V týmu ŠKODA Motorsport se už za jeho dlouhou historii vystřídalo mnoho výjimečných jezdců, ale jméno britské rallyové legendy Colina McRae mezi nimi přeci jen vyčnívá. Fanouškům rallye tohoto jezdce asi nemusíme představovat. Již jeho otec, britský rallye šampion Jimmy McRae, byl velkou postavou automobilových soutěží, ale Colin ho měl dalece překonat.

V letech 1991 a 1992 vyhrál dva tituly britského poháru rallye po sobě, první z nich ve věku pouhých 23 let. Po zisku druhého titulu přešel do seriálu WRC a už na třetí pokus se v sezóně 1995 stal mistrem světa. Bylo mu tehdy 27 let a to znamenalo, že se stal nejmladším jezdcem v historii, který tohoto úspěchu dosáhl – což je rekord, který drží dodnes.

Nakonec to byl nejen první, ale i jediný McRaeův světový titul, i když ve třech dalších sezonách skončil druhý. My se ale posuňme do roku 2005, kdy byl už dva roky bez místa v týmu a zdálo se, že jeho kariéra začíná uvadat. Když mu potom ŠKODA Motorsport nabídla šanci na labutí píseň, bez zaváhání se jí chytil.

Tým už měl pro debutovou sezónu nového vozu FABIA WRC zajištěného německého jezdce Armina Schwartze, ale příležitost posadit za volant Colina McRae byla tak lákavá, že jí nešlo nevyužít. Tým tak speciálně pro něj postavil druhé auto.

McRae se tak znovu ocitl na startu Wales Rally GB, tentokrát se soutěžním speciálem FABIA WRC. Byl na domácí půdě, se svým dlouholetým navigátorem Nicky Gristem po boku, a odhodlaný dokázat všem, kdo ho považovali za již odepsaného, že se mýlí.

Britští fanoušci na rallye dorazili v davech, hladoví po příležitosti zase jednou fandit svému hrdinovi. Masy diváků na rallye vytvořily téměř karnevalovou atmosféru a perfektní jeviště pro velkou rallyovou událost – a McRae, jako obvykle, očekávání bez zbytku naplnil.

Je asi pochopitelné, že mu trvalo pár rychlostních zkoušek, než se dostal do tempa. Šesté místo ve třetí erzetě ale ukázalo, jak se to s jeho talentem má. Posunul se na deváté místo v celkovém pořadí, ale první etapu přesto zakončil po náročné RZ5 až na třináctém místě.

Colin McRae / Nicky Grist, ŠKODA FABIA WRC, ŠKODA Motorsport. Telstra Rally Australia 2005

Následujícího dne předvedl McRae konzistentní a rychlou jízdu, kterou byl po celou svoji kariéru proslulý. Po celý den se pohyboval kolem desátého místa, ale na začátku třetí etapy ho ostrá jízda v patnácté erzetě posunula na sedmé místo jak v rychlostní zkoušce tak i v celkovém pořadí. Tratě byly lemovány diváky s trubkami a píšťalkami, kteří mu fandili na každém kilometru.

Dvě erzety před koncem to vypadalo, že McRae předvede mocný finiš, ale smrtelná nehoda jiného jezdce bohužel vedla k jejich zrušení a McRae tak zůstal na sedmém místě. Bylo to naposledy, kdy startoval na svojí domácí rallye a i když tragická událost poněkud zchladila rozjařenou atmosféru, záběry z této rallye ukazují, jak výjimečný zážitek to pro fanoušky musel být.

Zároveň je na nich jasně vidět jezdec, který se rozpomíná na vrchol své kariéry a dostává maximum z nového auta, které na tratích WRC sotva debutovalo. Za zmínku stojí i to, že ačkoliv to byl jeho první start s vozem FABIA WRC, byl McRae téměř o 6 minut rychlejší než jeho týmový kolega Schwartz.

I když byla Wales Rally GB 2005 posledním startem Colina McRae v jeho domácím podniku WRC, nebyl to ještě konec jeho příběhu u ŠKODA Motorsport. Čekal na něj ještě působivější výkon v Rally Australia, kde se McRae držel na úžasném třetím místě a vypadalo to, že pro tým získá historicky první umístění na stupních vítězů. Potom ho ale problémy při výměně spojky donutily odstoupit jen jednu rychlostní zkoušku před cílem.

Tyto dvě rallye se nesmazatelně zapsaly do historie týmu ŠKODA Motorsport a tým je dodnes hrdý na to, že mohl mít ve svých řadách slavného „Létajícího Skota“, byť jen na dvě soutěže WRC.

Nad předčasnou smrtí Colina McRae při nehodě vrtulníku v roce 2007 truchlila celá rallyová komunita. Třináct let po jeho posledním startu na Wales Rally GB se na něj stále vzpomíná nejen v Británii, ale i v Mladé Boleslavi.