Juniorské mistrovství Evropy bylo letos rozděleno do dvou kategorií, pro jezdce do sedmadvaceti let pilotující vozy s jednou poháněnou nápravou (U27) a pro jezdce do osmadvaceti let startující s vozy kategorie R5 (U28). Griebel se evropského šampionátu účastnil v kategorii U28, narozené po 1. lednu 1989 včetně. Kalendář šampionátu sestával ze šesti vybraných podniků mistrovství Evropy (ERC).

Marijan Griebel / Stefan Kopczyk, ŠKODA FABIA R5, BRR Baumschlager Rallye & Racing. Azores Rallye 2017

Své tažení za titulem Griebel zahájil skvělým vystoupením při portugalské Azores Rallye. Při svém teprve třetím startu s vozem FABIA R5 podal skvělý výkon, když vyhrál jednu rychlostní zkoušku a obsadil druhé místo celkově se ztrátou jedné minuty a čtyřiatřiceti sekund na dalšího jezdce s vozem FABIA R5, zkušeného Bruna Magalhãese, v letošní sezoně aspirujícího na hlavní evropský titul. V klasifikaci jezdců do osmadvaceti let Griebel zvítězil s náskokem více než tří minut a stal se vůbec prvním vítězem soutěže nově vypsaného šampionátu.

Výbornou formu si Griebel udržel i do španělského podniku mistrovství. Na Rallye Kanárské ostrovy poprvé v kariéře startoval s vozem kategorie R5 na asfaltu, ale i tak dokázal v kategorii jezdců do osmadvaceti let vybojovat stupně vítězů, když obsadil třetí místo.

Po dlouhé letní pauze pokračovalo juniorské mistrovství jezdců do osmadvaceti let polským podnikem. Na Rajd Rzeszowski přijel Marijan Griebel opět v dobré formě. V celkovém pořadí se umístil na třetím místě se ztrátou 55,6 sekundy na vítěze. V klasifikaci juniorského mistrovství jezdců do osmadvaceti let suverénně zvítězil s náskokem 49,5 sekundy před Sylvainem Michelem s dalším vozem FABIA R5.

Griebelův letošní program pokračoval startem na skvěle obsazené Barum Czech Rally Zlín. Na domácí soutěži vozu FABIA R5 se Griebel na třech rychlostních zkouškách umístil v top 3, nedopustil se žádné větší chyby a v celkovém pořadí obsadil šesté místo. V klasifikaci juniorského mistrovství jezdců do 28 let opět zvítězil a tentokrát dokonce s náskokem více než dvou minut. Právě na Barum Czech Rally Zlín si Griebel zajistil titul juniorského mistra Evropy v kategorii U28.

Marijan Griebel / Stefan Kopczyk, ŠKODA FABIA R5. Barum Czech Rally Zlín 2017

Na dvou závěrečných podnicích, které se Griebel rozhodl vynechat, získal body za první a druhé místo Nikolaj Grjazin, pilotující další vůz FABIA R5. Rus však již nemohl německého závodníka připravit o titul a v celkovém hodnocení ERC U28 obsadil se ztrátou šestadvaceti bodů druhou příčku.

[driver_medallion id="9" show_info="false"]

Marijan Griebel (1989) absolvoval svou první rally ve svých jednadvaceti letech v roce 2009. V sezoně 2014 vstoupil do juniorského mistrovství Evropy a blýskl se druhým místem ve třídě na Barum Czech Rally Zlín. V následující sezoně už v šampionátu obsadil třetí místo celkově a v sezoně 2016 se po dvou vítězstvích na Ypres Rally a Rally Liepāja stal juniorským mistrem Evropy. V tomtéž roce také poprvé usedl do vozu FABIA R5. Stalo se tak na Kyperské rally a Griebel tu skončil druhý. V sezoně 2017 si vedle úspěšné účasti v juniorském mistrovství Evropy jezdců do osmadvaceti let poprvé vyzkoušel start na podniku světového šampionátu. V kategorii WRC2 se s vozem BRR Baumschlager Rallye & Racing Teamu představil na domácí Německé rally. Zajel na ní několik rychlých časů a na devatenácté rychlostní zkoušce dokonce obsadil třetí místo a celkově obsadil v kategorii WRC2 osmé místo.