Pro tým ŠKODA Motorsport je RallyRACC Catalunya posledním podnikem sezóny 2018. Účast na Rally Australia nebyla nikdy součástí týmového programu pro rok 2018 a tým již získal titul v kategorii WRC 2 týmového poháru FIA World Rally Championship, zatímco Jan Kopecký má již pojištěný titul WRC 2 mezi jezdci.

Oba tovární jezdci ŠKODA však stále mají důvody snažit se na zdejším mixu šotolinových a asfaltových tratí odvést co nejlepší výsledek. Jan Kopecký chce nejlepší sezónu své kariéry zakončit dalším skvělým výsledkem, zatímco Kalle Rovanperä má stále šanci posunout se v celkovém pořadí na třetí místo před Guse Greensmithe. To by pro tým ŠKODA Motorsport znamenalo výsledek 1-2-3 v celkovém pořadí sezóny.

Náročné rychlostní zkoušky, rozdělené do jedné šotolinové a dvou asfaltových etap, spousty prachu, vůči pneumatikám agresivní asfaltové silnice a nutnost změnit v průběhu jediného večera nejen nastavení auta, ale také styl jízdy z asfaltového na šotolinový znamenají, že RallyRACC Catalunya bude pro fanoušky značky ŠKODA vzrušujícím závěrem sezóny.

Den 4 (neděle, 28. října)

Rychlostní zkoušky 15 – 18

V den výročí samostatnosti Československa vstupovaly dvě posádky ŠKODA Motorsport, úřadující mistři ČR v rallye Jan Kopecký s navigátorem Pavlem Dreslerem a mladý talent Kalle Rovanperä s Jonne Halttunenem, do poslední etapy RallyRACC Catalunya na špici celkového pořadí WRC 2. Pro Kopeckého bylo hlavním úkolem dne pokusit se dostihnout svého týmového kolegu a dostat se před něj v celkovém pořadí. Udělal pro to maximum, když vyhrál tři ze čtyř rychlostních zkoušek (RZ15, RZ16 a RZ18) a v předposledním testu dne, RZ17, se umístil třetí.

Ani to ale nestačilo k tomu, aby dostihl finského mladíka, který držel stálé a spolehlivé tempo a zakončil den na prvním místě. Vyhrál tak v měsíci svých 18 narozenin svůj už druhý podnik WRC 2 a zajistil si dostatek bodů na to, aby v celkovém pořadí sezóny WRC 2 předstihl Guse Greensmitha a posunul se na celkové třetí místo. Tým ŠKODA Motorsport tak získal fantastický výsledek 1-2-3.

I když byla RallyRACC Catalunya jeho první letošní rallye, ve které nedojel na prvním místě, měl Jan Kopecký dostatek důvodů k oslavám. Zakončil totiž sezónu WRC 2 na prvním místě celkového pořadí a stal se tak prvním českým jezdcem, který získal titul světového šampiona na českém voze. A to všechno navíc v den stého výročí vzniku samostatného Československa.

Na stupních vítězů v Salou, u pobřeží Středozemního moře, byl nový šampion WRC 2 více než spokojen. „Je to pro mě velmi výjimečný den. Dnes moje vlast slaví své sté narozeniny. Máme radost, že jsme se stali šampiony kategorie WRC 2 a mohli tak završit fantastickou sezónu!“ Jedním z prvních, kdo mu gratulovali, byl Christian Strube, šéf technického vývoje ŠKODA AUTO. Michal Hrabánek, šéf týmu ŠKODA Motorsport, k tomu dodal: „Teď je čas slavit! Kalle a Jan odvedli skvělou práci. Je zásluhou celého týmu, že se teď můžeme radovat z nejúspěšnějšího roku v historii ŠKODA Motorsport!“

Den 3 (sobota, 27. října)

Rychlostní zkoušky 11 – 14 (odpoledne)

Po poledním servisu v Salou čekaly na posádky další čtyři rychlostní zkoušky – nejdříve opakování trojice erzet z rána a potom 2,24 kilometru dlouhá rychlostka v Salou, která odpoledne zakončila. Zatímco Kalle Rovanperä vstupoval do odpolední části etapy na vedoucí pozici, Jan Kopecký byl na třetím místě za Ericem Camillim. Obě posádky ŠKODA zůstaly u své ranní volby pneumatik: Jan Kopecký sáhl po odvážnější variantě měkkých slicků, zatímco Kalle Rovanperä se držel opatrnějšího přístupu a jel na pneumatikách do deště.

