Finská rallye začíná již za dva týdny a je tedy čas zeptat se továrního jezdce ŠKODA Motorsport O.C. Veibyho na jeho pocity a očekávání z příštího kola poháru WRC 2. Jak se těší na rallye v domovině tohoto motoristického sportu?

Stejně jako mnoho rallye jezdců i Ole Christian Veiby zdědil svoje nadšení pro motorsport po otci Erikovi, který je dnes šéfem společnosti EVEN Management, které se již podařilo dostat tři jezdce do továrních týmů rallye.

Mladý O.C. začal svoji závodnickou kariéru na motokárách a hned ze začátku se mu podařilo získat titul v norském národním poháru ve třídě do 125 cm3. Poté, co v následující sezóně získal druhé místo ve vyšší kategorii do 250 cm3, přestoupil na rallye. Jeho debutem byla Rally Hedermarken v září 2012, jen pár měsíců po jeho šestnáctých narozeninách.

V dalším roce začal poprvé jezdit norský národní pohár rallye. Se spolujezdcem Stigem Rune Skjærmoenem se posadil do Fordu Fiesta s pohonem předních kol a hned v první sezóně se mu podařilo získat pět vítězství v juniorské kategorii. Automobilové soutěže proložil účastí na Carrera Cup Scandinavia, kde získával zkušenosti na asfaltových tratích. Podařilo se mu dvakrát umístit na stupních vítězů a skončil na celkovém sedmém místě, což mu vyneslo titul Nováček roku.

Ole Christian Veiby / Stig Rune Skjærmoen, ŠKODA FABIA R5, ŠKODA Motorsport. Tour de Corse 2018

Na začátku roku 2014 se vrátil za volant Fordu Fiesta, než přesednul do svého prvního rallye auta s pohonem všech kol – ŠKODA FABIA S2000. Navigátora mu tentokrát dělal Anders Jæger. Výsledkem byly jeho první stupně vítězů v sezóně norského poháru rallye. Debutoval také ve FIA WRC, když se Citroënem DS3 RT zúčastnil Katalánské rallye. I když svůj první podnik WRC nedokončil, podařilo se mu zajet pátý nejlepší čas na velšské rallye. Mimo rallye se zabýval také rallyecrossem a skončil celkově pátý ve švédském rallyecrossovém poháru.

Příštího roku se přesunul do třídy JWRC, opět s Jægerem po boku. Velšskou rallye tentokrát vyhráli a na stupních vítězů stanuli v Monaku a Finsku. Všechny ostatní rallye zajeli nejhůře na sedmém místě, což stačilo k celkovému druhému místu v klasifikaci JWRC. Stejně jako o rok předtím se O.C. i tentokrát věnoval rallyecrossu a skončil třetí v celkovém pořadí evropského poháru rallyecrossu (EuroRX).

Na sezónu 2016 se na místo Veibyho navigátora vrátil Stig Rune Skjærmoen. Společně zvítězili ve třídě JWRC na finské rallye a zajeli třetí místo na polské rallye, což stačilo na 4. místo v celkové klasifikaci. Ještě větší novinka? Ole Christian se poprvé posadil za volant nového vozu ŠKODA FABIA R5 soukromého týmu Printsport, se kterým skončil třetí v celkovém pořadí třídy SM1 na finském poháru rallye, ačkoliv odjel jen tři rallye. Umístil se také v první šestce na svých prvních třech rallye WRC 2 – ve Švédsku, Katalánsku a Walesu.

Rok 2017 přinesl další velké změny. Začal blíže spolupracovat s týmem ŠKODA Motorsport, když nastoupil do asijsko-pacifického poháru rallye (APRC) s vozem FABIA R5 továrnou podporovaného týmu ŠKODA MRF. Z pěti rallye se mu podařilo dvě vyhrát (Austrálie a Malajsie) a třikrát se umístil na stupních vítězů, což mu přineslo celkové třetí místo. Poprvé také zvítězil v norském poháru rallye a podařilo se mu zajet první místo v kategorii WRC 2 na polské rallye. Sezónu završil debutovým startem jako tovární jezdec týmu ŠKODA Motorsport na Wales Rally GB.

Od začátku sezóny 2018 je pravidelným jezdcem týmu ŠKODA Motorsport v podnicích WRC, kde je momentálně na třetím místě v celkovém pořadí, stejně jako na některých rallye MČR a norského poháru.

A co si tedy myslí o finské rallye, která začíná už za dva týdny? Položili jsme mu několik otázek a vy si můžete přečíst odpovědi!

Jsou nějaké erzety, na které se zvláště těšíš?

O.C. Veiby: Opravdu se těším na novou rychlostní zkoušku Kakaristo, která je více než 23 kilometrů dlouhá a pojede se v sobotu. Je to druhá nejdelší erzeta celé rallye a zahrnuje části dřívější legendární erzety Ouninpohja.

A naopak, jsou nejaké rychlostní zkoušky, které považuješ za velkou výzvu?

O.C. Veiby: Všechny rychlostní zkoušky finské rallye představují velkou výzvu. Na hladkých šotolinových cestách se jezdí obrovskou rychlostí, musíte se neustále plně soustředit a „číst“ silnici, abyste odhadli měnící se přilnavost. Jakmile uděláte byť i malou chybu, jste trochu moc rychlí nebo netrefíte tu správnou stopu – jste z rallye venku. To se mi stalo minulý rok v rychlé pravotočivé zatáčce a letos bych se tomu určitě chtěl vyhnout. Tento rok je 65 procent rychlostních zkoušek nových, což by nám mohlo pomoci proti zkušeným místním jezdcům.

Ole Christian Veiby / Stig Rune Skjærmoen, ŠKODA FABIA R5, EVEN. Rally Argentina 2018

Co si o finské rallye myslíš celkově? Je to tvoje oblíbená? Vyhovuje tvému jízdnímu stylu, když jsi ze Skandinávie?

O.C. Veiby: Miluji jízdu po rychlých a hladkých šotolinových cestách – nezáleží na to, jestli doma v Norsku nebo ve Finsku. Skandinávští věci jsou na tento typ povrchů rozhodně zvyklí. Šotolina v létě, sníh a led v zimě.

Už jste četli, co si o finské rally myslí Oleho týmový kolega Kalle Rovanperä a jeho navigátor Jonne Halttunen? Nebo vás zajímají dojmy a myšlenky technického šéfa Erica Mommeyho? Že už jste četli všechno? Tak si počkejte na rozhovor s týmovým manažerem Pavlem Hortekem, který přineseme příště!