Portugalská rally je tradiční zkouškou odolnosti posádek i soutěžních vozů. Prach, kameny a rozbité povrchy rychlostních zkoušek vytvářejí podmínky, ve kterých uspějí jen ti nejodolnější. Nový vůz Škoda Fabia RS Rally2 tu při svém premiérovém startu obsadil první tři místa v kategorii WRC2 a šesté, sedmé a osmé místo celkově. To je skvělý úspěch!

Jeden z nejtěžších podniků Mistrovství světa v rally se posádkám připomněl hned během páteční etapy, kdy řada defektů zamíchala pořadím napříč všemi kategoriemi. Mezi prvními „oběťmi“ byl bývalý mistr světa kategorie WRC2, Andreas Mikkelsen. Ten se po krátké přestávce vrátil zpět do WRC2, a to ve voze Škoda Fabia RS Rally2, provozovaném týmem Toksport WRT. Defekt ve čtvrté rychlostní zkoušce stál Nory necelé dvě minuty ztráty.

Po páteční etapě se 120 měřenými kilometry vedla v průběžném pořadí kategorie WRC2 posádka Oliver Solberg/Elliott Edmondson, a to o 50 sekund. Na druhé pozici byla britsko-švédská dvojice Gus Greensmith/Jonas Andersson. Během soboty si Solberg i přes hodiny dokázal udržet poměrně solidní náskok 35 sekund a zdálo se, že Švéda už nečeká žádné drama. Opak byl však pravdou. Po dojezdu tradičně poslední sobotní etapy, 3,36 kilometru dlouhého sprintu na rallycrossové trati v Lousadě, Solberg pobavil tisíce diváků hned několika oslavnými “donuty”. Bohužel pravidla WRC podobné prvky přísně zakazují, a tak na sebe penalizace nenechala dlouho čekat. Byl to přísný trest v podobě přičtení jedné minuty k celkovému času. Tento “bonus” odsunul posádku Solberg/Edmondson na druhé místo v kategorii WRC2. „Tato penalizace je pro fanoušky,“ komentoval situaci Solberg, který nakonec do nedělní etapy startoval se ztrátou 25 sekund na Greensmithe. Během neděle ukázal Oliver své srdce závodníka a bojoval jako lev.

Do startu poslední nedělní rychlostní zkoušky se rozdíl zmenšil na více než polovinu, přesněji na 8,7 sekundy. Solberg jel Power stage opravdu naplno, byl nejrychlejší ve své kategorii a celkem tak zvítězil v sedmi rychlostních zkouškách tohoto víkendu. Náskok britsko-švédské posádky ale ani přesto smazat nedokázal, a tak posádka Solberg/Edmondson nakonec prohrála o těsných 1,2 sekundy. „Dali jsme do toho všechno, to je jisté. Gratuluji Gusovi a Jonasovi,“ ukázal Solberg sportovní chování. Malou útěchou pro něj ale bylo to, že díky výsledku na Portugalské rally snížil ztrátu na vedoucího jezdce celkového pořadí kategorie WRC2 Yohana Rossela na jeden jediný bod. Pro dvojici Greensmith/Andersson znamenal portugalský úspěch druhé letošní vítězství v kategorii WRC2 a posun na třetí místo v kategorii. Posádka Mikkelsen/Eriksen pak především díky vítězstvím v pěti rychlostních zkouškách pomohla obsadit všechny stupně vítězů vozy Škoda Fabia RS Rally2 týmu Toksport WRT. „Stále si na vůz Škoda Fabia RS Rally2 zvykám. Ale už se k tomu blížím,“ řekl Mikkelsen v cíli.

Z pobřeží Atlantského oceánu Portugalska zamíří FIA Mistrovství světa v rally na hrubou šotolinu a do horka středomořského ostrova: Italská rally na Sardinii se pojede od 1. do 4. června.

Více informací o Rally de Portugal najdete v tiskové zprávě.