Rychlá švédská posádka Pontus Tidemand/Jonas Andersson obstála ve velice náročné Portugalské rally a nadělila týmu ŠKODA Motorsport první vítězství v letošní sezóně mistrovství světa v automobilových soutěžích v kategorii WRC2. Navzdory dvěma defektům tovární posádka na 368 měřených kilometrech suverénně zvítězila.

Druhý start týmu ŠKODA Motorsport v letošní sezóně WRC2 byl triumfem vozů ŠKODA Fabia R5: Za posádkou Tidemand/Andersson se posádka Nicolás Fuchs/Fernando Mussano (PE/PE) startující s Fabií R5 v barvách jednoho ze zákaznických týmů.

​„Tato šotolinová rally v Portugalsku kladla na lidi i materiál maximální nároky. Pontus Tidemand a Jonas Andersson se nenechali rozhodit menšími nesnázemi a v tvrdé konkurenci podali vynikající výkon. Blahopřeji celému týmu ŠKODA Motorsport, který odvedl skvělou práci. Je to velký úspěch pro značku ŠKODA,“ komentuje výsledek Michal Hrabánek.

Přesně rok poté, co ŠKODA Fabia R5 při Portugalské rally absolvovala svůj první start v rámci mistrovství světa, se mohl šéf týmu ŠKODA Motorsport radovat z dalšího skvělého úspěchu nového soutěžního speciálu: „V první desítce ve WRC2 je sedm vozů ŠKODA Fabia R5. Portugalská rally opět prokázala, že jsme vyvinuli rychlý a spolehlivý vůz. Z toho profitují i naši zákazníci. Tyto úspěchy nás motivují, abychom i nadále tvrdě pracovali.“

pic02

Přesně tento přístup předvedl Pontus Tidemand na šotolinových tratích Portugalské rally, prošpikovaných ostrými kameny. Úřadující asijsko-pacifický šampion se vedení ve WRC2 ujal hned ve čtvrtek, když na první rychlostní zkoušce zaznamenal nejrychlejší čas. V pátek i v sobotu měl tento pětadvacetiletý jezdec po jednom defektu a i přes bleskurychlou výměnu kola přišel o vedení, které převzal Nicolás Fuchs s vozem stejné značky. Tidemand se ale v dalším průběhu soutěže skvělými časy do vedení vrátil a v neděli před desetitisíci nadšených diváků slavil své druhé vítězství ve WRC2 v barvách týmu ŠKODA Motorsport. Loni Švéd triumfoval na Španělské rally.

„Byla to šílená rally! Z vítězství, o které jsme museli tvrdě bojovat s dalšími jezdci startujícími s vozy stejné značky, máme obrovskou radost. Děkuji celému týmu, že nám opět poskytl výborně připravený vůz,“ říká Pontus Tidemand, který na stupně vítězů vystoupal ve WRC2 letos již podruhé, neboť při únorové Švédské rally obsadil druhou příčku.

V průběžném hodnocení WRC2 se Tidemand se 43 body posunul na třetí příčku za Brita Elfyna Evanse (62), který v Portugalsku po havárii skončil bez bodů, a Nicoláse Fuchse (55). Peruánec vyhrál předchozí Argentinskou rally, zatímco Fin Teemu Suninen se ještě předtím radoval z výhry při Mexické rally. Tovární tým ŠKODA Motorsport se zmíněných soutěží neúčastnil. ŠKODA Fabia R5 vyhrála tři zatím poslední podniky WRC2.

Rally Portugal 6583

Velmi bojovný výkon v Portugalsku předvedla i druhá tovární posádka týmu ŠKODA Jan Kopecký/Pavel Dresler (CZ/CZ). Po dvou pátečních defektech se zkušená posádka o víkendu do soutěže vrátila se 14minutovou penalizací a po strhující stíhací jízdě získala za desáté místo jeden bod do celkového hodnocení WRC2.

„Při vší smůle s pneumatikami jsme dosáhli nejlepšího možného výsledku a teď se musíme dívat vpřed,“ komentuje aktuální situaci Jan Kopecký.

Již příští pátek a sobotu se česká posádka i vítězná dvojice Tidemand/Andersson zúčastní Rallye Český Krumlov, která je součástí mistrovství České republiky v rally (MČR). Dalším podnikem WRC2 bude od 9. do 12. června Italská rally na Sardinii. Tým ŠKODA Motorsport zde bude kromě dvojice Kopecký/Dresler reprezentovat třetí tovární posádka  Esapekka Lappi/Janne Ferm (FIN/FIN).

Číslo pro Portugalskou rally: 16

ŠKODA Fabia R5 byla v kategorii WRC2 dominantním vozem Portugalské rally. Soutěžní speciály z Mladé Boleslavi vyhrály 16 z celkem 19 rychlostních zkoušek. Tovární jezdec Tidemand dosáhl nejlepšího času osmkrát. Kromě Švéda se na seznam vítězů zapsali i čtyři piloti zákaznických týmů ŠKODA. Fin Teemu Suninen se na první příčce umístil pětkrát, Nicolás Fuchs, Scott Pedder (AUS) a Ghislain de Mevius (B) si připsali po jednom nejrychlejším čase.