První americká mise letošního Mistrovství světa v rallye byla pro vůz ŠKODA FABIA R5 velmi úspěšná. Na horké mexické šotolině opět potvrdila pověstnou kombinaci rychlosti s odolností a obsadila první tři místa klasifikace kategorie WRC 2. Nebylo to ale nic jednoduchého.

Domácí naděje

Ve čtvrtečním shakedownu se poprvé ukázala rychlost spojení mexické rallyové hvězdy Benita Guerry Jr. a vozu ŠKODA FABIA R5. Jako jediní z kategorie WRC 2 dokázali pokořit hranici čtyř minut a dostat se tak na vzdálenost pouhých 10 sekund od vozů kategorie WRC. To byl velmi svižný začátek, jenže na výsledky shakedownu se v rallye nehraje. Také v Mexiku se vítěz počítá až po ujetí všech 314 kilometrů ostrých rychlostních zkoušek v nádherném prostředí pohoří Sierra de Lobos a Sierra de Guanajuato.

První rychlostní zkouška se jela už tradičně v centru města Guanajuato s jeho typickými barevnými domky a připravila hned několik zrádných míst. Tím prvním byl nepochybně skok. Jeho nájezdový úhel závodní auta hodně nakopával, což zaskočilo hned několik jezdců. Později byl skok dokonce natolik poškozen, že kvůli němu musela být zkouška zrušena. Druhým úskalím místní „speciálky“ jsou nemilosrdné obrubníky po stranách poměrně úzké trati. Poškození pneumatiky, kola či celého zavěšení tu číhá doslova na každém metru. „Je těžké jet první. V tunelu byla voda a skoro jsem trefil obrubník. Ale jinak jsme zajeli dobrý čas,“ popsal dojmy z RZ1 vedoucí Guerra.

Škodovácký souboj

Opravdová rallye začala až v pátek. O vítězství ve třech dopoledních rychlostních zkouškách se podělila dvojice vozů ŠKODA FABIA R5 pilotovaná Benito Guerrou a Marcem Bulaciou Wilkinsonem. Mladý Bolivijec se dostal za volant rallyového speciálu poprvé od loňské RallyRACC Catalunya a během celého pátku si vedl velmi dobře. Vyhrál pět z devíti rychlostních zkoušek a pátek ukončil s náskokem 9,8 sekundy na zkušeného Guerru. Miláček domácích fanoušků s mírným odstupem zkušeně čekal na svojí šanci. Ta přišla v sobotu.

Oba rivalové nejprve zajeli ve 25,9 kilometru dlouhé RZ10 na desetinu sekundy stejný čas, od dalšího rychlostního testu už však začal úřadovat Guerra. Vítězstvím o 13 sekund na RZ11 dostal Wilkinsona pod tlak, který vyvrcholil defektem na RZ13. Bolivijec nabral ztrátu více než než tři a půl minuty a propadl se pořadím na třetí místo. Výborný odpolední výkon, podtržený vítězstvím ve třech rychlostních zkouškách, a trocha toho závodnického štěstí ho však postupně znovu posunuly na druhou příčku provizorního pořadí. O příčku výš byl jen Guerra jehož cesta za vítězstvím už vypadala jako formalita. Na třetí příčce se objevil další domácí pilot Ricardo Triviño, který si svůj první start s vozem ŠKODA FABIA R5 velmi užíval.

První tři místa pro vozy ŠKODA

Na startu závěrečné etapy si Guerra zjevně dobře uvědomoval, jak cenná věc je v sázce v podobě možného vítězství, a přizpůsobil tomu svou taktiku do tří nedělních zkoušek. První dvě jel velmi opatrně a bez zbytečného riskování. Své schopnosti však znovu potvrdil vítězstvím v poslední Power Stage. Domácí fanoušci se mu za bezchybný výkon odvděčili nezapomenutelnou kulisou. „Je to můj nejlepší výsledek v životě a první vítězství ve WRC 2. Pracoval jsem na tom dva roky a jsem rád, že se to povedlo zrovna v Mexiku,“ neskrýval domácí šampion svoje nadšení.

Výborný dojem zanechal i mladík Wilkinson. Nebýt smolného defektu, domácího favorita by svou rychlostí jistě potrápil. V americkém podniku Xion Rally Argentina jsme na jeho výkony za volantem vozu ŠKODA velmi zvědaví.