ŠKODA FABIA R5 zažívá v poháru jezdců WRC 2 bezprecedentní sérii úspěchů. Úspěch Jana Kopeckého v letošní sezóně znamená, že titul za tři roky získali tři jezdci týmu ŠKODA Motorsport. A o prvním z těchto vítězství se rozhodlo roku 2016 v Austrálii.

Sezóna 2016 byla tou první sezónou WRC 2, kterou tým ŠKODA Motorsport absolvoval jako celou s novým modelem FABIA R5. Byl to neobyčejně úspěšný rok, ve kterém všechny tři posádky týmu dosáhly pozoruhodných úspěchů.

Pontus Tidemand a Jonas Andersson vyhráli na Rallye de Portugal, zatímco Jan Kopecký s Pavlem Dreslerem si dojeli pro vítězství na RallyRACC Catalunya – Costa Daurada. Toho největšího úspěchu ale dosáhlo finské duo Esapekka Lappi a Janne Ferm.

Esapekka Lappi / Janne Ferm, ŠKODA Motorsport, ŠKODA FABIA R5. Kennards Hire Rally Australia 2016

Držitel titulů z finského a evropského poháru v rallye Lappi dojel v úvodním podniku sezóny, Rallye Monte Carlo, na devátém místě celkového pořadí a druhý ve třídě RC2. Startoval však mimo pořadí poháru WRC 2 a nemohl si tak přispat žádné body.

I přes tento slibný začátek však byl úvod jeho sezóny spíše skromný. Po třetím místě na Rally Sweden následovalo deváté na Rallye Italia Sardegna, kde musel z druhé etapy odstoupit. Další třetí místo na Rally Poland znamenalo, že se Lappimu před jeho domovskou soutěží poněkud vzdálila naděje na titul.

Právě na Rally Finland však jeho sezóna konečně nabrala opravdové obrátky. Pohodlně si zajistil první vítězství sezóny a brzy k němu přidal další přesvědčivé vítězství na Rallye Deutschland.

Když startoval do předposlední rallye sezóny, Wales Rally GB, měl tak Lappi stále naději na titul v kategorii WRC 2. Jeho největším soupeřem byl jeho finský krajan Teemu Suninen za volantem soukromého vozu FABIA R5 v barvách Team Oreca. Spolu se svým zkušeným navigátorem Mikko Markkulou měl Suninen na kontě už tři vítězství v kategorii WRC 2 (na Rally Guanajuato Mexico, Rallye Italia Sardegna a Rally Poland). Kdyby k nim přidal další výhru ve Walesu, mohl si již tam zajistit mistrovský titul.

Nakonec to ale byl Lappi, který přijel ve skvělé formě a připsal si třetí vítězství v řadě ve třídě WRC 2. Jeho týmový kolega Pontus Tidemand mu navíc pomohl tím, že Suninena odsunul se ztrátou více než sekundy na třetí místo.

To všechno vedlo k tomu, že se rozhodujícím podnikem sezóny 2016 ve WRC 2 stala poslední rallye sezóny: Rally Australia.

Suninenovi už v tu chvíli nezbývalo nic než se dívat a čekat. Už odjel svých sedm podniků sezóny a mohl tak jen sledovat, jestli se Lappimu podaří získat body potřebné k tomu, aby ho v celkovém pořadí předběhl. Suninen měl patnáctibodový náskok, což znamenalo, že aby si zajistil titul, musel by Lappi dojet alespoň na třetím místě.

Pravděpodobnost hrála od začátku do karet Lappimu. Ve třídě WRC 2 se australské rallye účastnilo jen pět posádek a Lappi mezi nimi od samého začátku dominoval. Velkou otázkou tak zůstávalo především to, jestli finský jezdec a jeho FABIA R5 překonají 280 kilometrů náročných šotolinových tratí a poradí si s prachem a žhnoucím horkem, které sužovalo všechny jezdce na Rally Australia.

Ale jak Lappi tak i jeho FABIA R5 předváděli v průběhu celé sezóny až neuvěřitelnou pravidelnost a totéž dokázali i u protinožců. Lappi se dokázal vyrovnat s obrovským tlakem a náročnými podmínkami a předvedl úctyhodný výkon, když vyhrál 22 z 23 rychlostních zkoušek a rallye dokončil s obrovským náskokem 4 minut a 35 sekund před jeho nejbližším soupeřem, kterým byl Nicolás Fuchs z Peru, taktéž s vozem FABIA R5.

Toto vítězství znamenalo, že Lappi zakončil sezónu s náskokem 10 bodů na Suninena a čtvrtým vítězstvím v řadě si zajistil místo v historii týmu ŠKODA Motorsport. Rally Australia tím získala zvláštní místo v srdcích kohokoliv spojeného s továrním týmem. Právě tady totiž tým získal svůj první světový pohár v historii a doopravdy tu začala dominance modelu FABIA R5 v kategorii WRC 2.

V následující sezóně se sem však tovární tým nevrátil – Pontus Tidemand měl titul jistý již před posledním podnikem sezóny. Vítězství v kategorii WRC 2 si tu však vychutnal budoucí tovární jezdec ŠKODA, finský mladík Kalle Rovanperä, který tehdy ještě startoval s Fordem Fiesta. Vítězství ve třídě RC2 a působivé osmé místo v celkovém pořadí však opět získala FABIA R5, tentokrát soukromý vůz řízený Richie Daltonem se spolujezdcem Johnem Allenem.

Tovární tým ŠKODA Motorsport se do Austrálie nepodívá ani letos a reprezentace značky ŠKODA bude ležet na bedrech místního jezdce Eliho Evanse se soukromým vozem FABIA R5. Rally Australia však bude díky výkonu Esapekky Lappiho navždy zapsána v srdcích týmu.