Zatímco Eric Camilli musel odstoupit kvůli problémům s převodovkou na jeho Volkswagenu Polo GTI R5, Kopecký zajel nejrychlejší čas, půl sekundy před vedoucím Kallem Rovanperou. Díky tomu se posunul na druhé místo a jezdci ŠKODA Motorsport tak v celkovém pořadí obsadili pozice 1-2. Ve zbývající trojici rychlostních zkoušek získal Kalle Rovanperä dvě druhá místa a zvítězil v poslední erzetě v Salou. Tovární jezdci tak den i zakončili na prvních dvou pozicích a s dalším dvojitým vítězstvím na dohled.

Zítřejší čtyři rychlostní zkoušky rozhodnou o celkovém výsledku rallye, jejíž vítěz bude vyhlášen na stupních vítězů v Salou ve 14:01 místního času.

Rychlostní zkoušky 8 – 10 (dopoledne)

S auty přestavěnými na asfaltové nastavení a myšlenkami nastavenými na asfaltovou etapu se posádky v sobotu ráno vydaly ze Salou na sérii šesti rychlostních zkoušek o celkové délce 121 kilometrů. Aby to bylo ještě zajímavější, přišly deště, které způsobily, že asfalt rychlostních zkoušek byl mokrý a kluzký. To v týmu vyvolávalo smíšené pocity – zatímco Jan Kopecký je na asfaltové tratě expert a právě takové podmínky byly přesně to, co chtěl, jeho mladý týmový kolega Kalle Rovanperä s vozem ŠKODA FABIA R5 na mokrém asfaltě nikdy nezávodil. Vývoj počasí ho tedy postavil před opravdovou výzvu. Těžkým rozhodnutím byla i volba pneumatik – sáhnout po pneumatikách na mokro, nebo raději zvolit měkkou směs, která bude lépe fungovat až asfalt vyschne?

Poté, co úvodní erzeta dne, čtrnáctikilometrová Savallà, musela být zrušena kvůli obrovským a nezvladatelným davům fanoušků, kteří představovali bezpečnostní riziko, začala asfaltová část rallye rychlostní zkouškou Querol o délce 21,25 kilometru. Tady se volba pneumatik ukázala být zvláště důležitou. Zatímco Jan Kopecký jakožto zkušený asfaltový jezdec odvážně zvolil měkké slicky, Kalle Rovanperä, na mokrém asfaltu úplný nováček, šel cestou opatrnosti a obul pneumatiky na mokro. Počasí nakonec hrálo do karet Kallemu, když déšť v průběhu etapy zesílil. Mladý Fin toho využil a posunul se do čela celkového hodnocení.

Jan Kopecký byl se svou volbou pneumatik spokojený o dost méně – měkkým slickům chyběla za hustšího deště přilnavost – ale jeho schopnosti na asfaltových tratích mu i tak vynesly třetí nejrychlejší čas a posunuly ho také na třetí místo celkově. V RZ10 Kopecký znovu nabral tempo a zajel nejlepší čas, zatímco Kalle Rovanperä dojel čtvrtý a uhájil svoji vedoucí pozici.

Odpoledne nás čekají další čtyři rychlostní zkoušky.

Den 2 (pátek, 26. října)

Rychlostní zkoušky 5 – 7 (odpoledne)

Trvalo nečekaně krátkou dobu, než Kalle Rovanperä dokázal, že má stále ještě šanci umístit se na stupních vítězů. Po poledním servisu rychle našel svoje opravdové tempo a hned v RZ5 zajel nejrychlejší čas, když poprvé porazil Erica Camilliho a jeho Volkswagen Polo GTI R5. To ho posunulo na čtvrté místo, hned za týmového kolegu Jana Kopeckého.

