Vítězství ve finském poháru rallye je pro automobilku opravdovým prubířským kamenem. Rallye je ve Finsku v podstatě národní sport a zdejší národní šampionát je jedním z nejlépe podporovaných, nejprestižnějších a konkurencí nejvíce nabitých pohárů na celém světě.

Je také jedním z nejnáročnějších. Drsné podmínky finské zimy a drsný povrch místních šotolinových cest otestují schopnosti aut a týmů přinejmenším stejnou měrou jako vysoká úroveň jezdců, proti kterým startují.

Vyhrát pohár ve Finsku je stejně tak důkazem rychlosti a odolnosti auta jako schopností jezdce za jeho volantem. Vyhrát dva tituly po sobě je vzácný a výjimečný úspěch. A naprosto dominovat celé sezóně? To je téměř neslýchané.

Přesto se značce ŠKODA podařilo právě to, když její FABIA R5 zcela opanovala Finské mistrovství rallye 2018. Nejenže získala poháry jezdců i konstruktérů, ale obsadila také bez dvou všechna místa na stupních vítězů v průběhu celého seriálu sedmi rallye.

Minulý rok se Teemu Asunmaa v barvách Hannu’s Rally Team stal prvním jezdcem na voze ŠKODA, který finský pohár vyhrál. V letošní sezóně to byl nadějný mladý talent Eerik Pietarinen, kdo na voze týmu TGS Worldwide OU ovládl celou sezónu.

Ta začala v severofinském městečku Rovaniemi, které je dějištěm Arctic Rally Finland, extrémně náročné soutěže, která sestává z více než 250 km sněhem a ledem pokrytých tratí za Polárním kruhem.

Pietarinen jel teprve svou druhou rallye za volantem vozu FABIA R5, doprovázen svým obvyklým spolujezdcem Juhanou Raitanenem. Na jeho výkonu se však absence zkušeností s vozem, mladý věk ani náročné podmínky nijak neprojevily. Skončil na prvním místě s masivním náskokem 2 minut a 25 sekund.

Bylo to jeho teprve druhé vítězství ve finské poháru (prvního dosáhl při svém debutu za volantem vozu FABIA R5 na 2017 Real Park – Lake City Rally), ale dalo světu jasně najevo, co od nadcházející sezóny očekává.

Zároveň na Arctic Rally Finland dojelo v první šestce hned pět vozů FABIA R5, přičemž jezdec týmu Printsport Oy, Emil Lindholm, skončil na druhém místě. Zdejší dominance týmu ŠKODA byla známkou věcí příštích.

Další na řadě byla SM Vaakuna Ralli, kde vozy FABIA R5 obsadily prvních pět míst finálního pořadí. Do svého domácího mistrovství se tu vrátil mladý finský talent a tovární jezdec ŠKODA Motorsport, Kalle Rovanperä. Pro sedmnáctiletého jezdce byl návrat na domácí půdu bezesporu úspěšný, když na voze týmu TGS Worldwide OU dojel 43,2 sekundy před zbytkem pole.

Úřadující šampion Teemu Asunmaa dojel jako druhý a získal své první body v sezóně, zatímco Pietarinen opět stanul na stupních vítězů, tentokrát na třetím místě.

Třetím a posledním zimním podnikem byla SM-Itäralli v Joensuu, kde se Pietarinen opět vrátil do čela pořadí. V těsném souboji se mu podařilo odrazit útoky loňského šampiona Asunmaa a připsat si další vítězství s těsným náskokem 10,7 sekundy. Ruský jezdec Nikolaj Gryazin z týmu Sports Racing Technologies, skončil se svým vozem FABIA R5 třetí. Značka ŠKODA opět dominovala i dalším pozicím, když její vozy obsadily šest z prvních sedmi míst.

Díky tomuto výsledku měl Pietarinen před pauzou uprostřed sezóny skvělou pozici. Když se vozy o dva měsíce později vrátily na start, čelili jezdci zcela jiné výzvě v podobě šotolinových lesních cest, které nahradily sníh a led zimních podniků.

Do druhé poloviny sezóny nastoupil s vysokým sebevědomím po skvělém výkonu za volantem vozu FABIA R5 týmu TGS Worldwide na Rally Finland. V náročné konkurenci včetně jezdců ŠKODA Motorsport Kalle Rovanpery a Ole Christiana Veibyho dokázal Pietarinen vyhrát kategorii WRC 2 s náskokem více než minuty a skončil na 11. místě v celkovém pořadí.

Prvním letním podnikem byla SM O.K. Auto-Ralli a jak Pietarinen, tak i FABIA R5 se skvěle přizpůsobili novým podmínkám. V dalším těsném souboji skončili čtyři nejrychlejší v rozmezí pouhých 22 sekund – a všichni startovali na vozech FABIA R5. Pietarinen byl tím, komu se podařilo získat vítězství, když skončil 16,5 sekund před Lindholmem, zatímco jeho týmový kolega z TGS Worldwide OU dojel třetí a poprvé v sezóně se postavil na stupně vítězů.

Na dalším podniku, Pohjanmaa Ralli, se Pietarinen dostal na dosah zisku čtyř vítězství z pěti rallye. Teemu Asunma ho nakonec porazil s těsným náskokem pouhých 1,6 sekundy. I druhé místo ale znamenalo cenné body v poháru. Gryazin v barvách týmu Sports Racing Technologies dojel na třetím místě a celkově vozy FABIA R5 obsadily působivých sedm z osmi prvních míst.

Body získané v tomto podniku znamenaly, že v dalším kole poháru, na Enset Oy SM-Ralli 2018, měl Pietarinen šanci získat svůj první titul finského mistra v rallye.

I tentokrát byla konkurence tvrdá. Prvních šest jezdců, z nichž pět sedlalo vozy FABIA R5, dojelo s časy v rozmezí méně než 40 sekund. A opět to byl Pietarinen, který předvedl skvělý výkon a zvítězil ve čtvrtém podniku sezóny, o 14,4 sekundy před jeho rivalem v souboji o titul, Emilem Lindholmem.

Když už měl titul pojištěný, mohl si Pietarinen dovolit v posledním podniku, SM Teijo Talot-ralli, torchu ubrat plyn. I tak ale dojel na třetím místě za Gryazinem a Lindholmem. FABIA R5 opět obsadila všech pět prvních míst.

Eerik Pietarinen a FABIA R5 tak předvedli svoji dominanci v jednom z nejnáročnějších národních pohárů světa. Pietarinen vyhrál čtyři ze sedmi soutěží a nikdy neskončil pod stupni vítězů. Titul tak získal se solidním náskokem 45,5 bodů. Když k tomu přidáte jeho další skvělý výsledek na Rally Finland, zdá se, že by to mohl být další z velkých finských talentů.

Ve finálním pořadí šampionátu pak jezdci na vozech FABIA R5 skončili na prvních jedenácti místech. To je bezprecedentní výsledek a důkaz schopností jak vozu, tak mnoha finských národních týmů, které ho používají.