a objektivním vedením založeným na naší testovací práci, simulacích a zkušenostech z akcí. Snažíme se předvídat co nejvíce situací – volbu nastavení, strategii pneumatik a to, jak se mohou podmínky vyvíjet. Posádka se tak může soustředit čistě na svou práci: jet co nejrychleji na rychlostních zkouškách bez rozptylování. 

Jak si užíváte to, když vaše posádka vyhraje? 
Moc si to užívám, protože vítězství je vždy výsledkem společného úsilí celého týmu. A každé vítězství by se mělo oslavit, protože žádné z nich není snadné. Ale kromě emocí je pro mě důležité pochopit, proč jsme vyhráli: práce konstrukční kanceláře, přísná kontrola kvality, způsob montáže vozu, práce mechaniků na místě a koordinace vedená naším technikem, který převádí požadavky inženýrů do spolehlivého provedení. K tomu je třeba připočítat předvídání měnících se podmínek během rally a samozřejmě výkon posádky. Nakonec záleží na každé roli a vítězství není nikdy jen úspěchem posádky – je to vždy úspěch celého týmu. 

Co vás na vaší práci baví nejvíc? Testování, závodění, nebo samotný vývoj vozu a dílů? 
Upřímně řečeno, baví mě každá část této práce. Návrh a testování jsou pravděpodobně ty nejvíce „inženýrské“ části, kde proměňujete nápady ve výkon. Závodění přidává emoce a cestování. Dohromady je právě tato kombinace tím, co pro mě dělá tuto práci perfektní. 

Co byste doporučil mladým inženýrům, které láká svět motoristického sportu? 
Mějte velké sny, věřte si a tvrdě pracujte. Motoristický sport odměňuje lidi, kteří jsou stále zvídaví, budují si pevné základy a nikdy se nepřestávají učit. 

Jaké jsou tři důvody, které dokazují, že jste před lety udělal správnou volbu, když jste se pro tuto profesi rozhodl? 
Existují miliony důvodů, které mi každý den potvrzují, že jsem udělal správnou volbu. Ale jestli mám vybrat tři, tak tady jsou.  Za prvé, stále se každé ráno probouzím s radostí a motivací, připravený cestovat po světě a čelit výzvám ve vysoce konkurenčním prostředí. Za druhé, měl jsem příležitost pracovat s úžasnými lidmi s výjimečnými schopnostmi, což mě motivuje k neustálému zlepšování. A za třetí, nikdy se nepřestávám učit – vždy je tu něco nového, co je třeba pochopit, optimalizovat a vylepšit, aby se výkon posunul ještě dál.