To byl ale jen začátek napínavé odpolední bitvy mezi vozy ŠKODA a zástupci sesterské značky Volkswagen. V šesté rychlostní zkoušce zajel Kalle třetí nejrychlejší čas a dostal se tak před Jana Kopeckého a zpátky na pódiové umístění. Souboj se stále zostřoval a Rovanperä dal do opakování nejdelší erzety rallye, RZ7 La Fatarella – Vilalba 2, opravdu všechno. Opět zajel nejrychlejší čas a tentokrát už se posunul na druhé místo celkového pořadí, téměř osm sekund před rallovou legendou Peterem Solbergem na druhém Volkswagenu Polo. Kopecký dojel třetí a zachoval si své celkové čtvrté místo.

Večer musí týmy změnit konfiguraci aut z šotolinového nastavení na asfaltové, zatímco jezdci se budou připravovat na kompletní změnu jízdního stylu. Zbývající dvě etapy se budou odehrávat na hladkém asfaltu a my můžeme očekávat vzrušující a na překvapení bohatý závod o vítězství.

Rychlostní zkoušky 2 – 4 (dopoledne)

Páteční ráno zavedlo posádky na trojici rychlostních zkoušek, které se budou ve stejné podobě opakovat i odpoledne. Na rozdíl od víkendových etap se páteční část rallye jede z větší části na šotolině, ale aby byla pro posádky ještě o něco větší výzvou, je občas proložena asfaltovými úseky.

První rychlostní zkouška, Gandesa 1, byla s délkou 7 kilometrů spíše zahřívacím kolem. Následovala ji šestadvacetikilometrová Pesells 1 a poté nejdelší erzeta celé rallye, téměř 39 kilometrů dlouhá La Fatarella – Vilalba 1. Na dvacet posádek kategorie WRC 2 čekalo těžké ráno.

Hned od začátku se rozhořel napínavý souboj o vedoucí pozice. Camilli na zbrusu novém Volkswagenu Polo GTI R5 zajel první nejlepší čas, zatímco druhou rychlostní zkoušku vyhrál Huttunen na voze Hyundai. Kalle Rovanperä byl po prvních dvou erzetách druhý nejrychlejší v kategorii, zatímco nový mistr světa WRC 2 Jan Kopecký se držel na šestém místě.

Poslední dopolední erzeta však pořadím notně zamíchala. Zatímco Jan Kopecký zajel druhý nejlepší čas a posunul se na celkové třetí místo, jeho mladý týmový kolega Kalle Rovanperä se potýkal s problémy: „Kilometr po startu se auto začalo chovat trochu podivně. Nejdřív jsme si mysleli, že máme defekt, ale potom jsme přišli na to, že je nějaký problém se zadním zavěšením, které v servisu vyměnili. Je to vážně smůla, tahle erzeta mohla hodně změnit.“

Po dopolední části etapy je Kalle Rovanperä na celkovém pátém místě, se stupni vítězů stále na dohled. Odpoledne na posádky čeká opakování trojice ranních rychlostních zkoušek.

Den 1 (čtvrtek, 25. října)

Rychlostní zkouška 1

Superspeciálka v ulicích Barcelony byla jako již tradičně miláčkem davů. Auta se proháněla před budovou Národního paláce a kolem slavné Magické fontány. Tentokrát už jezdci ŠKODA začali ostřejším tempem a po bezproblémové jízdě skončil Kalle Rovanperä na druhém místě za Ericem Camillim s novým Volkswagenem Polo GTI R5. Jan Kopecký byl o 0,4 sekundy pomalejší než jeho týmový kolega a obsadil tak třetí místo. Páteční etapa slibuje strhující boj na prašných šotolinových cestách.

Shakedown

Shakedown na prašných cestách okolo města Salou byl pro jezdce týmu ŠKODA Motorsport první příležitostí poměřit síly se sesterským vozem jejich speciálu FABIA R5, Volkswagenem Polo GTI R5. Jan Kopecký i Kalle Rovanperä začali zvolna a soustředili se na to, aby dovezli auta do cíle v pořádku. Dojeli na šestém (Kopecký) a sedmém (Rovanperä), přičemž Henning Solberg na dalším voze FABIA R5 skončil před nimi jako pátý.