Domovem týmu ŠKODA Motorsport je a vždycky bude Mladá Boleslav. V průběhu let se ale tým dočkal mnoha vřelých přivítání, získal si mnoho přátel a zažil velké úspěchy po celém světě.

To platí zvláště v posledních několika letech, kdy začaly úspěchy modelu FABIA R5 v seriálu WRC 2. Za tu dobu se jen málo míst natolik přiblížilo tomu stát se týmu druhým domovem jako Katalánsko.

RallyRACC Catalunya – Costa Daurada je bezpochyby jedním z nejvýznamnějších podniků v kalendáři WRC. Nejenže je jedinou rallye s kombinovaným šotolinovým a asfaltovým povrchem v kalendáři WRC, zapůsobit dokáže také strhující krajina Katalánska. Navíc rallye začíná v jednom z nejikoničtějších měst Evropy, v Barceloně.

ŠKODA FABIA R5 se na katalánských cestách cítila jako doma už od své první návštěvy, což je dobře vidět i na pozoruhodných výsledcích, kterých zde dosáhla.

Všechno to začalo v roce 2015, kdy ŠKODA představila svůj nový soutěžní speciál FABIA R5. V tom roce byla RallyRACC Catalunya dvanáctým podnikem sezóny a FABIA R5 už za sebou měla svůj debut ve WRC 2 i vítězství na rallye v Polsku, Finsku a Německu.

Jan Kopecký / Pavel Dresler, ŠKODA FABIA R5, ŠKODA Motorsport. RallyRACC Catalunya – Costa Daurada 2017

Jen málokdo by ale asi nesouhlasil s názorem, že soutěží, na které se FABIA R5 poprvé skutečně zapsala do historie, byla právě RallyRACC Catalunya. Toho roku dosáhly soutěžní speciály ŠKODA ve třídě WRC 2 velkolepého výsledku 1-2-3-4. A po pravdě řečeno, mohlo to být ještě lepší.

Vítězství pro tým ŠKODA Motorsport v této nezapomenutelné rallye zajistili Pontus Tidemand a jeho navigátor Emil Axelsson. Byla to jejich první vyhraná rallye v seriálu WRC 2 a aby ho dosáhl, musel Tidemand dát do jízdy opravdu všechno. Nemohl si dovolit jedinou chybu a také žádnou neudělal. Zajel téměř perfektní rallye a skončil 10,7 sekundy před svým týmovým kolegou Janem Kopeckým s navigátorem Pavlem Dreslerem.

Na třetím místě se umístil zkušený katarský jezdec Nasser Al-Attiyah, který se toho roku stal i šampionem kategorie WRC 2. Pouhé 0,1 sekundy od místa na stupních vítězů pak na čtvrté pozici dojel další zkušený jezdec, Armin Kremer. Tento německý závodník, který startoval za BRR Baumschlager Rally & Racing Team viděl šanci na pódiový výsledek a v závěrečné etapě jel opravdu naplno. Nakonec se mu ztrátu na Al-Attiyaha smazat nepodařilo, ale dostal se kýženému výsledku na dosah ruky.

Šanci bojovat o třetí místo ale dostal jen díky smůle, která postihla třetí tovární posádku týmu ŠKODA Motorsport, složenou z jezdce Esapekky Lappiho a navigátora Janne Ferma. Po třinácté rychlostní zkoušce se Lappi držel na druhém místě, více než minutu před Al-Attiyahem. Potom ale převrátil svůj vůz, narazil do stromu a musel z rallye odstoupit. Nebýt této nehody, mohla katalánská rallye skončit pro vozy FABIA R5 výsledkem 1-2-3-4-5.

Tato pozoruhodná dominance vozů FABIA R5 na RallyRACC Catalunya 2015 byla jen předzvěstí toho, co mělo přijít. V sezóně 2016 tu Kopecký porazil Tidemanda s náskokem 15,3 sekundy a získal tak vítězství. Zároveň vozy FABIA R5 opět obsadily čtyři z prvních pěti míst. Oba tovární jezdci týmu ŠKODA Motorsport ujeli zbytku pole o působivých 25 minut, zatímco Teemu Suninen (Team Oreca) a Ole Christian Veiby (Printsport Oy) skončili na čtvrtém a pátém místě.

Minulý rok to byl právě Suninen, který překazil vítězný hattrick vozu FABIA R5, když uchvátil vítězství za volantem Fordu Fiesta týmu M-Sport World Rally Team. Za jeho zády už ale byla situace podobná jako v předcházejících letech a v první čtyřce se objevily čtyři vozy FABIA R5. Jan Kopecký obsadil druhé místo před Benito Guerrou Jr., který jel s vozem FABIA R5 týmu Motorsport Italia. Mladý finský jezdec Juuso Nordgren, který jel svůj první podnik za tým ŠKODA Motorsport, pak dojel na solidním čtvrtém místě.

Letos je RallyRACC Catalunya předposledním podnikem seriálu WRC 2. Ani letos nebude na startu nouze o vozy ŠKODA FABIA R5 a my budeme doufat, že zde bude napsána další kapitola úspěšného příběhu tohoto modelu.

Je dokonce možné, že si tato rallye získá v našich srdcích ještě důležitější místo. Jan Kopecký by si zde totiž mohl pojistit svůj první titul šampiona WRC 2 – a třetí v řadě pro tým ŠKODA Motorsport.

Ať už se ale stane cokoliv, zajistila si už RallyRACC Catalunya jedinečné místo v historii týmu ŠKODA Motorsport a v srdcích všech, kteří mají něco společného s modelem FABIA R5.