Sezóna je za námi a ve světě rallye se toho mnoho neděje. A to je skvělá příležitost podívat se do historie. Začněme tím, že se vrátíme k sérii článků, která představila legendy minulosti motorsportu. Většina z nich sice nebyla nijak spojena se značkou ŠKODA, ale připomínat si velikány je dobré bez ohledu na to, jaký vůz řídili.

Začneme ženou, která zbořila tvrzení, že Skupina B v rallye byla „pro celé muže“, když v ní jako jediná žena dokázala málem získat titul. Pokračovat budeme ještě hlouběji do historie, k další odvážné dámě, která své Bugatti dovezla k řadě velkých vítězství. Přidáme také čtyři legendární jezdce, tři Skandinávce a jeho neobyčejně talentovaného Němce. Náš seznam doplní bývalá moderátorka pořadu TopGear, která pomohla vozu KODIAQ RS stát se nejrychlejším sedmisedadlovým SUV na Nürburgringu, a také skutečná ikona předválečného závodění.

Připoutejte se, startujeme na cestu historií!

Michele Mouton: Žena na vrcholu

V historii rallye asi těžko najdete ikoničtější éru než byla doba slavné Skupiny B v osmdesátých letech. Auta, která byla „příliš rychlá pro závody“, šílení fanoušci a odvážní muži za volantem. A jedna žena, která je málem všechny porazila.

Eliška Junková: S bugattkou ke slávě

Ve dvacátých letech bylo závodění ještě nebezpečnější a náročnější než v dobách Skupiny B. A vidět za volantem závodního stroje ženu bylo ještě vzácnější. Eliška Junková se svým Bugatti startovala do těch nejprestižnějších závodů. Na VC Německa v roce 1927 vyhrála svou třídu a o rok později se dostala na dosah vítězství ve slavném závodě Targa Florio.

Stig Blomqvist: Od Skupiny B k vozům ŠKODA

Jediný jezdec na našem seznamu, který závodil s vozem ŠKODA, Stig Blomqvist, dovezl speciál FELICIA KIT CAR k vítězství na RAC Rally v Británii. Zakončil tak obdivuhodnou kariéru, která zahrnovala i světový titul za volantem Audi Sport quattro S1 ve Skupině B.

Tazio Nuvolari: Největší závodník historie?

Jestli byl někdy nějaký jezdec ztělesněním závodnického ducha, musí to být Tazio Nuvolari. Vždycky bojoval s nepřízní osudu, závodil na slabších vozech než jeho soupeři, překonával zranění i zdravotní problémy a vždycky byl připraven do boje o vítězství všechno.

Sabine Schmitz: Královna Nürburgringu

Možná jí znáte jako moderátorku pořadu TopGear, ale především je to neobyčejně schopná závodnice a jen málokdo zná Severní smyčku okruhu Nürubrgring tak dobře jako ona. To z ní udělalo ideálního kandidáta pro rekordní jízdu s modelem KODIAQ RS.

Rauno Aaltonen: Létající Fin

Když závodil s malým dvoutaktním Saabem, byl jedním z jezdců, kteří vynalezli techniku brzdění levou nohou. S Mini Cooperem dojel na druhém místě na Rallye Monte Carlo. A závodil až do roku 1987, kdy mu bylo téměř 50 let. Dnes učí lidi řídit.

Juha Kankkunen: Čtyřnásobný šampion

Stejně jako Stig Blomqvist získal titul za volantem hrozivých vozů Skupiny B, a byl zároveň jedním z mála jezdců, kteří dokázali úspěšně přejít do „civilnějších“ vozů Skupiny A. Vyhrál další tři tituly a na vrcholné úrovni rallye se udržel až do roku 2010.

Walter Röhrl: Jezdec století

Už od chvíle, kdy si jako první auto koupil Porsche 356, žil Walter Röhrl pro řízení. Pomohl vytvořit několik generací vozů Porsche, ale především byl jedním z největších rallye jezdců všech dob.