V roce 2002 byla konkurence ve světovém šampionátu skutečně mimořádně silná a Gardemeisterovým nejlepším výsledkem v úvodní části sezóny bylo desáté místo z Rallye Monte Carlo. I proto byla očekávání před jihoamerickým podnikem umírněná a snad nikdo nečekal, že by Gardemeister mohl prohánět absolutní špičku. Jenže Argentinská rally bývá tradičně nepředvídatelným a dramatickým podnikem, což platilo i v roce 2002, a to jak na tratích rychlostních zkoušek, tak mimo ně.

Toni Gardemeister, ŠKODA OCTAVIA WRC, ŠKODA Motorsport. Rally Argentina 2002

Úvodní rychlostní zkouška Argentinské rally 2002 musela být zrušena kvůli příliš velkému množství diváků lemujících její trať, proto se soutěž naplno rozběhla až na druhé „erzetě“. Většina úvodní etapy se v Gardemeisterově podání odvíjela dle očekávání. Průlom přišel na závěrečné rychlostní zkoušce prvního dne (RZ 9; 28,83 km), na níž Fin opravdu důrazně šlápl na plyn a připsal si čtvrtý nejrychlejší čas, když za svými zády nechal taková esa světové rally, jakými v té době byli Carlos Sainz, Petter Solberg nebo Richard Burns.

Po skvělém výsledku na deváté rychlostní zkoušce Toni Gardemeister s vozem ŠKODA OCTAVIA WRC Evo2 přenocoval na osmém místě průběžného pořadí a po první „erzetě“ druhé etapy to z pohledu jezdce týmu ŠKODA Motorsport vypadalo ještě lépe, neboť postoupil na šesté místo celkově. Bohužel na následující rychlostní zkoušce (RZ 11) trochu ztratil a propadl se znovu na osmé místo, jinak ale po zbytek druhé etapy podával vyrovnané a profesionální výkony. Udržel svou pozici i náskok před týmovými kolegy Kennethem Erikssonem a Tinou Thörner, kteří byli průběžně devátí.

Kenneth Eriksson / Christina Thörner, ŠKODA OCTAVIA WRC, ŠKODA Motorsport. Rally Argentina 2002

Třetí etapa Argentinské rally 2002 sestávala ze čtyř rychlostních zkoušek, na kterých Gardemeister opět podal velmi dobrý výkon a třikrát se umístil v první desítce. Po odstoupení Tommiho Mäkinena na předposledním testu postoupil Gardemeister na sedmou příčku konečného pořadí. Kenneth Eriksson obsadil osmé místo, takže tým ŠKODA Motorsport mohl Argentinskou rally považovat za poměrně vydařenou soutěž.

Ovšem to ještě zdaleka nebyl konec argentinského dramatu. Marcus Grönholm byl sice nejrychlejší na trati, ale následně byl ze soutěže vyloučen, protože mechanici jeho týmu před poslední etapou pracovali na jeho voze v místech, kde to pravidla nedovolují. Na první místo se posunul Grönholmův týmový kolega Richard Burns, ale ani on se z vítězství neradoval dlouho, neboť závěrečnou technickou kontrolou neprošel setrvačník motoru jeho vozu a také Brit byl diskvalifikován.

Nakonec se tedy vítězem Argentinské rally stal Carlos Sainz, Toni Gardemeister s vozem ŠKODA OCTAVIA WRC Evo2 postoupil na pátou příčku konečného pořadí a jeho týmový kolega Kenneth Eriksson byl klasifikován jako šestý. Domácí jezdec Gabriel Pozzo, který závodil také s továrním speciálem OCTAVIA WRC, obsadil deváté místo.

Gabriel Pozzo / Daniel Stillo, ŠKODA OCTAVIA WRC, ŠKODA Motorsport. Rally Argentina 2002

Jak se později ukázalo, pátá příčka z Argentiny zůstala Gardemeisterovým nejlepším výsledkem sezóny 2002. V tomtéž roce Fin ještě vybojoval šesté místo v Austrálii a osmé na Novém Zélandu. I po patnácti letech zůstává Gardemeisterovo umístění nejlepším výsledkem týmu ŠKODA Motorsport na Argentinské rally, pokud byla tato soutěž zařazena do plnohodnotného kalendáře FIA Mistrovství světa v rally.

Letos budou v Argentině bojovat vozy ŠKODA FABIA R5 o úspěch v šampionátu WRC2. Speciály kategorie R5 nejsou tak výkonné jako vozy kategorie WRC, i tak si ovšem v posledních dvou letech připsaly ve světovém šampionátu značné úspěchy a v Jižní Americe budou ve své kategorii nepochybně usilovat o další vylepšení této skvělé bilance...