Podobu sezony 2017 v podání Manvira Baryana do značné míry předurčil už jeho první start s vozem ŠKODA FABIA R5 na Mombassa Rally. Keňský jezdec soutěž zcela suverénně vyhrál s náskokem jedné minuty a osmačtyřiceti sekund a na tomto podniku o čtyřech rychlostních zkouškách a 113 měřených kilometrech se postaral o historicky první vítězství vozu značky ŠKODA na africkém kontinentu. Rovněž v Baryanově případě se jednalo o první vítězství jeho kariéry.

Úvodního podniku afrického šampionátu, jímž byla Rallye Bandama - Côte d'Ivoire, se Baryan nezúčastnil. Startoval až na následujícím podniku, který byl zároveň i druhým dílem Baryanovy domácí série. Na Safari Rally obsadil deváté místo.

Manvir Singh Baryan / Drew Sturrock, ŠKODA FABIA R5, Multiple Racing Team. Rwanda Mountain Gorilla Rally 2017 (Foto: Kigali today)

Baryanův výsledek na Safari Rally významně ovlivnila desetiminutová penalizace, bez níž by atakoval stupně vítězů. Pozitivní bylo, že i s trestnými minutami jeho konečný čas stačil na třetí místo v klasifikaci afrického mistrovství a Baryan získal cenné body. K jeho rozhodnutí pokračovat v africkém šampionátu jistě přispěl i fakt, že zbývající podniky série se měly odehrát ve východní Africe.

Baryanův program pokračoval dvěma podniky keňského mistrovství. Obsadil páté místo na Eldoret Rally a následně zvítězil na RSC Rally v Nairobi s pohodlným náskokem třiačtyřiceti sekund navzdory třem defektům. Díky oběma startům získal cenné zkušenosti s vozem FABIA R5, které vzápětí zužitkoval.

Po vynechaném třetím podniku afrického mistrovství, York Rally v Jižní Africe, se Baryan vrátil na Pearl of Africa Uganda Rally. V Ugandě vyhrál osm z deseti rychlostních zkoušek a vedl stylem start – cíl. Jeho konečný náskok dosáhl ohromujících devíti minut a jednapadesáti sekund. Baryan se zapsal do historie tím, že pro značku ŠKODA vybojoval vůbec první vítězství na podniku FIA Afrického mistrovství.

Ačkoli po vítězství na Pearl of Africa Uganda Rally postoupil na druhé místo průběžného pořadí afrického mistrovství, stále panovala nejistota, zda se objeví i na třech zbývajících podnicích. V rozhodování Baryanovi pomohlo zrušení podniků v jeho domácím keňském šampionátu, a tak se objevil na následujícím podniku ARC, jímž byla Rally Tanzania.

Ačkoli na tanzanském podniku Baryan debutoval, opět se představil ve skvělé formě. Vyhrál šest z osmi rychlostních zkoušek a – kromě menších problémů na třetí rychlostní zkoušce, po níž na dvě „erzety“ přišel o vedoucí pozici – se za celou soutěž nedostal do nesnází na své cestě za triumfem. Druhé vítězství v africkém mistrovství vybojoval opět s pohodlným náskokem šesti minut a sedmnácti sekund.

Před dalším podnikem ARC, kterým byla Mountain Gorilla Rally ve Rwandě, už Baryan držel pozici leadera afrického šampionátu pevně v rukou a pomalu mířil za titulem. I proto zvolil pro tuto soutěž opatrnější strategii, kterou jsme u něj předtím neviděli, a snažil se vyvarovat chyb. Na výsledku ovšem jeho opatrnost nebyla znát. Baryan vyhrál všechny rychlostní zkoušky a suverénně zvítězil s náskokem tří minut a čtyřiatřiceti sekund.

Po tomto výsledku měl již Baryan titul téměř jistý. Aby se stal africkým mistrem, chybělo jediné – musel dokončit následující Zambia International Rally. Baryan byl opět opatrný, přitom však v první etapě úspěšně odrážel útoky rivalů Muna Singha a Jessyho Singha. Se spolujezdcem Drewem Sturrockem uhájili prvenství, potřetí v řadě zvítězili a vybojovali africký titul.

Manvir Baryan vybojoval první titul své soutěžácké kariéry a také značka ŠKODA poprvé zvítězila v africkém mistrovství. ŠKODA se nyní může pyšnit tím, že s vozem FABIA R5 kraluje automobilovým soutěžím na dalším kontinentu.

[driver_medallion id="4" show_info="false"]

Manvir Singh Baryan (1982) se automobilovým soutěžím doma v Keni věnuje od roku 2011. Až do letošní sezony však za hranicemi své země startoval pouze jednou, a to v roce 2014 na Pearl of Africa Uganda Rally. V sezoně 2015 přestoupil do kategorie R5 a od té doby těží i ze zkušeností kolegy v Multiple Racing Teamu, finského jezdce Tapia Laukkanena. V roce 2017 Baryan poprvé usedl do vozu FABIA R5 a rovněž poprvé se představil v africkém šampionátu. Vyhrál tři ze čtyř podniků, jichž se zúčastnil, a hned napoprvé se radoval z mistrovského titul.