V pořadí druhý ročník ACI Rally Monza opět uzavřel kalendář soutěží WRC. Některé z rychlostních zkoušek vedly přímo po historickém klopeném oválu Temple of Speed v Monze a po jeho obslužných silnicích se smíšeným povrchem, který byl pro jezdce i techniku během vydatných dešťů opravdovou výzvou. Souboje o tituly, které ještě zůstávaly ve hře, tak byly napínavé až do samotného konce.

Historie rallye v areálu legendárního závodního okruhu Autodromo Nazionale di Monza sahá až do roku 1978. Exhibiční jízdy, kombinující asfalt závodního okruhu a šotolinu obslužných komunikací, zde po dlouhou dobu oslavovaly ukončení sezony. Do kalendáře Mistrovství světa v rallye (WRC) se Monza dostala poprvé v sezoně 2020, která byla zásadně ovlivněna pandemií COVID-19.

ACI Rally Monza ukončila kalendář soutěží WRC i letos a podobně jako v loňském roce proběhla za deštivého počasí, které atraktivitu podniku ještě zvýšilo. Náročné podmínky na střídajícím se povrchu v areálu závodního okruhu Monza byly důvodem častých kontaktů rallye speciálů s retardéry a překážkou byly také hluboké kaluže. Neméně náročné rychlostní zkoušky čekaly na jezdce v horách severně od Bergama. Mokrý povrch s popadaným listím byl extrémně kluzký a kontakty se svodidly ve vysokých rychlostech byly na denním pořádku. Kvůli střídání mokrých a suchých úseků tak bylo pro týmy skutečnou výzvou najít ideální nastavení auta.

O jezdeckém titulu v kategorii WRC2 bylo sice rozhodnuto již měsíc předem na RACC Rally de España, ale další tituly byly stále ještě ve hře. Mistr světa v kategorii WRC2 pro rok 2021*, Andreas Mikkelsen, bojoval společně s Marco Bulaciou o cenné body pro tým Toksport WRT, podporovaný ŠKODA Motorsport, který usiloval o obhájení titulu z loňské sezóny. O mistrovi světa se rozhodovalo také v kategorii WRC3, kde bojoval Kajetan Kajetanowicz s vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo. A jak je již zvykem, vozy ŠKODA byly opět nejsilněji zastoupenou značkou ve skupině Rally2, a to s počtem 28 vozů ŠKODA FABIA Rally2 a Rally2 evo z celkem 42 přihlášených.

Počet RZ 16
Délka (km) 245
Start 18.11.

Souboj o týmový titul v kategorii WRC2 mohli diváci sledovat již od samého začátku a rozhodně bylo na co koukat. Andreas Mikkelsen a Marco Bulacia sváděli boj o body s dvojicí jezdců Nikolay Gryazin a Enrico Brazzoli (ŠKODA FABIA Rally2 evo) z týmu Movisport, který měl stejný cíl jako Toksport WRT. Získat týmový titul v kategorii WRC2. V úvodní části první etapy, která se odehrávala na horských silnicích poblíž jezera Como, měl Gryazin před Mikkelsenem drobný náskok. Po návratu do Monzy se však oběma stala osudnou šestá rychlostní zkouška. Gryazina stál náraz do betonového bloku 45 sekund, zatímco Mikkelsen nabral ztrátu 2 minut po výměně proražené pneumatiky. Do čela se tak dostal Marco Bulacia. Ten si ale první pozici bohužel neudržel příliš dlouho, jelikož hned druhý den ráno urazil zadní kolo. V neděli se mladý bolivijský jezdec opět vrátil do hry, ale na zisk dostatečného počtu bodů již nepomohlo ani několik vyhraných zkoušek Mikkelsenem. Týmový titul tak tedy o jeden jediný bod získal tým Movisport*.

Další napínavá bitva se odehrávala v kategorii WRC3. Polský jezdec Kajetan Kajetanowicz bojoval o titul s Francouzem Yohanem Rosselem a karty byly rozdány poměrně jasně. Rossel měl převahu na horských silnicích, zatímco Kajetanowicz měl navrch na rychlostních zkouškách v prostorách proslulého autodromu. A jelikož se poslední tři rychlostní zkoušky konaly v areálu autodromu, situace byla nakloněná více Kajetanowiczovi, který svého francouzského soupeře předjel v předposlední erzetě. Rozdíl mezi těmito dvěma jezdci byl pouhých 1,6 sekundy a rozhodnout měla závěrečná Powerstage. Tu nakonec dokázal zajet Rossel o 4,7 sekundy rychleji a polský jezdec s vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo se nakonec musel spokojit s celkově druhým místem v kategorii WRC3*. „Byla to fantastická bitva až do konce mimořádné sezóny,“ řekl na závěr Kajetanowicz.

ACI Rally Monza tak zakončila napínavou sezónu 2021, která přinesla mnoho zajímavých soubojů, a to až do poslední rychlostní zkoušky. Sezónu 2022 odstartuje již tradičně Rally Monte Carlo (20.–23.01.2022) a my budeme opět u toho!