První start ve Finsku s vozem ŠKODA FABIA R5

Vůz ŠKODA FABIA R5 ve Finsku poprvé startoval v sezoně 2015, kdy tým ŠKODA Motorsport nasadil do Finské rally dvě posádky. Ne náhodou padla volba i na finského jezdce; domácí piloti totiž mají na Finské rally skvělou bilanci. Z dosavadních šestašedesáti ročníků soutěže jich Finové v celkové klasifikaci vyhráli čtyřiapadesát. A v hodnocení WRC2 byla před dvěma lety situace stejná. Pro vítězství si dojeli Finové Esapekka Lappi se spolujezdcem Jannem Fermem a vozem FABIA R5.

Esapekka Lappi / Janne Ferm, ŠKODA FABIA R5, ŠKODA Motorsport. Rally Finland 2015

Po vítězství na předchozím podniku v Polsku, startoval Lappi do Finské rally 2015 jako jeden z favoritů. A očekávání bezesporu naplnil, když se v pátek dopoledne ujal vedení a díky vítězství na sedmi rychlostních zkouškách si vybudoval pohodlný náskok a vedoucí pozici udržel i po zbytek soutěže, kterou celkem tvořilo dvacet „erzet“ a 320 měřených kilometrů.

Esapekka Lappi

Esapekka Lappi nakonec zvítězil s náskokem jedné minuty a jednačtyřiceti sekund před kolegy z týmu ŠKODA Motorsport Pontusem Tidemandem a jeho spolujezdcem Emilem Axelssonem, kteří měli na druhé pozici před dalším ze soupeřů více než tříminutový náskok.

Pozoruhodný úspěch

Double win

Vozy ŠKODA FABIA R5 vybojovaly při svém prvním vystoupení na Finské rally první a druhé místo. O rok později se pochopitelně měly pokusit na úspěch navázat. A málem to bylo ještě lepší!

Esapekka Lappi s vozem týmu ŠKODA Motorsport znovu zvítězil, zatímco druhou příčku obsadil další Fin Teemu Suninen, který na Finské rally startoval s vozem Teamu Oreca. Suninen před startem Finské rally platil za jejího favorita, protože se mu podařilo vyhrát předchozí podniky WRC2 v Itálii a Polsku. Ovšem vítěz Finské rally z roku 2015 Lappi soutěži znovu dominoval, vedl stylem od startu až do cíle a na domácí půdě si připsal první vítězství sezony.

Teemu Suninen / Mikko Markkula, ŠKODA FABIA R5, Team Oreca. Rally Finland 2016

Stejně jako o rok ovládl Lappi i tentokrát úvodní etapu, když kromě dvou vyhrál všechny páteční rychlostní zkoušky. Poté už se soustředil na udržení svého náskoku. O slovo se důsledně hlásil také Pontus Tidemand, který sváděl tvrdý souboj o druhé místo se Suninenem. Před poslední rychlostní zkouškou Finské rally dělilo oba soupeře jen 3,8 sekundy a rozhodla až havárie v úvodu „erzety“. Tidemand byl nucen odstoupit a Suninen získal druhé místo s pohodlným náskokem jedné minuty a dvaceti sekund.

Stejných výsledků jako na Finské rally dosáhli Lappi a Suninen nakonec i v celkovém hodnocení šampionátu. Lappi se stal šampionem WRC2, zatímco Suninen v klasifikaci tohoto šampionátu obsadil druhé místo.

Lappi i Suninen se na Finské rally představí i letos, oba ovšem odstartují v nejvyšší kategorii WRC. Tým ŠKODA Motorsport se tentokrát ve Finsku nepředstaví, ale o reprezentaci značky ŠKODA ve WRC2 se na jedné z nejpopulárnějších soutěží světa postará šest zákaznických týmů. FABIA R5 má šanci vyhrát Finskou rally potřetí v řadě a kromě toho může prodloužit i rekordní sérii vítězství v sezoně 2017, v níž zatím zůstává neporažena.