ŠKODA odstartuje do druhé části „rychlého léta“ ve FIA Mistrovství světa v rally (WRC2) s větrem v zádech. Tři týdny po Polské rally je od čtvrtka na programu další mimořádně rychlá šotolinová rally ve Finsku. Po pěti vítězstvích značky ŠKODA ve WRC2 za sebou se především finská posádka továrního týmu ŠKODA Esapekka Lappi / Janne Ferm těší na svou domácí rally, kterou loni s vozem FABIA R5 vyhrála. S druhým vozem týmu ŠKODA Motorsport nastoupí švédská posádka Pontus Tidemand / Jonas Andersson, která v květnu zvítězila při Portugalské rally.

Trať Finské rally čítá 333,6 měřených kilometrů, rozdělených do 24 rychlostních zkoušek, které se budou konat od čtvrtečního večera do nedělního poledne. Charakteristické jsou dlouhé pasáže, které se jedou na plný plyn, většinou na kvalitních šotolinových tratích v lesích kolem města Jyväskylä. Tedy terén, který tovární jezdec Lappi velice dobře zná a má rád.

Díky dvěma třetím místům — ve Švédsku a v Polsku — a devátému místu na Sardinii patří Lappimu v klasifikaci mistrovství světa v kategorii WRC2 zatím sedmá příčka. O něco lépe na tom momentálně je v celkové klasifikaci jeho týmový kolega Tidemand. Vítězství v Portugalsku, druhé místo na domácí rally ve Švédsku a naposledy sedmé místo na Polské rally znamenají čtvrté místo v mistrovství světa.

Při posledních pěti podnicích WRC-2 vždy zvítězil jezdec se špičkovým speciálem FABIA R5. Na Italské rally v červnu a na Polské rally v červenci byl úspěšný 23letý Fin Teemu Suninen, který vítěznou sérii zahájil na Mexické rally. Na Argentinské rally byl nejrychlejší Nicolás Fuchs a spolehlivý vůz z Mladé Boleslavi tak zůstal neporažený. Na Portugalské rally vystoupil na nejvyšší ze stupňů vítězů tovární jezdec Pontus Tidemand.

Did you know that…

…tovární jezdci ŠKODA Esapekka Lappi a Pontus Tidemand se loni na Finské rally postarali s vozy FABIA R5 o dvojité vítězství?

Před rokem zvítězil Lappi se spolujezdcem Jannem Fermem před svými kolegy z týmu ŠKODA Motorsport Tidemandem a Emilem Axelssonem.

…Esapekka Lappi se letos zúčastní domácí rally ve Finsku popáté?

Soutěž poprvé absolvoval ve svých 20 letech v roce 2011 a se spolujezdcem Jannem Fermem tehdy obsadili dvanácté místo v klasifikaci vozů třídy R2.

…ŠKODA již na Finské rally vyhrála s vozem FABIA SUPER 2000?

V letech 2010 a 2011 vyhrála rally v okolí města Jyväskylä v kategorii SWRC finská posádka Juho Hänninen / Mikko Markkula. V roce 2010 byla posádka Hänninen/Markkula dokonce v čele trojnásobného vítězství značky ŠKODA, za ní následovaly švédské posádky Per-Gunnar Andersson / Anders Fredriksson a Patrick Sandell / Emil Axelsson. Mikko Markkula v současnosti naviguje Teemu Suninena, jenž závodí také s vozem ŠKODA FABIA R5.

…Finská rally se poprvé konala roku 1951, aby se určili finští účastníci Rally Monte Carlo?

Od vzniku mistrovství světa v rally v roce 1973 byla Finská rally vždy součástí kalendáře světového šampionátu — jedinou výjimkou by rok 1995, kdy byla Finská rally součástí FIA Světového poháru v rally pro vozy s objemem motoru do 2 litrů.

…šest ze sedmi nejlepších pilotů průběžného hodnocení WRC2 závodí s vozy ŠKODA?

Po sedmi ze 14 podniků sezóny jsou za vedoucím Britem Elfynem Evansem (80 bodů z dosavadních pěti startů) Teemu Suninen (75/čtyři starty), Nicolás Fuchs (59/pět startů), tovární jezdec Pontus Tidemand (49/tři starty), Hubert Ptaszek (42/šest startů), zkušený německý jezdec Armin Kremer (40/čtyři starty) a tovární jezdec Esapekka Lappi (32/tři starty), tedy celkem šest jezdců s vozem ŠKODA FABIA R5. Třetí tovární jezdec značky ŠKODA Jan Kopecký (19/dva starty) je desátý. Každý jezdec může v průběhu roku získat body do celkové klasifikace WRC — 2 na sedmi zvolených rally, do konečné klasifikace se každému jezdci započítává nejlepších šest výsledků.

…ŠKODA Motorsport bojuje ve WRC2 o titul i v klasifikaci týmů?

Ačkoli se tým z Mladé Boleslavi zúčastnil pouze čtyř podniků mistrovství světa, má na svém kontě již 76 bodů. M-Sport je s 91 body z pěti rally nyní na místě prvním.

…na Finské rally se na start postaví celkem osm soutěžních speciálů značky ŠKODA?

Vedle obou továrních vozů Tidemanda a Lappiho nastoupí také hvězda WRC2 Teemu Suninen s vozem ŠKODA FABIA R5. Kromě toho se přihlásili také zákazníci značky ŠKODA Hubert Ptaszek a Scott Pedder. Místní matador Joonas Soilu sází při své domácí rally na vůz ŠKODA FABIA SUPER 2000. Navíc s vozy FABIA R5 nastoupí Finové Jukka Metsälä a Kari Hytönen, kteří ovšem nejsou přihlášeni do boje o body v rámci kategorie WRC2.

…Finská rally bývá žertovně označována jako „Velká cena Finska“?

Rally ve finských lesích se kvůli svým četným dlouhým pasážím, které se jedou na plný plyn, skutečně podobá formuli 1. Finská rally je společně s Polskou rally pokládána za nejrychlejší v kalendáři WRC; devět z deseti nejrychlejších podniků WRC všech dob se konalo ve Finsku.

…43 procent letošní tratě rally je v porovnání s loňským rokem nových?

Rychlostní zkouška Lempäa byla na programu naposledy v roce 1999. Rychlostní zkouška Oittila se jela naposledy roku 1994, tehdy se ale ještě jmenovala Mutanen.

…centrum rally Jyväskylä je s 137 327 obyvateli sedmým největším městem Finska?

Město bylo založeno roku 1837, od roku 1966 je univerzitním městem a navíc je hlavním městem provincie Střední Finsko. Zhruba čtvrtina obyvatel jsou studenti.

…Jyväskylä je nejen domovem slavných jezdců rally jako Tommi Mäkinnen (čtyřnásobný mistr světa v rally) a Henri Toivonen?

Kromě toho odsud pocházejí také slavní skokani na lyžích Matti Nykänen (čtyřnásobný olympijský vítěz), Jani Soininen (olympijský vítěz) a Risto Jussilainen (juniorský mistr světa). V Jyväskylä se rovněž narodily hvězdy NHL Sami Vatanen a Olli Määttä.