Posledních pět let Hermen Kobus působil v zahraničních sériích automobilových soutěží. V sezoně 2017 se mu pak povedl triumfální návrat do domácího mistrovství. S vozem ŠKODA FABIA R5 týmu Kobus Tuning, v jehož čele stojí jezdcův otec, a se spolujezdcem Erikem de Wildem po boku se letos v ONRK představil v plné síle.

Hermen Kobus / Erik de Wild, ŠKODA FABIA R5, Kobus Tuning. Rallye Sulingen 2017

Hermen Kobus zahájil svůj program v národním mistrovství na Zuiderzee Rally, která byla úvodním podnikem ONRK i Benelux Rally Trophy. A lepší vstup do sezony si Kobus asi nedokázal představit. Zvítězil v celkovém hodnocení, stejně jako v klasifikaci ONRK. Do čela průběžného pořadí jej katapultovaly vítězné časy, dosažené na dvou ze čtyř posledních rychlostních zkoušek. Zároveň se Kobusův hlavní rival Jasper van den Heuvel po penalizaci propadl na třetí místo. Kobus pak s náskokem 13,1 sekundy zvítězil.

Za dalším podnikem otevřeného nizozemského mistrovství zamířil Hermen Kobus do Německa, kde se odehrála Rallye – Rund um die Sulinger Bärenklaue. Také na této soutěži uspěl díky rychlému závěru. Zatímco po první etapě figuroval až na devátém místě, po sérii čtyř vítězství a tří druhých míst na posledních sedmi rychlostních zkouškách se vyšvihl na druhé místo konečného pořadí. V klasifikaci ONRK dokonce zvítězil a připsal si druhý triumf sezony v řadě.

Třetím podnikem otevřeného nizozemského šampionátu byla ELE Rally ve Veldhovenu a také tady Kobus svým vystoupením na soutěži zaujal. Zvítězil na dvou rychlostních zkouškách a pouze na třech ze sedmnácti „erzet“ se nevešel do top 3. V konečném pořadí obsadil třetí příčku se ztrátou 18,1 sekundy za celkovým vítězem. V hodnocení ONRK opět zvítězil a připsal si už třetí vítězství v řadě. Zároveň vyhrál i klasifikaci Dutch R5 Challenge.

V kalendáři mistrovství následovala GTC Rally. Kobusovi perfektně vyšel úvod soutěže, když vyhrál tři z prvních čtyřech rychlostních zkoušek a usídlil se na vedoucí pozici. Až problémy s turbodmychadlem na RZ 5 jej sesadily na třetí místo. Ačkoli ve druhé etapě vyhrál pět z osmi rychlostních zkoušek, ztrátu na vedoucí jezdce se mu nepodařilo dohnat a své vystoupení na GTC Rally zakončil na třetím místě v klasifikaci ONRK a na druhém v hodnocení Dutch R5 Challenge.

Hermen Kobus / Erik de Wild, ŠKODA FABIA R5. Hellendoorn Rally 2017

Závěrečným podnikem otevřeného šampionátu byla nejprestižnější nizozemská soutěž sezony, jíž je Hellendoorn Rally. Na tomto podniku se Kobus chtěl soustředit výhradně na zisk bodů potřebných k získání titulu v ONRK. Nicméně odměnou za vyrovnaný výkon mu bylo třetí místo v celkové klasifikaci a druhé v hodnocení ONRK. S body, které na Hellendoorn Rally vybojoval, se Hermen Kobus stal mistrem otevřeného nizozemského šampionátu i vítězem Dutch R5 Challenge.

Hermen Kobus se představil také v silné mezinárodní konkurenci na Ypres Rally v Belgii. Po pomalejším úvodu stoupal vzhůru startovním polem až na konečnou pátou příčku, jíž obsadil po atraktivním duelu s Giandomenicem Bassem.

[driver_medallion id="10" show_info="false"]

Hermen Kobus (1987) vstoupil do světa automobilových soutěží v roce 2009. Po několika sezonách strávených v domácím mistrovství se Kobus v roce 2010 stal nizozemským mistrem v kategorii F2. Napřesrok už zamířil do sousední Belgie, kde vyhrál belgický šampionát ve třídě 5. V roce 2012 obsadil druhou příčku v nizozemském mistrovství a následujících pět let získával zkušenosti za hranicemi své rodné země, zejména v Belgii a Německu, a také se účastnil vybraných podniků evropského šampionátu. V sezoně 2017 se vrátil do rodného Nizozemska a s vozem ŠKODA FABIA R5 tu vybojovat titul v otevřeném nizozemském mistrovství, stejně jako v sérii Dutch R5 Challenge.